У Києві відбудеться прем'єра сучасної опери "GAIA-24. Opera del Mondo", присвяченої темі війни, яку людство веде проти природи.
Проект українських митців Іллі Разумейка та Романа Григоріва успішно подорожував численними міжнародними фестивалями і тепер повертається до Києва для нового показу.
4 червня в Національному академічному театрі Лесі Українки відбудеться прем'єра опери "GAIA-24.Opera del Mondo", написаної Іллею Разумейком і Романом Григорівим. Цей твір був створений в рамках їхнього об'єднання Opera Operta, яке здобуло численні міжнародні нагороди за внесок у розвиток та популяризацію сучасної оперної культури.
"GAIA-24" мовою театру розповідає про війну проти природи та війну проти природи людини. У виставі поєднуються протилежні речі: реп і опера, авангард і поп-культура, фольклор і рейв.
Фото: Valeriia Landar Після прем'єри опери 10 травня 2024 року в Києві, твір був представлений на фестивалях O. Festival у Роттердамі, Musiktheatertage Wien у Відні, Schall & Rausch в Берліні, а також у Венеції в церкві Сан-Лоренцо в межах публічної програми Українського національного павільйону на Венеційській бієнале, організованої Українським Інститутом. Від початку роботи на різних етапах проєкт підтримував Goethe-Institut. Також, створення вистави рік тому підтримали ГО "Музей сучасного мистецтва" та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF) у партнерстві з UNESCO.
Ось перероблений текст:
9 жовтня 2022 року в Парижі відійшов у вічність видатний філософ та антрополог Бруно Латур, який активно просував теорію "Гайї". Його останній опублікований матеріал присвячений конфлікту між Росією та Україною, в якому він проводить паралелі між цією війною та боротьбою людства проти природи та нашої планети. У своїх роздумах він згадує "Царя Едіпа" Софокла та обговорює концепцію "Європи в часи Міжцарів'я".
6 червня 2023 року російські збройні сили здійснили підрив дамби Каховського водосховища, що стало черговим актом військових злочинів і екоциду. Внаслідок цього катастрофічного інциденту за тиждень в Чорне море витекло 18 мільярдів кубічних метрів води. Каховське море, а також мальовничі пейзажі опери Чорнобильдорф, перестали існувати. Колишнє дно водосховища перетворилося на новий, мінливий ландшафт, що розташувався на лінії фронту російсько-української війни. Після пересихання Аральського озера та катастрофи на Чорнобильській АЕС, підрив дамби Каховського водосховища став одним із найзначніших екологічних злочинів, скоєних російськими колонізаторськими режимами.
Паралельно з відновленням лісів Чорнобиля, 2000 квадратних кілометрів Дніпровського ґрунту, звільнених від штучного водоймища, яке було тут протягом семи десятиліть, повільно повертаються до свого первісного вигляду. Які ж картини відкриваються з висоти дніпровських круч правого берега, де одночасно можна спостерігати за палаючим театром війни та відновленням природного річкового ландшафту? Це повільна перемога природи в контексті швидкої поразки людства.
Відео для опери "GAIA-24. Opera del Mondo" було знято в жовтні 2023 року на південному та східному узбережжі острова Хортиця. Композитором, драматургом та режисерами виступили Ілля Розумейко та Роман Григорів.