Як "Суддя Дредд" та волонтери реалізують проект реабілітаційного центру в Карпатах.
Український захисник та благодійна організація з Нідерландів об'єднали зусилля для створення центру підтримки дітей у горах України.
Війна в Україні завдала величезних страждань та складних випробувань цивільному населенню, особливо дітям, які втратили своїх батьків, домівки та стали свідками жахливих подій бойових дій, переживши численні психологічні та фізичні травми. Для того, щоб підтримати дітей у подоланні цих труднощів, українські та нідерландські волонтери мають намір створити реабілітаційний центр у Карпатах, де надаватимуть високоякісні професійні послуги фахівців різних напрямків. Земельну ділянку для цього проекту в горах надав український захисник Станіслав Лозицький, відомий під позивним "Суддя Дредд", який наразі проходить реабілітацію в Нідерландах.
Реабілітаційний центр для дітей у Карпатах є ініціативою благодійного фонду Strong Through Art, який також проводить мистецькі виставки, аукціони та благодійні заходи, спрямовані на збір коштів для підтримки маленьких українців. Наприклад, під час нещодавнього аукціону в Роттердамі фонду вдалося залучити близько 6000 євро від продажу творів українських та нідерландських художників, а також марок, книг та інших мистецьких виробів.
Волонтери відзначають, що в новоствореному центрі крім фізичної реабілітації, велике значення матимуть психотерапевтичні сеанси, арт-терапія та активності, орієнтовані на відновлення звичного способу життя.
ВОЛОНТЕРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ "СУДДІ ДРЕДДА"
Станіслав Лозицький до повномасштабного вторгнення Росії в Україну працював суддею у Ратнівському районному суді Волинської області, за що й отримав від побратимів свій позивний. Захищати рідну країну пішов добровольцем у 2022 році, попросився у військову частину, де служив його товариш-адвокат. Під час боїв біля Попасної зазнав травми. Коли Станіслав перебував на лікуванні в Україні, йому запропонували реабілітацію в Нідерландах.
Після переїзду він познайомився з місцевими волонтерами, які активно допомагали Україні. Разом із дружиною вирішив долучитися до створення спеціалізованого реабілітаційного центру, де діти могли б отримувати як фізичну, так і психологічну допомогу.
"Моя волонтерська діяльність розпочалася в умовах повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Ми давали прихисток абсолютно незнайомим людям у своїй оселі. Я особисто возив жінок з дітьми та літніх людей на українсько-польський кордон, щоб вони змогли втекти від безперервних обстрілів. Коли я пішов на службу, моя волонтерська діяльність стала зосередженою на підтримці військових. Ми самостійно забезпечували себе всім необхідним," - поділився він.
Коли Станіслав Лозицький прибув на реабілітацію до Нідерландів, він почав активно допомагати українським військовим та біженцям. Він зміг досягти угоди з муніципалітетом міста Алсмер, щоб приймати поранених українських солдатів. Наразі в Алсмері отримують лікування п’ятеро таких військових. Крім того, там вже розпочали будівництво першого реабілітаційного центру в Нідерландах, призначеного для українських захисників, які потребують медичної допомоги. Водночас "Суддя Дредд" продовжує підтримувати свою бригаду та інші підрозділи, зокрема за допомогою дронів.
"Я мав можливість спілкуватися з багатьма волонтерами з Нідерландів. З представниками фонду Strong Through Art, який підтримує українських дітей, постраждалих від війни, я зустрівся на фотовиставці. Вони поділилися своїм планом побудувати в Україні реабілітаційний центр для дітей, бажано в Карпатах, подалі від урбанізації. На щастя, я маю земельну ділянку в цьому регіоні. Тож, після обговорення з дружиною, ми швидко вирішили підтримати цю ініціативу та передали гектар нашої землі в безкоштовне користування. Ділянка розташована біля річки в живописному місці, недалеко від цивілізації", - розповів Станіслав Лозицький.
