Від простору для спільної роботи до студії розвитку: як Kooperativ за п'ять років перетворився на платформу для зростання підприємців з інноваційним підходом.

Через війну багато компаній тимчасово зупинили роботу, резиденти виїжджали, шукали безпечніші місця. Бізнес стикнувся з безпрецедентними викликами й кризовими ситуаціями. Як реагувати на них, як зберегти бізнес у таких умовах і навіть масштабувати його? На прикладі історії розвитку коворкінг-простору Kooperativ його СЕО Христина Серьожечкіна спеціально для Mind розповіла про це, а також про те, як перетворити коворкінг на дім для бізнесів, а підприємців на проактивне ком'юніті.

Протягом більше ніж 15 років я займаюся сервісним та готельним бізнесом, а в 2021 році отримала керівну роль у компанії Kooperativ. За цей період моя команда та я реалізували growth studio для понад 50 українських підприємств, серед яких такі відомі, як Preply, Port of Culture, Fedoriv Agency, Gres Todorchuk, Nova Digital та інші.

У 2019 році спостерігався справжній сплеск стартапів. Андрій Федорів, який є засновником і генеральним директором Fedoriv Agency, разом зі своїми майбутніми партнерами почали активно досліджувати стартап-екосистему та інвестиційні можливості. Вони відвідували різні заходи по всій Європі, зокрема в Берліні, що стало поштовхом для реалізації ідеї створення концептуального простору в Києві.

У 2019 році простір прийняв своїх первісних резидентів: White Sales та Fedoriv Agency. Проте, всього через кілька місяців пандемія COVID-19 змусила всіх повернутися додому. Коли в червні 2020 року обмеження були зняті, а робота відновилася, Kooperativ створив руфтоп і терасу, використавши залучені інвестиції.

Люди почали сприймати наш бренд як ідеальне місце для проведення подій. Івенти стали важливим каталізатором для відновлення діяльності. Наприклад, Port of Culture, які стали нашими партнерами, активно організовували виставки у нашому просторі. Ми зосередилися на залученні максимальної кількості відвідувачів до заходів, щоб підвищити обізнаність про наш бренд. І це дало свої результати: наприкінці 2021 року всі три поверхи були повністю заповнені.

У перші два місяці війни в офісі залишався тільки охоронець. Проте, коли загроза зменшилася і стало зрозуміло, що ми витримаємо та життя продовжується, у березні до нас повернувся Vymex, а згодом і інші співробітники.

У червні було ухвалено рішення: Kooperativ відновлює свою діяльність у звичному форматі. До кінця 2022 року, незважаючи на часті відключення електроенергії, Kooperativ зміг надати робочі місця для більше ніж 600 осіб, які представляли 40 різних компаній.

Навесні 2023 року відбулися значні зміни. Після завершення періоду відключень, заповненість офісних площ зменшилася до 50%, і чимало приміщень залишилися незайнятими. Ми усвідомили, що тепер "змагаємося" з кожною кав'ярнею, яка має генератор і Wi-Fi. Виникла ситуація, коли офісні приміщення стали останнім місцем, на яке люди готові витрачати свої кошти.

У Kooperativ представники традиційного бізнесу зустрічаються рідко; тут панує підприємницький дух і креативне мислення. Тому основним завданням стало створення середовища, яке сприятиме їхньому об'єднанню. Ми прагнемо забезпечити резидентам можливість безпосередньо презентувати свої ідеї, отримувати зворотний зв'язок та рекомендації. Також важливо надати їм доступ до інструментів, які допоможуть у просуванні. Коли ми усвідомили, що можемо запропонувати людям, виникла ідея створення growth studio.

Основою цього формату є забезпечення не лише робочого простору, а й більше можливостей для розвитку.

Наприкінці 2023 року простір повністю відновив свої позиції: не лише повернувся до 100% заповненості, а й прийшов до нової концепції.

