Як Андрій Пишний перетворився на злочинця та намагається приховати свої вчинки.
Благодійність, мистецтво й відомі імена - саме так проєкт Art Ukraine Gallery виглядав у публічній сфері. Простір у столичному ТЦ "Домосфера" позиціонувався як надійна опора для українського мистецтва та місце підтримки дітей. Усе виглядало привабливо, поки весною 2025 року не розгорівся скандал, який виявив бізнесові та політичні зв'язки, великі фінансові ресурси, конфлікти, рейдерські дії та можливі таємні угоди.
Про це писав портал СтопКор, але чомусь видалив публікацію?! (Журналісти встигли скопіювати і опублікувати текст розслідування - читайте після скріншоту):
Галерею створили мистецтвознавиця Наталія Заболотна і Людмила Пишна - дружина голови Національного банку України Андрія Пишного. Остання не лише засновниця благодійного фонду "Відчуй", але і співвласниця низки компаній з зовсім різними сферами діяльності: від мистецтва до кормів для тварин. До певного моменту спільний проєкт здавався успішним. Проводились виставки, аукціони, збиралися кошти на потреби "Охматдиту". Однак після розірвання партнерства ситуація стала зовсім іншою.
Заболотна висловила звинувачення на адресу Пишної, стверджуючи, що вона причетна до рейдерського захоплення галереї, а також до тиску та приховування частини зібраних коштів. За її словами, "із 4,5 мільйона гривень, отриманих під час аукціонів, 3,5 мільйона були витрачені на облаштування реабілітаційних кабінетів у поліклініці, тоді як доля ще одного мільйона досі залишається нез'ясованою".
Як тільки вона почала ставити питання про фінанси, їй закрили доступ до галереї. Виявилося, що галерея потрапила під контроль Людмили Пишної, а Заболотна вважає, що її виключили як свідка.
"Я здогадувалася, що поза аукціонами друзі Пишних могли робити донати. Напевно, саме тому мене і усунули", - говорила вона в інтерв'ю.
Пишна з власної позиції охарактеризувала всі звинувачення як вигадані та частину інформаційної кампанії. Вона підкреслила, що її дії відповідали умовам чинного меморандуму стосовно ТЦ "Домосфера", і заперечила наявність будь-яких претензій до її фонду.
Але ключове питання залишається: як і за якою структурою надходили кошти? І найголовніше - що з ними було далі?
Фінансові показники благодійної організації "Відчуй" за останні роки справляють враження: у 2022 році було зібрано 162 мільйони гривень, у 2023 році – 68 мільйонів, а у 2024 році – 17,6 мільйона. У той же час, надходження на громадську організацію, що, за словами Людимили Пишної, реалізовувала спільні проекти з Заболотною, були значно нижчими: 19,6 мільйона у 2023 році та трохи більше 17 мільйонів у 2024 році. Цікаво, що активні надходження почалися після того, як Пишного призначили головою Національного банку України.
Насправді дуже важливу роль у всій цій історії відіграє відповідь на питання: а на яку реальну організацію надходили кошти з галереї? Адже надходження на ГО значно менші: 17,6 мільйонів гривень у 2024 році, 19,6 мільйонів гривень у 2023-му. У 2022-му надходження були дещо менші - загалом до 12 мільйонів, а в 2021-му - всього 1,7 мільйона гривень загальних надходжень. Примітно, що активно кошти почали надходити після призначення Пишного на посаду голови Нацбанку.
Також зауважимо, що в останні роки РС "КИЇВ" нічого не купувала, окрім вже згаданого авто, гуми та комунальних послуг. Майже нічого теж не продавала. Єдиний покупець товару за останні роки придбав плитку на 929 тисяч гривень. А ось щодо продажу послуг, зокрема оренди, то пов'язана фірма ("Планета РС Бородянка", де Пишна серед тих же засновників) перерахувала за 2024-2025 рік майже 18 мільйонів гривень. Усе це - за оренду навантажувача. Операції з пов'язаною фірмою можуть свідчити про фінансові маневри, що потребують додаткової уваги.