ЗБІР ГРОШЕЙ НА ДИТЯЧИЙ РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР ЧЕРЕЗ МИСТЕЦТВО
Нідерландські ентузіасти Рік Вестфал і Роб де Вос, разом з українкою Діаною Чавдар, мають на меті реалізувати проект створення реабілітаційного центру для українських дітей у мальовничих Карпатах. Вони є співзасновниками фонду Strong Through Art, а концепція цього фонду була запропонована Робом де Восом.
Співзасновники фонду зібрали команду волонтерів і просто небайдужих українців і нідерландців, які працюють над реалізацією цього проєкту.
"Ми влаштували благодійну вечерю у Роттердамі, на судні SS Rotterdam, на яку прийшли наші товариші-волонтери, друзі України, митці, художники, артисти. Під час вечері відбувся аукціон. Ми тепер збираємо гроші на будівництво реабілітаційного центру для дітей у Карпатах, земельну ділянку вже маємо. Дякуємо Станіславові, що відгукнувся, тепер працюємо далі. Було продано кілька лотів. Це марки, картини, книги. Ми зібрали десь 6000 євро. Найдорожчий лот - це велика робота нідерландського художника, яку придбали, здається, за 4200 євро. Але також було багато маленьких творів по 250, 300, 650 євро", - розповів співзасновник фонду Strong Through Art Роб де Вос.
Об'єднуючи творчість з гуманітарною підтримкою, фонд надає допомогу дітям, які зазнали труднощів через збройні конфлікти та природні катастрофи.
"Діти – це наше майбутнє, і ми зобов’язані їх підтримати. Вони вимагають особливої уваги та піклування. Саме тому ми зосереджуємо свої зусилля на допомозі дітям. Багато з них залишилися без батьків і потребують комплексної психологічної та фізичної реабілітації. Ми прагнемо створити в Карпатах центр, де працюватиме команда висококваліфікованих фахівців. Хоча наразі це лише задум, ми плануємо, що центр зможе приймати до 100 дітей, а їхнє перебування буде тимчасовим. Коли медики бачать позитивні результати лікування, нова група дітей зможе зайняти їхнє місце, адже потреба в допомозі залишається великою. Ми усвідомлюємо, що одній дитині може знадобитися всього кілька тижнів для покращення, тоді як іншій може знадобитися набагато більше часу. Тому все буде залежати від індивідуальних потреб дітей, і професіонали визначать, як довго вони перебуватимуть у центрі та які саме заходи їм необхідні," – зазначив волонтер Роб, ділячись своїми планами.
Співзасновник фонду Strong Through Art Рік Вестфал уперше відвідав Україну у 1998 році. Каже, що одразу закохався в нашу культуру та красу природи.
"Я почав досліджувати Україну, країну, яка вийшла зі складу СРСР. Коли я вперше приїхав сюди, мене вразила її прекрасна природа, багатий культурний спадок і традиції. Згодом я почав знайомитися з людьми, і моє захоплення цією країною лише зростало. Я почав вивчати українську культуру та звичаї, і це приносило мені неймовірні емоції. У Нідерландах ми поступово втрачаємо ці цінності, оскільки всі занурені у свої щоденні справи та клопоти, забуваючи про важливість спільноти. Україна стала для мене особливою. Після революції на Майдані я зустрів Роба, а згодом відбулася анексія Криму. Він перебував у лікарні, і ми заговорили про дітей, які найбільше потребують допомоги. Ми зрозуміли, що мусимо щось зробити. Так і розпочалась наша підтримка дітей в Україні. 15 травня 2023 року ми заснували фонд", - згадує Рік Вестфал.
Волонтер розповів, що, влаштовуючи аукціони та різні культурні заходи, вони також допомагають розкритися молодим талантам, заявити про себе світові.
