Від простору для спільної роботи до студії зростання: як Kooperativ протягом п'яти років перетворився на платформу для розвитку підприємців з інноваційним підходом.
Унаслідок війни багато компаній змушені були призупинити свою діяльність, а мешканці шукали більш безпечні місця для проживання. Бізнес зіткнувся з безпрецедентними труднощами та кризами. Як знайти вихід із цієї ситуації, зберегти підприємство в умовах невизначеності та навіть розширити його? На прикладі еволюції коворкінг-простору Kooperativ, його генеральний директор Христина Серьожечкіна поділилася своїм досвідом з Mind, розповівши, як перетворити коворкінг на затишний дім для бізнесу та створити проактивне ком'юніті для підприємців.
Ось уже більше 15 років я займаюся сервісним та готельним бізнесом, а у 2021 році стала керівником у Kooperativ. Протягом цього часу разом із командою ми розробили growth studio для понад 50 українських компаній, серед яких такі, як Preply, Port of Culture, Fedoriv Agency, Gres Todorchuk, Nova Digital та багато інших.
У 2019 році спостерігався справжній бум стартапів. Андрій Федорів, який є засновником і генеральним директором Fedoriv Agency, разом зі своїми майбутніми партнерами почали активно досліджувати стартап-екосистему та інвестиційні можливості, відвідуючи різноманітні заходи по всій Європі, зокрема в Берліні. Ці поїздки надихнули їх на створення інноваційного простору в Києві.
У 2019 році простір зустрів своїх перших резидентів: White Sales та Fedoriv Agency. Однак, через кілька місяців, COVID розігнав всіх по домівках. Коли у червні 2020 послабили обмеження і робота поновилася, Kooperativ облаштував руфтоп та терасу на залучені інвестиції.
Люди почали відзначати бренд як популярну місцезнаходження для організації подій. Івенти в свою чергу стали важливим чинником для відновлення діяльності. Наприклад, Port of Culture, які стали нашими партнерами, розпочали активно проводити виставки на наших майданчиках. Ми зосередилися на залученні максимальної кількості відвідувачів до заходів у нашому просторі, щоб підвищити обізнаність про бренд. І це дало свої плоди: до кінця 2021 року всі три поверхи були заповнені на 100%.
Після початку війни протягом перших двох місяців в офісі залишався лише охоронець. Проте, коли загроза почала зменшуватися і з'явилося усвідомлення, що ми встояли і життя триває, у березні до нас повернувся Vymex, а за ним і інші колеги.
У червні було ухвалено рішення, що Kooperativ відновлює свою діяльність у звичному форматі. До кінця 2022 року, незважаючи на часті відключення електрики, Kooperativ зміг надати робочі місця для більше ніж 600 осіб, що представляють 40 різних компаній.
Навесні 2023 року ситуація змінилася. Після закінчення періоду відключень, заповненість простору впала до 50%, а частина офісних приміщень залишилася порожньою. Ми зрозуміли, що тепер "конкуруємо" з кожною кав'ярнею, що має генератор та Wi-Fi. Склалася ситуація, в якій офіс став останнім, на що люди готові витрачати гроші.
У Kooperativ представники традиційного бізнесу зустрічаються рідко, адже його резиденти вирізняються підприємницьким мисленням і прагненням до інновацій. Тому наше ключове завдання полягало в створенні середовища, яке сприятиме їхньому об'єднанню. Ми вважаємо важливим надати резидентам можливість безпосередньо презентувати свої ідеї, отримувати відгуки та рекомендації. Також суттєво було забезпечити доступ до інструментів, які допоможуть у розвитку їхніх проектів. З часом ми усвідомили, що можемо запропонувати людям більше, і таким чином виникла концепція growth studio.
Основою цього формату є надання чогось більшого, ніж просто робоче місце:
Наприкінці 2023 року простір успішно відновив усі свої позиції: він не лише досяг 100% заповнюваності, а й впровадив нову концепцію.