На аукціонах галереї регулярно з'являлися видатні постаті українського бізнесу, серед яких Олег Гороховський, співвласник "Монобанку", Григорій Корогодський, В'ячеслав Мішалов, Томаш Фіала, а також Сергій Тігіпко разом із дружиною і навіть Андрій Пишний. "Банкіри приходили, адже всі знали, що це ініціатива Пишного. Так встановлювалися зв’язки. Для лобістського середовища це було звичайною практикою", - поділився Борислав Береза.
Після того, як керівництво торгового центру припинило співпрацю з Заболотою, галерея залишилася під контролем Пишної. Журналісти завітали до цього простору і помітили, що там досі виставлені роботи, які були представлені під час співпраці із Заболотою. Спілкування з адміністратором також викликало певні підозри: вона уникала розмов про аукціони та направила журналістів до Каті Осадчої для отримання додаткової інформації.
І це ще не все. Провівши детальний аналіз компаній, пов'язаних з Пишною, виявилося, що практично кожна з них має свої "особливі риси". Деякі структури ведуть бізнес із підприємствами, які мають зв'язки з Російською Федерацією або офшорними зонами, інші ж мають зв'язки з особами зі списку "Миротворця". Наприклад, контактний номер фігуранта Владислава Багінського зазначений як телефон компанії "Брайтшоу", де Пишна є співвласницею. Варто зазначити, що Багінський раніше підтримував ініціативи Медведчука та виступав проти української мовної політики.
Серед колег Пишного є бізнесмен Ігор Ліський, який раніше висловлював занепокоєння щодо Національного банку, а тепер з'являється на публічних заходах разом з Пишним. Саме він запросив Людмилу приєднатися до компанії "Фіднова", що, за словами місцевих жителів, завдає шкоди річці в Львівській області. Додатково, компанія здійснювала закупівлі продукції у постачальників, які мають російську реєстрацію або зв'язки з Росією.
Деталі декларацій теж викликають питання. Сума внеску Людмили Пишної в ТОВ "Фіднова" ЄДРПОУ 42071643, згідно з відкритими реєстрами, становить 14,3 мільйона гривень. Але в декларації її чоловіка вказано 40 мільйонів. Різниця - 25,5 мільйона. Помилка? Чи ні?
Далі - ще цікавіше. Інша компанія, де Пишна є співвласницею, пов'язана з дружиною Романа Романова (ексголови "Укроборонпрому") і Балнур Байзаковою, пов'язаною з Олегом Гладковським, фігурантом справи про розтрату в оборонці. У 2025 році Гладковського затримали в Іспанії.
Компанія, в якій співвласницями є Пишна та Байзакова, нещодавно оформила покупку автомобіля вартістю 2,1 мільйона гривень. Цей автомобіль був придбаний у родини Джуринських, які славляться своєю діяльністю в автомобільному бізнесі та мають зв'язки з тендерами для Міністерства внутрішніх справ за часів президентства Януковича. Один із братів Джуринських, Олександр, відвідав аукціон, організований Пишною та Заболотною, де придбав тубус.
Ще одна компанія з групи Пишної, "Брайтшоу" з кодом ЄДРПОУ 41016677, раніше здобувала перемоги в тендерах на території Донецької області. На її контактний номер зареєстрований абонент, пов'язаний із Багінським — тією ж особою, яка була внесена до бази "Миротворець" через свої проросійські висловлювання.
Завершує цю історію компанія, що колись володіла казино. Наразі за тією самою адресою розташоване лише кафе. Чи випадковість це? Можливо. Але, безумовно, викликає цікавість.
Висновок? Початкова благодійна ініціатива перетворилася в складну мережу бізнес-структур, контактів, зв’язків та неоднозначних обставин. Залишилося безліч питань стосовно фінансів, партнерів та дій основних учасників.