У Ужгороді пройде четвертий фестиваль кіно "Кіно сусідів": які фільми включені в програму?

Програма показів відбудеться на двох майданчиках: під відкритим небом в Ужгородському замку та в кінотеатрі Multiplex, що розташований у ТРЦ Pannonia. Усі фестивальні заходи безкоштовні, проте для участі необхідна попередня реєстрація. Форма для реєстрації стане доступною за тиждень до початку фестивалю на вебсайті kinosusidiv.com.

Цього року фестивальна програма включає 9 повнометражних фільмів, 4 блоки короткометражок та 3 ретроспективні стрічки. У рамках "Кіно сусідів" глядачі матимуть змогу насолодитися作品ами з 6 країн, які мають спільну історію та досвід із Закарпаттям.

На фестивалі покажуть польську драму "Під вулканом" Даміана Коцура, що розповідає історію української родини, яка за одну ніч перетворилася з туристів на біженців. Ця стрічка представляла Польщу у відборі на премію "Оскар" як "Найкращий міжнародний фільм".

Частина програми буде розповідати про різні історичні події і їхній вплив на суспільство. Так румунська картина "Новий рік, що так і не настав" Богдана Мурешану розкаже про останні дні режиму диктатури Чаушеску. Ця стрічка здобула нагороду як найкращий фільм секції "Горизонти" на Венеційському кінофестивалі. Чеський трилер "Хвилі" Їржі Мадла фокусується на подіях Празької весни, яка завершилась вторгненням радянських військ. У 2024 році фільм здобув приз глядацьких симпатій на фестивалі у Карлових Варах та став чеським номінантом на "Оскар".

Чотири нові фільми зосередяться на житті підлітків та студентів, проте й дорослі глядачі знайдуть для себе важливі теми. Угорська драма "Вивчений урок" від Балінта Сімлера висвітлює проблеми угорської освітньої системи, де реалії шкільного життя постають як виклик для всіх учасників. Молодий педагог, що виступає проти застарілих методів навчання, стає центральною фігурою цієї історії. Фільм пропонує глибше усвідомлення суті освіти та її впливу на молоде покоління. Ця стрічка була відзначена спеціальним призом журі на кінофестивалі в Локарно.

Австрійська драма "Джіна" Ульріке Кофлер створює жіночий портрет трьох поколінь однієї сімʼї з погляду 9-річної дитини. Фільм став призером Австрійського кінофестивалю та фестивалю Bergamo Film Meeting.

Драма "DJ Ahmet" від Ґеорґі М. Унковскі розкриває історію 15-річного підлітка з маленького македонського села, для якого музика стає способом втечі від повсякденності, батьківських вимог і соціального консерватизму. Ця стрічка, створена в рамках копродукції між Чехією, Македонією, Сербією та Хорватією, отримала спеціальну нагороду журі на фестивалі Sundance у категорії World Cinema Dramatic.

Цю програму також збагачує словацька драма про дорослішання "Вгорі небо, а в долині я" авторства Катаріни Ґраматової. У центрі сюжету — 15-річний Енріке, який, підтримуючи свою матір, опиняється перед важким вибором: залишитися вірним своїм переконанням чи відмовитися від матері назавжди. Прем'єра стрічки відбулася в Токіо.

Угорська документальна анімація "Блакитний пелікан" Ласло Чакі розповідає про трьох молодих хлопців, які підробляючи міжнародні залізничні квитки, відкривають для цілого покоління можливість пізнати зовнішній світ під час падіння залізної завіси. Фільм був номінований на "Найкращий фільм" у секції Contrechamp на найбільшому фестивалі анімації в Ансі.

Для молодшої аудиторії фестивалю буде представлено сімейний анімаційний фільм "Динозаврик", який критики порівнюють з найвидатнішими творчими досягненнями студії Pixar. Режисер цієї стрічки Войцех Вавщик, раніше залучений до створення візуальних ефектів у фільмі "Я, робот", а музику для мультфільму написав композитор відеоігор Міколай Строїнський, відомий завдяки саундтреку до "Відьмак 3".

У рамках ретроспективних показів буде представлено роботи Аґнешки Голланд ("Провінційні актори", нагороджений на Каннському кінофестивалі 1980 року), Кшиштофа Зануссі ("Захисні кольори", номінований Польщею на премію Оскар у категорії "Найкращий міжнародний фільм") та Кшиштофа Кесльовського ("Кінолюбитель", лауреат Берлінського кінофестивалю 1980 року). Ці три стрічки входять до кураторської програми Варшавської кіношколи, що знайомить глядачів з напрямком у польському кінематографі, відомим як "Кіно морального неспокою".

"''Кіно морального неспокою'' було знаковим явищем у комуністичній Польщі. Нове покоління режисерів -- серед них Аґнешка Голланд, Кшиштоф Зануссі та Кшиштоф Кесльовський -- спрямували об'єктив на звичайну людину. Вони нагадали глядачам, що кіно існує, аби досліджувати, ким ми є, як поводимося і що керує нашим вибором. Ці фільми розкривали повсякденні механізми компромісу, совісті та відповідальності. Десятиліття потому їхня актуальність не згасла: ми досі впізнаємо себе в них", -- коментує програму Артур Заборський, проректор Варшавської кіношколи.

Програма короткометражних фільмів, що була створена у співпраці з фестивалями-партнерами BOO (Чехія), Kino Usmev (Словаччина), фундацією Ad Arte (Польща) та Варшавською кіношколою (Польща), пропонує анімаційні стрічки для дітей та сімейного перегляду, українську анімацію, адаптовану для осіб з РАС (розладом аутистичного спектру), короткометражні роботи українських випускників Варшавської кіношколи до її 20-річного ювілею, а також підбірку короткометражок з країн Вишеградської четвірки.

У рамках фестивалю "Кіно сусідів" відбудеться також освітня секція, що надасть можливість всім бажаючим взяти участь у майстер-класах, які проводитимуть запрошені міжнародні партнери. Крім того, учасники зможуть долучитися до обговорення впливу культури на імідж країн на прикладі Вишеградської четвірки.

Детальна програма та розклад оновлюватимуться на kinosusidiv.com. Стежити за розкладом показів та новинами заходу можна на інстаграм-сторінці фестивалю: instagram.com/kinosusidiv.

Фестиваль "Кіно сусідів" запускає набір волонтерів! Якщо ви бажаєте стати частиною команди та отримати можливість спостерігати за фестивалем зсередини, запрошуємо вас приєднатися до нас. Не забудьте подати заявку до 2 серпня. Усі деталі можна знайти за цим посиланням: bit.ly/4l6vmCn.

Фестиваль "Кіно сусідів", який стартував у 2022 році, реалізується командою KyivMusicFilm спільно з Київським міжнародним фестивалем короткометражного кіно (KISFF). Захід отримує підтримку від Посольства Австрійської Республіки в Україні та Румунського культурного інституту.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.