Ринок нерухомості виявляє значну чутливість до подій, що відбулися протягом останніх п’яти років. Таким чином, спостерігаючи за власним досвідом, ми наочно розуміємо, які фактори сприяли подоланню труднощів і стали визначальними для нашої подальшої роботи.

1. Міцний плацдарм бізнес-процесів. Коли все налаштовано, розписано, кожен працівник має чітко визначену зону відповідальності і план дій, несподівані події легше перенести. Без цього побудована структура може впасти, як картковий будинок.

2. Аналіз та оцінка. Команді важливо залишатися неупередженою при розгляді ситуації та наявних ризиків. Застосування критичного мислення в умовах кризи дозволяє перетворити безлад на структурований процес ухвалення рішень і сприяє переорієнтації на виявлення нових можливостей.

3. Швидка реакція. Бізнес не має часу на п'ять стадій проживання горя. Щойно з'явився виклик - одразу, без заперечень чи спроб триматися за старе, варто шукати способи його подолати.

4. Гнучкість і здатність до адаптації. Навіть коли на перший погляд здається, що все йде за планом, кожен бізнес зрештою стикається з моментом, коли зміни стають необхідними. Внутрішні кризи вказують на те, що запити та потреби цільової аудиторії еволюціонували, а зовнішні фактори можуть впливати на них новими способами. Таким чином, основа, на якій ґрунтувався бренд, може втратити свою релевантність. Тому важливо бути відкритими до експериментів і впровадження нових підходів.

5. Бізнес завжди базується на числах. Для кожного аспекту існують свої метрики, а аналітичні дані є найефективнішим засобом оцінки результативності ваших інновацій та їхньої вагомості. Без чіткої концепції та бачення неможливо досягти прогресу, і ці елементи повинні бути завжди підкріплені надійними показниками.

6. Люди для людей. Саме людський аспект є тією силою, що сприяє об'єднанню та пошуку рішень. У важкі часи саме громада стає джерелом підтримки та нових можливостей.

У концепції розвитку як "growth studio" одне з найважливіших завдань - побудувати спільноту, в якій кожен може досягти своїх цілей шляхом синергії. Ми розуміли, що для growth studio важливий певний набір резидентів, формування екосистеми, зв'язків. Усі резиденти тут саме тому, що вони цінні для спільноти. Ми запрошували найперспективніших серед представників business, art, technology в один простір.

Цей випадок став яскравим прикладом, коли під час розмов за коктейлями учасники часто висловлювали труднощі у пошуку нових членів команди. Я вирішила дізнатися більше: "Як саме ви шукаєте? Можливо, вам потрібна якась підтримка?" В результаті я запросила рекрутингову агенцію Baza IT та платформу працевлаштування Lobby X приєднатися до нашої спільноти. Тепер вони активно сприяють іншим у більш ефективному заповненні вакансій.

Залучали все більше резидентів, відповідно потрібно було форматувати команду. Тепер зусилля йдуть не на продажі офісів, локацій і подкастів, а на спільноту. Замість команди сейлз-менеджерів - команда людей, які працюють над спільнотою.

В даний момент наше growth studio використовує свої можливості не лише для підтримки власних резидентів. Завдяки гранту від USAID, ми запустили у жовтні ініціативу "Business Push", яка орієнтована на 100 підприємців з малого та середнього бізнесу. Окрім того, ми активно долучилися до формування EdTech Alliance Ukraine, що відкрило українцям двері до Ed-Tech Alliance Europe.

Ми активно досліджуємо нові можливості для розвитку, хоча це не завжди просто. Розширювати сервісний бізнес виявляється непростим завданням через вплив людського фактора. Сьогодні у нас є мотивація та команда, але чи збережеться це завтра? Для нас важливо забезпечити якісний масштаб, тому ми зараз ставимо собі питання: "Яким чином це реалізувати?".

Уже зараз Kooperativ почав рухатися в бік цифрових продуктів. Окрім окремого застосунку, випускаємо власний подкаст із резидентами та працюємо над оновленням формату для другого сезону.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.