Страсна п'ятниця 2025: що категорично заборонено робити, звичаї та народні прикмети
Страсна п'ятниця: яке значення має це релігійне свято?
У п'ятницю напередодні Великодня віруючі християни розмірковують над значними подіями, які відбулися перед воскресінням Ісуса Христа, зокрема, над Його арештом, судовим процесом та стратою.
Згідно зі Святим Письмом, після Таємної вечері Ісуса схопили за наказом юдейських релігійних лідерів. Його звинуватили у блюзнірстві, бо Він заявив, що є Сином Божим. Ісуса привели на допит до римського правителя Понтія Пілата, який наказав піддати Його катуванням.
Згідно з легендами, Пілат не вважав Ісуса винним і планував звільнити Його, натомість покаравши справжнього злочинця - Варавву. Проте, під тиском розлюченого натовпу, він зрештою погодився на розп'яття. Як свідчить біблійна історія, в момент смерті Ісуса стався землетрус.
Страсна п'ятниця - це час глибокої печалі та духовного роздуму, що втілює жертву Ісуса, який прийняв муки заради спасіння людства від гріхів. У цей день у храмах відбуваються особливі служби, а також виноситься Плащаниця - священне полотно, в яке було загорнене Його тіло після смерті.
Згідно з церковною традицією, саме у п'ятницю Ісус пройшов свій хресний шлях: Він власноруч ніс хрест вузькими вулицями Єрусалима, після чого був розіп'ятий на горі Голгофі.
Після смерті Христа Його послідовники - Йосип з Аримафеї та Никодим - попросили дозволу поховати Вчителя. Вони обгорнули Його тіло в полотно, просочене ароматичними травами, і поклали в нову печеру, що слугувала гробницею. Вхід до гробниці було закрито великим каменем. Через те, що Ісус передбачав Своє воскресіння, Пілат наказав виставити біля гробниці варту, щоби її охороняти.
Розп'яття Христа (зображення: Вікіпедія)
У Страсну п'ятницю, відповідно до церковних звичаїв, рекомендується дотримуватись тиші, уникати розваг та дотримуватись строгого посту.
Хоча немає формальної заборони на роботу, віряни зазвичай витрачають цей день на молитви та роздуми. В народі існує переконання, що фізичні зусилля в цей час є небажаними. Особливо не радять займатися копанням чи садінням, адже вважається, що те, що посіяно в цей день, не дасть сходів. Усі домашні справи рекомендується завершити напередодні, в Чистий четвер.
Крім того, рекомендується уникати прибирання, прання, ремонту, а також голосних бесід. Сварки, вживання алкоголю та негативні висловлювання також не прийнятні. У цей день веселощі, музика та танці підлягають суворій забороні, оскільки це час для скорботи та пам’яті про страждання Ісуса.
У храмах відбуваються особливі богослужіння, зокрема ритуал виносу Плащаниці, який уособлює тілесне прощання з Христом. Перед цим урочистим моментом віруючі, як правило, дотримуються строгого посту, утримуючись від їжі. Лише після повернення з церковної служби родина сідає за стіл, насолоджуючись пісною їжею, що не містить м'яса, риби і навіть олії.
18 квітня відзначають іменини: