Атака Трампа на получателей грантов
Цілковито підтримую рішення про призупинку всіх проектів USAID та їх аудит. В Україні зараз реалізується 112 активних проектів на суму $7 млрд, запланованих на кілька років. На вигляд, все виглядає досить привабливо?
Ні. Перша проблема полягає в тому, що більшість із них перетворюються на безкінечні обговорення та конференції, внаслідок чого стають безрезультатними і малоефективними. Друга, ключова проблема: значна частина цих фінансів залишається в США, приносячи прибуток приватним компаніям, які виконують ці гранти.
Аби нарешті добитись якихось змін, я починаю публікувати звіти цих проектів. Ось перший яскравий приклад: $297 млн на комунікації на три роки. Хто зі світу культури в курсі, що нам виділили на зйомки фільмів суму, за яку би було реально зняти Аватар 3? Росіяни рівно стільки ж з державного бюджету виписують на свій кінематограф, а ви ж розумієте, що на пропаганду вони не скупляться.
Які ж твори мистецтва створюються за ці фінансові вкладення? Ось я підібрав кілька прикладів за перші шість місяців 2024 року:
Допомога в організації YouTube-ток-шоу "Ебаут".
Допомога музичному колективу TVORCHI в процесі написання пісні та проведенні концертів у обраних містах України (Створено та поширено одну музичну композицію під назвою "Разом").
Громадська організація "Зміни", також відома як Don't Take Fake (DTF), є визначним впливовим діячем та прихильником електронної музичної сцени з попереднім досвідом організації визначних культурних подій, включаючи перший табір для електронних музикантів Mirage Camp. DTF проведе резиденцію електронної музики, яка об'єднає творчих людей для налагодження зв'язків, співпраці та створення нових продуктів.
Підтримка громадської організації "CUKR" у реалізації ряду культурних заходів протягом літнього періоду в "Дворику на Кузнечній" призвела до створення нового муралу в цьому ж місці.
Підтримка компанії Film UA у виробництві документального фільму під назвою "Тісто". Дослідження, вступні зустрічі з командою творців телесеріалу, поїздка до Відня.
Підтримайте українську продюсерку Тетяну Поставну та медіа-особистість Володимира Дантеса в реалізації реаліті-шоу, яке присвячене відновленню культурних об’єктів у населених пунктах, що знаходяться поруч із фронтом, а також у нещодавно звільнених територіях.
Вийшла перша частина проекту "КоледжCheck".
Вийшов у світ другий сезон програми "Українські палаци. Золота епоха".
Існує безліч подібних ініціатив. Можливо, для деяких це й має значення. Але я не зовсім розумію, чому це має бути фінансовано американськими платниками податків. Чому б нам не звернутися за коштами на щось, що є справді важливим?
Я не маю жодних зауважень щодо митців як виконавців. Проте, у жодному уявному або реальному світі не можна з чистою совістю витратити $297 млн на такі проекти! Переважна частина цих коштів перетворюється на чистий прибуток однієї приватної компанії в США, і це відбувається навіть без відома згаданих отримувачів.
Новий очільник Державного департаменту Марко Рубіо давно прагнув внести зміни в цю сферу. Я добре пам'ятаю, як у спілкуванні з його командою обговорювалися ідеї, що фінансування повинно надходити безпосередньо в країни, а не йти на користь окремим особам у США під виглядом міжнародної допомоги. Тоді я мав тривалу дискусію з ними після публікації статті, яку я написав у Forbes ще в 2016 році (https://www.forbes.com/.../2016/04/14/reform-ukraine-aid/).
Мене дико бісило, як можна було потратити $100 тис на законопроект на один АБЗАЦ законопроекту в агросфері, ще й бездарний!
Я з великим задоволенням вітаю час змін. Нам потрібно активно обговорювати реформи, які мріяв реалізувати Марко Рубіо, і зробити їх реальністю. Наразі я планую ділитися звітами про деякі проекти USAID, щоб ми могли взяти на себе відповідальність і почати ставити правильні запитання щодо того, куди зникли кошти.
Зокрема, викликає питання діяльність наших міністерств, незалежно від того, хто їх очолює, які безперервно підтверджують свої підписи під звітами, що не містять жодної конкретної інформації. Вони також уникають запитань до американських приватних виконавців на кшталт: "Куди поділися всі ці кошти?".
Я закликаю всі міністерства утриматися від підписання будь-яких звітів, поки не буде здійснено аудит у США. Найкраще, якщо ми самі ініціюємо цей процес на рівні міністерства!
Я особисто маю намір запропонувати Державному департаменту такі ідеї:
Вся допомога витрачається виключно в Україні через неприбуткові організації, а на іноземних консультантів йде не більше 10% проекту;Конференції і круглі столи рідко і у виняткових випадках, в скромних готелях при скромних кейтерингах, ніяких подорожей бізнес класом;
Неперевершена відкритість всього проекту, що включає публічні дані про зарплати всіх учасників та всі витрати.
Всі послуги замовляються виключно через відкриті тендери.
Ніяких лівацьких тем і пропаганди незрозумілих цінностей чи проектів з незрозумілою необхідністю.
Завдяки підтримці США, ми здатні досягти значно більших результатів, витративши в кілька разів менше фінансів.
Мар'ян Заблоцький