"Допомагаючи митцям здобути визнання, особливо українським, щоб про них дізналися за кордоном, ми також допомагаємо дітям. Коли роботи купують, то 50% йде автору, а решта грошей - дітям. Також ми інформуємо світ через мистецтво. Ми показуємо роботи митців, пов'язані з нинішньою ситуацією в Україні, із повномасштабною війною. Їхні твори розповідають історії людей, які тікали від війни з України до Нідерландів. І всі ці роботи ми показуємо людям, щоб вони розуміли, чому цей твір такий важливий та особливий", - сказав нідерландець.
"Ідеться не тільки про художників. Майже рік тому, наприклад, ми організували фотовиставку в Роттердамі під час Rotterdam Art Week. Там ми представили 40 світлин від українських фотографів, які живуть в Україні та документують війну, розповідаючи ними про нашу прекрасну Україну, про те, якою була Україна до повномасштабної війни; про її людей, історію, її традиції, а також показують, якою її зробила війна. На виставці були представлені знімки до війни та після. Фотовиставка називалася "Ukraine Contrast". Ця фотовиставка, мабуть, одна з перших, де було представлено так багато українських фотографів одночасно", - додала Діана Чавдар, яка є співзасновницею фонду Strong Through Art і вже 28 років проживає в Нідерландах.
Вона підкреслила, що їхня благодійна організація, яка використовує мистецтво для підтримки вразливих дітей, має чітко визначені ролі та зони відповідальності для кожного учасника.
"Кожен робить те, у чому він найефективніший. Нашому фондові - півтора року, та, як бачите, у нас уже дуже багато друзів, чимало людей, які хочуть нас підтримати. Мій напрям відповідальності - це організація гуманітарних операцій, медичний напрям, бо я закінчила медінститут за фахом "педіатрія" ще в рідній Одесі. На жаль, у Нідерландах я не змогла працювати лікаркою, але набуті знання стали мені у пригоді на шляху до мрії - будівництва центру реабілітації дітей. Я завжди хотіла допомагати, бути лікаркою, тому і вчилася на педіатра. Тож я волонтер, медичний радник з питань педіатрії", - розповіла Чавдар.
Волонтерка зазначила, що важко оцінити, скільки часу буде потрібно для реалізації мрії про відкриття реабілітаційного центру для дітей.
"Ми докладемо всіх зусиль, щоб реалізувати це якомога швидше. Вірю, що завдяки підтримці місцевої громади, а також наших волонтерів і друзів, які активно підтримують цю ініціативу, ми зможемо значно прискорити цей процес. Ми розуміємо, що суми, про які йдеться, є величезними. Ми співпрацюємо з різними організаціями, і їхній настрій дуже позитивний щодо конструктивних дій, адже без допомоги донорів реалізувати це буде складно", - підкреслила Чавдар.
Натомість, за її словами, культурні заходи допомагають фонду не лише збирати гроші, а й поширювати інформацію про центр для діток.
"Від імені нашого фонду щиро дякую всім, хто долучився до організації цього важливого благодійного вечора на підтримку України та її дітей. Я мрію про той день, коли ця страшна війна закінчиться, і ми, перемігши, зможемо побудувати для наших дітей найпрекраснішу країну у світі. Я впевнена, що ми це зробимо. У мене немає жодних сумнівів. Ми це обов'язково здійснимо", - зазначила волонтерка.
ДИТЯЧІ ТВОРИ МИСТЕЦТВА - НАЙЦІННІШИЙ ЛОТ АУКЦІОНУ
Нідерландський художник Леонард Конінгвайк використав російські снаряди для підтримки Збройних Сил України. Минулого року він створив художній витвір із снарядів і гільз, залишених на полі бою, який був проданий за 3400 євро. Усі отримані кошти були направлені на придбання дронів та їхніх запчастин. Цього року він представив нову картину, яка містить малюнки українських дітей, присвячені темі війни.
