У Харкові пройшов концерт, присвячений музиці Валентина Сильвестрова, під назвою "Коди відродження: тиша".
Витончена музика пролунала у виконанні заслуженої артистки України Мирослави Которович (скрипка) та лауреатки міжнародних конкурсів Наталії Строчан (фортепіано).
У програмі були включені такі твори: "Серенада" (2009) для соло-скрипки, "Пасторалі" для скрипки та фортепіано, виконувані без пауз на 9 частин (2020), а також присвята Бетховену "Hommage à J.S.B." для скрипки і фортепіано, що складається з 3 частин (2009). У програмі також прозвучала Соната для скрипки та фортепіано "Post Scriptum" (1990, 1 частина), "Колискова" та "Серенада" (2004), а також "Баркарола" і "Музичний момент" з циклу "Пісні без слів" (2004).
"Моя улюблена композиція – присвята Бетховену. Вона просто неймовірна! Так, тут можна помітити вплив Бетховена, але з «сільвестрівськими» відтінками. Для Сильвестрова завжди важливий той залишковий звук, що триває. Ті твори, які залишають найглибший відголос, безумовно, є для мене найціннішими," – зазначила Которович, яка готувала програму на вечір.
Концерт пройшов у невеликій залі, в одній з безпечних локацій Харкова. Камерність приміщення добре підійшла до "коду" вечора - тиші, вважає докторка мистецтвознавства, професорка, програмна директорка KharkivMusicFest Юлія Ніколаєвська.
"Для композитора, і для Мирослави, яка з ним спілкується, саме тиша - дуже важливий символ і метафора. Це не та тиша, де нічого не відбувається. Це - промовиста тиша. Водночас у Сильвестрова тиха музика, тихі пісні, він працює саме з тишею. І, звісно, кожна людина чує у цій "тиші" своє", - розповіла вона.
За словами Ніколаєвської, майже три десятиліття композитор творить у стилі "псевдопростоти": "створюється враження, що музика виникає прямо на очах, під дотиками пальців".
Закладені Сильвестровим паузи створюють ніби діалог між скрипкою та фортепіано, зауважила Строчан.
"Між інструментами існують темпові контрасти, і є моменти, коли спочатку Мирослава інтегрується в мою партію, а потім я входжу в партію скрипки. Це створює додаткові обертони, але в кожному з цих етапів пріоритет переходить від одного інструмента до іншого. Це своєрідна філософія. Коли я вперше почала вивчати ці твори, я просто не могла відірватися," - ділиться своїми думками музикантка.
Авторський вечір музики Сильвестрова став черговим заходом KharkivMusicFest. Після концерту-відкриття було ще два "коди" - "Вдячність" (соло кларнетиста Юліана Мілкіса зі США) та "Гармонія" (концерт ансамблю ранньої музики Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського; керівник - Олексій Фартушка). Зокрема, слухачі почули контратенор (найвищий із чоловічих оперних голосів) Дмитра Запорожана та барокові скрипку, лютню, теорбу.
Наступний захід KharkivMusicFest під назвою "Коди відродження: досвід (Міські симфонії Харкова та Відня)" заплановано на 11 травня.
Як повідомлялося, KharkivMusicFest триватиме понад місяць і завершиться 10 червня виступом Президентського симфонічного оркестру.