Як трансформувалося медіаспоживання в Україні у 2024 році — аналітичний звіт Gradus Research.

Своїм місцем новинний контент поступається розважальному -- основною категорією контенту для українців, яку обирають 79% опитаних, стають художні фільми та серіали

Нове дослідження медіаспоживання серед українців, проведене Gradus Research у жовтні 2024 року продемонструвало значні зміни в популярності каналів та типів контенту.

Дослідники акцентували свою увагу на аналізі як цифрових, так і традиційних каналів, а також на тривалості та інших характеристиках споживання розважального контенту, який сьогодні є домінуючим.

Для створення методології дослідження були залучені незалежний медіа-експерт Kwendi, а також організації Суспільне і OMD Optimum Media Ukraine.

Новини втрачають першість серед категорій медіаконтенту

Згідно з проведеним дослідженням, новинний контент займає менш значуще місце в порівнянні з розважальним. Основною категорією контенту, яку віддають перевагу 79% респондентів, є художні фільми та серіали. На другому місці розташувалися новини та соціально-політичні програми (68%), а за ними йдуть музичні програми (63%).

Ці трансформації відображають зміни в настроях населення на третій рік повномасштабної війни в Україні: громадяни все менше сподіваються на швидке завершення конфлікту, відчувається зростаюча втома від інформаційних потоків, що призводить до зниження зацікавленості в моніторингу подій в реальному часі.

Новини в основному отримують через месенджери.

Дослідження вказують на те, що Telegram та подібні месенджери стали основними джерелами новин для 75% опитаних. На другому місці розташувалися соціальні мережі, такі як Facebook і Instagram, які використовують 56% респондентів. Важливу роль також відіграють відеоплатформи, зокрема YouTube, які залучають 51% користувачів, що свідчить про зростаючу популярність мультимедійного формату новин.

Відеосервіси продовжують бути провідним джерелом розважального контенту.

В Україні найпопулярнішими платформами для розваг залишаються YouTube та подібні відеосервіси, які займають 63% у загальному медіаспоживанні в цій сфері. Особливо висока активність спостерігається серед молоді, яка активно споживає різноманітний цифровий відеоконтент, згідно з дослідженням Gradus Research.

Соціальні мережі та месенджери значно впливають на джерела розважального контенту: 58% респондентів в Україні використовують відео в соціальних мережах, тоді як 53% віддають перевагу месенджерам.

Частка Telegram у користуванні месенджерами стабільно висока

Навіть попри заборону користування цим ресурсом для держслужбовців і військових на службових пристроя, Telegram в Україні продовжує посідати перше місце серед месенджерів (90%).

За ним йдуть Viber (77%) та Facebook Messenger (51%). Частка користувачів цих платформ дещо зменшилась у порівнянні з березнем та жовтнем 2023 року. Натомість частка WhatsApp зросла з 21% до 30% за рік.

Facebook, Instagram та TikTok займають лідируючі позиції серед українських користувачів соціальних мереж.

На сьогоднішній день Facebook, Instagram і TikTok залишаються найпопулярнішими платформами серед соціальних мереж. Згідно з останніми опитуваннями, 72% респондентів користувалися Facebook протягом минулого тижня, тоді як 61% віддали перевагу Instagram. Ці мережі відіграють ключову роль не лише в поширенні новин, але й у сприянні соціальному спілкуванню та самовираженню користувачів.

Звикання до стрімінгових платформ стає дедалі популярнішим.

Серед різноманітних стрімінгових сервісів, YouTube Music займає перше місце з 45% підтримки серед опитаних. На другій позиції знаходиться Spotify з 15%. Українці дедалі активніше насолоджуються музикою та дивляться відео на цих платформах, що свідчить про поступову трансформацію традиційних медіа у бік цифрових рішень.

Зростаюча популярність стрімінгових платформ і соціальних мереж як основних джерел розваг вказує на вагомий вплив глобальних тенденцій, особливо серед молоді. Ці зміни відображають формування нових звичок споживання контенту, що, безсумнівно, матиме тривалий вплив на український медіапейзаж і визначатиме його подальшу еволюцію, – зазначає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка Gradus Research, коментуючи результати дослідження.

Звіт щодо дослідження можна знайти на веб-сайті Gradus Research за наступним посиланням.

Дослідження було здійснене аналітичною компанією Gradus Research за допомогою самостійного заповнення анкети в мобільному додатку Gradus.

Вибірка демонструє демографічну структуру міст з населенням понад 50 тисяч осіб у віковій категорії від 18 до 60 років, розділену за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном. При цьому виключаються тимчасово окуповані зони та території, на яких тривають активні бойові дії.

Період проведення поля: 25-27 жовтня 2024 року. Розмір вибірки: 1050 респондентів.

Нагадаємо, що у жовтні 2023 року дослідження медіаспоживання в Україні демонструвало збільшення перегляду новин у відеоформаті і стабільну першість у цьому месенджерів.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.