Свинина без антибіотиків: як австрійський майстер створює в Україні неповторний делікатес — прошутто.

Ви фанат прошутто? Це той самий тонкий і ароматний делікатес, який можна скуштувати в найпрестижніших ресторанах Європи. А чи знаєте ви, що його виготовляють не тільки в Італії, а й в Україні? І при цьому без антибіотиків та хімічних добавок — лише натуральне м'ясо, час і любов до справи. Цим захопленням займається австрійський підприємець, який, незважаючи на війну, вирощує свиней в Україні. З цих свиней створюється європейський делікатес, що має понад 2000 років історії.

Як і де в Україні роблять прошутто та про унікальні особливості цього бізнесу -- йдеться у матеріалі ТСН.

Щойно переступаєш поріг кабінету цього чоловіка, одразу впадають у вічі цікаві деталі: монітор із зображеннями тварин, відзнаки за сумлінне ведення бізнесу та навіть автопортрет із поросям на руках.

Томас Бруннер є співвласником і генеральним директором компанії "Агроплюс2006", а також центральною фігурою нашої сьогоднішньої розповіді. Він прибув до України понад дві десятиліття тому, і одна з причин його переїзду, як це часто буває, - це любов.

"Найсильніша підтримка -- це моя дружина Ольга. Вона із Дніпра, архітекторка, але теж працює у нас в компанії уже більше 10 років. І звичайно діти, які теж обожнюють наше прошутто, нашу продукцію. Але найсильніша підтримка -- звичайно, від дружини. Вона дуже віддана бізнесу, цьомуе підприємству, нашим працівникам", -- каже Томас Бруннер.

Після переїзду до Черкащини, сім'я розпочала свою діяльність у сфері вирощування рослин. Згодом вони вирішили розширити свої можливості та вклали кошти в свинарство.

"Консультанти, з якими я працював, розповідали про проблеми із антибіотиками у тваринництві. І мені як маркетологу це було цікаво. Я бачив у цьому якусь сильну місію. Спробували, а через рік бачили, що ми тільки на 1-2 відсотки тварин використовували антибіотики. Щоб ви зрозуміли масштаб -- в Україні 90 відсотків свиней постійно годуються кормами із антибіотиками", -- каже Томас Бруннер.

Томас мріяв створити господарство, яке відрізнялося б від звичних — з високоякісною продукцією, без використання антибіотиків, здатною вразити як українців, так і європейців. Для реалізації цієї амбітної ідеї потрібно було збудувати два великі комплекси, загальна вартість яких сягнула понад 100 мільйонів гривень. Першим він демонструє один із них, що вражає своїми масштабами.

"За нами розташований новий елеватор, який ми збудували минулого року за сприяння американського уряду та українського Райффайзен Банку. Наразі ми вже за два тижні до збору нового врожаю. Запускаємо цей процес і відчуваємо гордість, що в такий складний час нам вдалося реалізувати цей масштабний проєкт," – зазначає він.

Другий об'єкт -- комбікормовий завод. Саме тут народжується збалансоване меню для тварин. Кукурудзу, пшеницю, ячмінь і сою змішують у точних пропорціях. Весь процес контролюється великими вагами -- кожен інгредієнт ретельно зважується на ходу. А на фінальному етапі додаються кальцій, вітаміни та інші корисні елементи.

"На різних етапах розвитку тварини потрібно забезпечувати їй різну їжу. Це вимагає 8 специфічних раціонів, подібно до того, як це відбувається у дітей. Коли тварини переходять на рослинну дієту, їх раціон також змінюється," — зазначає Томас Бруннер, співвласник і генеральний директор компанії "Агроплюс2006".

Свиням тут приділяється особлива увага. Томас уважно стежить за ними через монітор, на який надходять зображення з камер, що фіксують життя цих улюбленців цілодобово. Кожну свиню перевіряють двічі на день — така система догляду отримала назву "Система Тимошівка". Тварини вирощуються без використання антибіотиків, завдяки чому їхнє м'ясо є чистим, якісним і корисним для здоров'я. Не кожен може потрапити до свиней: для цього необхідно пройти аналізи, дводенний карантин та спеціальний душ. Лише після цього персонал отримує дозвіл на роботу з тваринами. Усе це зроблено для того, щоб захистити свиней від можливих захворювань.

"У нас сучасний свинокомплекс, з автоматизованим годуванням. Там спеціальна система. Працюють зараз 8 людей в різних відділах. Тобто є свиноматки, які запліднюються, потім є інші відділи, там побільше людей працюють, тому що треба доглядати за маленькими поросятами. І далі, коли поросятам від 2 до 6 місяців, -- вони автоматизовано годуються, люди спостерігають за цим", -- каже Томас Бруннер.