"Було безліч різноманітних робіт, деякі з яких відображали жахіття війни, а інші – яскраві пейзажі з полями соняшників, птахами та щасливими родинами. Після отримання цих малюнків я активно експериментував і зрештою зрозумів, що потрібно створити щось по-справжньому унікальне. Я вирішив підписати малюнки іменами дітей і зібрав їх у піраміду, оздоблену золотом, що символізує промінь надії. Також я створив книгу, яка стала невід’ємною частиною цієї композиції. Я сфотографував кожен малюнок, адже хотів зберегти їх у пам’яті, не дозволивши їм загубитися на полотні. Я прагнув, щоб їх можна було детально розглянути. У цій книзі – і кавун з Херсона, і батько, що йде на війну... Я роздумував над назвою і вирішив назвати твір "Надія", адже вважаю, що саме цього потребують діти. Надія – це найважливіше, саме вона надихає людей рухатися вперед, розвиватися і вірити в краще майбутнє", - поділився своїми думками нідерландський художник Леонард Конінгвайк.
Ця картина встановила новий рекорд за ціною. Її купив за 4200 євро нідерландський волонтер Дік ван Хастер, який також допомагає Україні, постачаючи дрони.
"Ця картина мене зворушила, тому що в ній малюнки 50 чи й більше дітей з України. Вони розповідають про війну. Так, з одного боку, це великі гроші, але вони підуть на будівництво дитячого реабілітаційного центру в Україні. Тож це - хороша справа", - сказав ван Хастер.
Чоловік поділився, що завжди цікавився історією.
"Я багато читав про війну та Нідерланди, але не думав, що це повториться. От і зараз ми з вами на аукціоні у Роттердамі, що також дуже символічно. Я був шокований повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Тож, як і багато інших нідерландців, вирішив допомагати військовим в Україні, зокрема дронами. Я працюю у фонді Eyes on Ukraine як волонтер", - розповів ван Хастер.
ОБІЦЯНКИ ВРЯТОВАНОМУ ПІТУ ТА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ
Нідерландський волонтер Франк Клаассен також був на благодійному вечорі у Роттердамі. Він разом із друзями активно забезпечує українських бійців дронами, засобами зв'язку, автівками, системами озброєння, підтримує наших поранених захисників, опікується дитячими лікарнями в Україні.
"Під час Другої світової війни група студентського опору врятувала понад 600 єврейських дітей у Нідерландах від нацистських таборів смерті. Піт Меербург був серед них. Я зустрів його вперше, коли мені було 18, у студентському кінотеатрі в Амстердамі. Під час однієї з наших вечірніх розмов я пообіцяв йому діяти, якщо схожа трагедія колись повториться. Піт давно помер, але та обіцянка завжди була зі мною, і коли 24 лютого 2022 року перші ракети полетіли на Київ, я зрозумів, що час діяти. Війна в Україні - це і наша війна, тож залишатися осторонь - неправильно. Українські захисники до війни були юристами, хірургами та слюсарями. Тепер вони борються за свободу України, своїх родин і Європи", - сказав Франк Клаассен.
Він ділиться інформацією про те, що разом з однодумцями заснував благодійний фонд під назвою Lifeline Ukraine.
"Ми розпочали нашу діяльність з невеликих, але важливих проєктів, таких як оновлення системи водопостачання в Миколаєві та модернізація кухні в дитячій лікарні Чернігова. Також ми відремонтували дах лікарні, оскільки він зазнав ушкоджень від російських бомбардувань. Після того, як ми зрозуміли, що вже відправили близько 100 вантажівок із гуманітарною допомогою, а агресія з боку росіян не припиняється, ми вирішили підтримати 36 окрему бригаду морської піхоти, почавши постачати їм дрони, медичні препарати та інші необхідні речі," - зазначив нідерландський волонтер.
Співзасновники фонду Strong Through Art переконані, що організація благодійних вечорів, виставок та аукціонів має велике значення. Ці заходи не лише об'єднують численних волонтерів, але й сприяють спільному розвитку та реалізації ідей один одного.