У Києві відбудеться показ п'єси «Калинова Сопілка», заснованої на повісті Забужко, з її участю.
Харківський театр ляльок 8 лютого у столиці підсумує свій перший сезон вистави "Калинова Сопілка". Цю постановку вперше відвідає і Оксана Забужко, письменниця, чий твір став основою для цієї п'єси.
Цю інформацію оприлюднила творча команда вистави на Еспресо.
На сцені культурного кластера "Краків" 8 лютого відбудеться два покази вистави "Калинова Сопілка" за повістю письменниці Оксани Забужко "Казка про калинову сопілку". П'єсу під час повномасштабного вторгнення поставили у харківському державному академічному театру ляльок ім. В. Афанасьєва.
Авторка вперше матиме можливість споглядати свою повість на сцені з глядацької зали. Після завершення вистави відбудеться автограф-сесія артбуку "Казки про калинову сопілку".
Режисеркою цієї вистави виступила Оксана Дмітрієва, нещодавно нагороджена на фестивалі "ГРА". У її інтерпретації "Калинова Сопілка" перетворюється на український горор, де в контексті народних вірувань розгортається історія двох сестер. Ця історія є жіночою версією легенди про Каїна і Авеля, вона піднімає важливі питання про походження зла в людській природі. Текст Оксани Забужко, яка ще у 2000 році переосмислила традиційну "Казку про дивну сопілку", отримує нове звучання на фоні сучасних воєнних реалій.
Хоча "Калинова Сопілка" є жахливою казкою про вбивство сестри, що відображає глибоку трагедію українського народу, а також боротьбу добра і зла, яка безперервно відбувається в домівках та серцях людей, вона також розповідає про незламний дух, збереження культурної спадщини та пошуки істини в нашому світі.
"Якби мені довелося узагальнити цю виставу всього одним словом, я б вибрала слово 'чарівність'. Чарівність у текстах, віршах, музиці та візуальному оформленні. Чарівність, що виникає під час апокаліпсису і має свої коріння у Харкові," -- ділиться своїми думками режисерка.
Сюжет спонукає до роздумів: чи є можливість попередити злочин, виявити його на початковій стадії? Чи можливо зупинити зло? Оксана Дмітрієва впевнена, що відповіді можна знайти у віршах харківської поетеси та художниці Діни Чмуж, які звучать у цій виставі.
"Там є такий рядок "де б мені взяти стільки любові". Мабуть, тільки любов може зупинити це зло. Любов до країни, любов до людини, любов до всього. Мені здається, що це єдине, що може врятувати", - зазначила Дмітрієва.
Організатори з "Марко Концерт" підкреслюють важливість знайомства киян з харківським мистецтвом та ідеями, які там виникають. Саме тому вони вирішили привезти "Калинову сопілку" до столиці, адже тема вистави є надзвичайно актуальною. Крім того, це можливість створити ще одну платформу для театрального мистецтва, оскільки харківські театри наразі не мають змоги виступати на своїй території. У зв'язку з безпековою ситуацією в Харкові, постійними обстрілами з боку російських військ та відсутністю належних укриттів, представники ХОВА ще у 2023 році заборонили проведення масових заходів у театрах, пропонуючи проводити вистави в онлайн-форматі.
"Хочеться підтримати харківський театр, в якому більшість колективу давно служать, решта волонтерять і знов таки досліджують всі ці важливі теми. Мистецька рефлексія в наші часи є суперцінною. Тобто, якщо у нас досі виникають питання, як можна було поцілити в житловий будинок чи в лікарню, то власне вистава дає свої відповіді на це, і харків'яни на цьому, на жаль, знаються краще", - додала організаторка гастролей та креативна продюсерка "Марко Концерт" Поліна Величко.