Важко у це повірити, але на цьому господарстві утримують цілих 6 тисяч свиней. Коли ми дізналися про цю цифру, відразу підготувалися до неприємного аромату. Але, на щастя, це виявилося зайвим – тут зовсім не відчувається жодного запаху, а навпаки, все так акуратно і організовано, що можна подумати, ніби тварин тут і не було.

"Ми зараз за 500 метрів від 6 тисяч свиней. Ви відчуваєте запах? От і це такий момент, коли я говорю, що ми займаємося свинарством без антибіотиків, правильним годуванням свиней.", -- каже Томас Бруннер, співвласник та генеральний директор "Агроплюс2006".

Оптимальне живлення і належний догляд за тваринами — основа для отримання високоякісного м'яса. Лише здорові та добре розвинені свині придатні для виготовлення прошутто. Цікаво, що Томас вперше зацікавився цим делікатесом, коли випадково його побачив у відомому супермаркеті.

"Я зустрівся з друзями, які вже намагалися виготовляти прошутто, але щось їх не влаштовувало в якості м'яса. Вони запропонували: давайте спробуємо з вами. Коли вони побачили нашу свинину, відразу відзначили: це справді чудове м'ясо. Ми почали експериментувати, і через рік зрозуміли, що в нас виходить дуже смачне прошутто," - ділиться своїм досвідом Томас.

У царині м'ясних смаколиків прошутто займає особливе місце. Особливо вражає, коли мова йде не лише про витримку в 12 чи 16 місяців, а про цілих 24 або навіть 36 місяців. Томас чув про хамон, але виявилося, що його свинина ідеально підходить саме для виготовлення прошутто. Тож вибір став зрозумілим.

"Хамон та прошутто представляють собою традиційні методи консервування м'яса, які мають глибокі корені в історії. Кліматичні умови в Іспанії та Італії суттєво відрізняються: в Іспанії переважає сухіший клімат. Основна відмінність полягає в тому, що в Іспанії свині мають іншу генетичну структуру, що призводить до меншої кількості м'яса на тварину. Крім того, температура сушіння в Іспанії підвищується швидше. У той час як італійське прошутто має меншу сухість – це і є суттєва різниця", - зазначає співвласник та генеральний директор компанії "Агроплюс2006".

Томас щедро нагодував всю знімальну групу ТСН.ua. Ну, що вам сказати, тепер італійського не хочеться, бо своє -- смачніше. Однак, українське прошутто могло б так і залишитися мрією, якби не підтримка Райффайзен Банку.

Цей проєкт привернув нашу увагу з кількох причин. По-перше, ми прагнули підтримати нашого надійного клієнта. Будівництво елеватора та комбікормового заводу органічно вписувалося в їхню бізнес-модель. Клієнт займається вирощуванням пшениці, кукурудзи та соняшнику, а елеватор надавав можливість отримувати прибуток завдяки коливанням цін. Комбікормовий завод, в свою чергу, сприяв зниженню витрат у тваринництві, зокрема у свинарстві," – зазначив Сергій Войтов, заступник директора з міжнародних корпоративних клієнтів Райффайзен Банку.

По-друге, на цьому елеваторі сушарка використовує пелети з лушпиння соняшника. Цей метод забезпечує значні фінансові заощадження.

Цей проєкт можна вважати "зеленим" у всіх відношеннях. Він сприяє зниженню викидів CO2 та зменшує залежність від викопного пального, покращуючи енергетичну безпеку України. Додатково, він виконує соціальну місію, оскільки в даному регіоні бракує складів для зберігання зерна. Таким чином, цей елеватор буде корисний не лише для даного підприємства, а й для інших фермерів, які працюють у цьому районі, – зазначає Сергій Войтов з Райфу.

Приємно спостерігати, що кількість таких проєктів, як цей, зростає. Ще більш приємно, що Україна все частіше привертає увагу великих міжнародних компаній.

"В Україні ми маємо чимало іноземних партнерів. Наприклад, у Черкаській області розташована компанія, що займається виробництвом молока, і є однією з провідних у цій сфері в країні. Ця компанія належить інвесторам з Нідерландів. Також у Львівській та Івано-Франківській областях функціонують значні підприємства з датськими інвестиціями, які спеціалізуються на виробництві свинини — вони входять до числа найбільших виробників у цій галузі," — зазначає Сергій Войтов.

В Україні австрійський мандрівник Томас не лише знайшов свою любов, але й знакове місце для розвитку бізнесу та надійного партнера у особі Райффайзен Банку. Крім того, він відкрив для себе нові захоплення. У вільний час Томас активно цікавиться українською культурою, зокрема музикою. Коли ми запитали його про улюблену пісню, чоловік трохи засоромився і жартівливо зізнався, що спів не є його найсильнішою стороною. Проте, він з радістю готовий ділитися своїми думками про українську музику годинами.

"Існує безліч пісень, але зараз я не буду їх виконувати, адже інші роблять це набагато краще. Проте, безумовно, в Україні відчувається велика музикальність народу," -- зазначає Томас.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.