В Україні активно проходить заключний етап Фестивалю-Премії "ГРА".
В Україні проходить заключний етап 6-го Всеукраїнського Фестивалю-Премії "ГРА". Це подія, схожа на "Оскар" у світі театру, де різноманітні творчі колективи та актори змагаються в різних категоріях, як загальних, так і індивідуальних.
Чотирнадцять вистав, які стали фіналістами, підлягають оцінці як міжнародним журі, так і глядачами. Ці спектаклі виконуються на сценах театрів у Львові, Івано-Франківську та Києві. Далі у сюжеті ми поговоримо про театр у контексті війни.
На сцені Івано-Франківського драматичного театру творчий ансамбль з Одеси презентує виставу "1900-й. Легенда про піаніста". Публіка розташувалася не в традиційному залі, а прямо на театральній площі... За роялем сидить відомий джазовий артист Вадим Бессараб.
Непересічна інтерпретація, оригінальний саундтрек, живий оркестр... І ця вистава потрапила до фіналу Всеукраїнського театрального фестивалю-премії "ГРА". Вона претендує на перемогу в категорії "Камерна вистава".
Олександр Самусенко – це головний режисер Одеського академічного музично-драматичного театру, названого на честь Василя Василька.
Ми беремо на себе функцію українізації певного російськомовного регіону, і до чого ми дійшли, що Одесі як жінці треба дарувати подарунки. Тому це подарунок. І у нас вийшло. Тепер в Одесі український театр - найкрутіший театр.
Фестиваль-Премія "ГРА" - своєрідний "Оскар" у сфері театрального мистецтва. Культурно-мистецький захід заснований у 2018-му.
Ольга Байбак, керівниця Фестивалю та Премії "ГРА":
Основною метою фестивалю є об'єднання театрів з усієї країни, створення можливостей для їхнього взаємознайомлення та виявлення актуальних тенденцій у театральному середовищі. Це яскраво ілюструють вистави, що здобули перемогу на фестивалі за весь його час.
Протягом року творчі колективи та актори виступають в шести номінаціях. Переможців відбирає українське та міжнародне журі.
Жанна Дутчак, журналістка:
Минулого року оргкомітет вирішив розширити список загальних номінацій, додавши нову, сьому категорію: "За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни".
Цьогоріч організатори отримали 85 заявок від 58 театрів. Найзапекліша боротьба за перемогу у номінації "Найкраща камерна вистава". На неї претендувала понад чверть учасників. Експертна рада у два етапи відібрала чотирнадцять фіналістів. Лейтмотив більшості п'єс - війна.
Ольга Байбак, керівниця Фестивалю та Премії "ГРА":
Хоча ми маємо окрему категорію, присвячену рефлексії на тему російсько-української війни, навіть вистави в інших категоріях порушують це питання. Більшість постановок так чи інакше стосується цієї важливої теми. Також спостерігається зростання обсягу сучасної драматургії, як у театральних репертуарах, так і в програмі "ГРИ".
Оцінюють фіналістів члени міжнародного журі. Серед експертів - представники з Польщі, Норвегії, Естонії, Фінляндії та Німеччини.
Ева Баль, представниця журі з Польщі:
Ми спостерігаємо вражаюче багатство українського театру, яке проявляється як в артистичному вираженні, так і в темах, що піднімаються, а також у взаємодії з глядачем. Це не просто класичний театр, а сучасне європейське мистецтво, про яке варто дізнатися більше.
Мееліс Ойдсалу, естонський театральний критик та журналіст, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht:
Усе, що ми спостерігали під час цього фестивалю, справді вражає. Хочу підкреслити елемент фантастики в постановках, який, на жаль, зник з європейської театральної сцени. Мене надзвичайно вражає естетична та стилістична різноманітність трактування теми війни, яка є основною у більшості вистав.
У фіналі цього року представлені 13 театральних груп з міст Київ, Львів, Харків, Одеса та Івано-Франківськ.
Ростислав Держипільський — генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Це дійсно величезне досягнення, що в умовах війни проводиться подібний фестиваль. Це, безумовно, один з небагатьох способів, якими ми, представники театрального мистецтва, можемо сприяти наближенню перемоги. Наша вистава "Дзяди" за Адамом Міцкевичем, яка є фіналістом Премії "ГРА", має яскраво виражений антивоєнний та антиросійський меседж.
Виставки продовжуються в двох містах: Львові та Києві. Результати у всіх категоріях будуть оголошені 2 грудня. Церемонія нагородження та вручення премій пройде в Національному драматичному театрі імені Івана Франка.