Ринок нерухомості особливо чутливий до подій останніх 5 років. Тож на власному прикладі ми чітко бачимо, що допомогло пройти через виклики та відіграло ключову роль у продовження діяльності.
1. Стійка основа для бізнес-процесів. Коли все організовано і документовано, а кожен працівник знає свої обов'язки та план дій, впоратися з непередбаченими ситуаціями стає значно легше. Відсутність такої системи може призвести до руйнування організації, мов картковий будинок.
2. Аналітичне мислення. Команда повинна залишатися неупередженою при аналізі обставин і ризиків. Використання аналітичного мислення в кризовий період перетворює невизначеність на структурований підхід до прийняття рішень і дозволяє зосередитися на виявленні нових можливостей.
3. Оперативна відповідь. Бізнес не може дозволити собі затягуватися в 5 етапів переживання втрати. Як тільки виникає проблема - необхідно негайно, без заперечень чи спроб утриматися за минулим, шукати рішення для її подолання.
4. Гнучкість та здатність до адаптації. Іноді може здаватися, що все йде за планом, проте для кожного бізнесу настає час, коли зміни стають невідворотними. Внутрішня криза вказує на те, що запити та потреби цільової аудиторії еволюціонували, тоді як зовнішні фактори можуть змінити їх самих. Таким чином, основа, на якій спирався бренд, втрачає свою актуальність. Завжди важливо бути відкритими до нових підходів та впроваджувати інноваційні практики.
5. Бізнес функціонує на основі чисел. Кожен аспект має свої метрики, а аналітика вважається найефективнішим засобом оцінки результативності ваших інновацій та їхньої достатності. Без чіткої концепції та бачення неможливо просуватися вперед, і ці елементи завжди повинні мати підкріплення реальними даними.
6. Люди для людей. Тільки людський фактор допомагає гуртуватися та шукати виходи. Коли справа доходить до критичних ситуацій, саме спільнота дає підтримку та можливості.
У рамках концепції розвитку як "growth studio" одним із ключових завдань є створення спільноти, де кожен може реалізувати свої цілі через синергію. Ми усвідомлювали, що для growth studio необхідно сформувати певну групу резидентів, яка б сприяла розвитку екосистеми та налагодженню зв'язків. Усі резиденти тут, оскільки вони є цінними членами спільноти. Ми запрошували найперспективніших представників бізнесу, мистецтва та технологій в один простір.
Цей випадок наочно демонструє, як під час зустрічей за коктейлями учасники часто згадували про труднощі в пошуку нових членів команди. Я вирішила поцікавитися: "Яким чином ви здійснюєте пошук? Можливо, вам потрібна підтримка?" В результаті я запросила рекрутингову агенцію Baza IT та платформу працевлаштування Lobby X стати нашими резидентами. Тепер вони активно допомагають іншим у більш ефективному заповненні вакансій.
Залучали все більше резидентів, відповідно необхідно було форматувати команду. Тепер зусилля йдуть не на продажі офісів, локацій і подкастів, а на спільноту. Замість команди сейлз-менеджерів - команда людей, які працюють над спільнотою.
На даний момент наше growth studio використовує свої можливості не лише на користь власних резидентів. Завдяки отриманому гранту від USAID, ми в жовтні розпочали програму "Business Push", яка охоплює 100 представників малого та середнього бізнесу. Крім того, ми активно долучилися до створення EdTech Alliance Ukraine, що дозволило українцям приєднатися до Ed-Tech Alliance Europe.
Ми досліджуємо різноманітні способи для розвитку, хоча це не завжди просто. Розширення сервісного бізнесу ускладнюється через людський фактор. Сьогодні ми сповнені натхнення і маємо команду, але чи залишиться це так у майбутньому? Якісний масштаб — наш пріоритет, тому ми зараз ставимо собі запитання "яким чином?"
Вже зараз Kooperativ почав рухатися в сторону цифрових продуктів. Окрім окремого додатку, випускаємо власний подкаст з резидентами та працюємо над оновленням формату для другого сезону.