У Франківську відбулася прем'єра фільму "БожеВільні", що розкриває тематику радянської каральної психіатрії.
У суботу, 26 жовтня, у Івано-Франківську, в кінотеатрі "Космос", відбулася прем'єра нового фільму "БожеВільні", який поставив режисер Денис Тарасов. Ця кінокартина заснована на реальних подіях. Хоча головний персонаж є вигаданим, другорядні герої – це справжні дисиденти того часу. Зйомки проходили в психіатричній лікарні, розташованій неподалік Києва, повідомляє Репортер.
Мені дуже хочеться, щоб якомога більше людей починали розуміти, що таке - тоталітарне зло, - говорить Денис Тарасов. - Усе у фільмі співпадає з історичними подіями, які відбувалися у той час. Декорації ми створювали спеціально для цієї картини. Щодо знімального процесу, ми все намалювали, продумали на папері, а потім почали знімати. Костюми створювали з нуля, це теж зайняло трохи часу.
Фільм розповідає про жорстокість радянської каральної системи. Головний персонаж Андрій спілкується українською мовою, захоплюється іноземним роком та має нестандартні погляди. Через це його примусово поміщають до психіатричної лікарні, намагаючись обґрунтувати це вигаданим діагнозом.
Читайте: "На шапку" - підсумки. Про зібрані кошти, тромбоеластограф, поліцію і військову каску
Фільм уже показали на кінофестивалях у світі, за словами його творців, він отримав визнання серед критиків за кордоном. Зокрема, отримав нагороди на Монреальському та Варшавському міжнародних фестивалях.
Одну з головних ролей у фільмі зіграла Ірма Вітовська-Ванца. За її словами, зараз стрічка є, як ніколи, актуальною.
Тиждень тому країна-агресор затвердила закон, що відновлює практики каральної психіатрії. Це робить вихід нашого фільму надзвичайно актуальним. Він стане хорошим протиотрутою для тих, хто ще ностальгує за радянською епохою. Особливо для молоді, яка романтизує цей період через міфи, що їх нав'язуються, - зазначає Ірма Вітовська-Ванца.
У стрічці вона виступає в ролі медичного працівника психіатричного закладу.
"У цій історії відбувається трансформація персонажа," - зазначає акторка. - "Проте, мені було цікаво випробувати себе в чомусь абсолютно незвичному для мене. У поглядах ми з моєю героїнею опинилися б по різні боки барикад, озброївшись протилежними ідеями. Але в цій виставі є одна сцена, заради якої варто було взяти на себе цю роль."
Виконавець головної ролі Костянтин Темляк зараз на фронті, пішов туди добровольцем. За словами режисера, Костянтин ночував у психіатричній лікарні, щоб вжитися у роль.
У фільмі, в численних масових сценах, брали участь справжні люди з психічними розладами. Ми отримали дозвіл від їхніх опікунів. Виявилося, що у них існує власний аматорський театр як форма терапії, - розповідає режисер стрічки.
Картину знімали ще до повномасштабного вторгнення, а постпродакшин тривав уже під час великої війни. Побачити кінофільм можна в усіх кінотеатрах міста.
Читайте: "Щоб уникнути тривожних звуків". Які побажання висловлюють діти з інтернатів Святому Миколаю та яким чином можна їм посприяти.
Авторка: Ольга Романська