Які компанії займаються створенням контенту для українських телеканалів?
15 компаній, що постачають контент для різних каналів та платформ.
Зараз на ринку існують десятки продакшнів, які мають замовлення від телеканалів на зйомку серіалів і проєктів. До повномасштабної війни гравців було більше. Після початку великого наступу Росії багато хто припинив свою роботу, але вже за кілька місяців частина розважальних каналів (СТБ, ТЕТ, "2+2" й інші) які на початку війни транслювали марафон, відновили власне мовлення, а у 2023 році почалося відновлення виробництва. Також відновили панельні дослідження, почали запускати прем'єрні сезони, знімати серіали та брендові шоу, а держава влаштувала пітчинг серіалів. А ще з'явилися нові розважальні мовники ("1+1 Україна", ICTV2, "Ми -- Україна+"), які теж потребували контенту.
Проте ринок у 2024 році не зміг досягти запланованих показників. З огляду на те, що фінансування наразі обмежене (за словами керівника "1+1 медіа" Ярослава Пахольчука, обсяги знизилися до однієї третини довоєнного рівня), виробництво серіалів відбувається з істотним скороченням бюджетів. Генеральна продюсерка серіального виробництва СТБ Катерина Шевелюк зазначила, що для праймового контенту канал може виділити приблизно 30 тисяч доларів за годину серіалу. Однак для амбітних проектів, зокрема історичних серіалів або тих, що мають потенціал стати знаковими для ринку, таких коштів недостатньо. Виробники змушені шукати нові фінансові моделі. "Це період змін, ми переосмислюємо структуру ринку. Сучасні виклики вимагають нових підходів і стимулюють пошук альтернативних фінансових рішень", — підкреслює продюсерка Cinemagic UA Ірина Костюк.
За її словами, зараз оптимальна модель -- коли виробництво серіального контенту фінансується каналами, ОТТ-платформами, самими продакшнами та завдяки продакт-плейсменту. Наприклад, щоб зняти костюмований серіал "Кава з кардамоном 2. Сила землі", окрім коштів СТБ, вкладали гроші партнерів, держави, продакшну й цифрових платформ.
Схожа історія і з проєктом про українську художницю "Горська", який Cosmic Manufacturing готує для "1+1". "Ми розуміємо, що вже неможливо так, як це було до війни -- ввійти у виробництво і заробити на цьому. Ні. Тепер ми аналізуємо можливості для здобуття грантів (в Україні та за кордоном), шукаємо партнерів для копродакшну, європейського дистрибутора тощо. Нова ситуація на ринку в Україні, де зараз неможливо заробляти на виробництві контенту, спонукає ширше дивитися на виробництво", -- розказує співзасновниця продакшну Дарія Легоні-Фіалко. Тому зараз основними елементами монетизації є вихід на нові платформи, продаж прав, розвиток ютуб-каналів, продаж контенту за кордон.
Керівник телевізійного бізнесу "1+1 медіа" Максим Кривицький розповідає, що зараз переосмислюється і сама система співпраці з продакшнами: "Ми націлені на співпрацю з продакшнами, які об'єктивно оцінюють ситуацію. Створюємо контент у межах бюджету, який дозволяє зберегти його якість, або з мінімальним чи взагалі без production fee (відсотку виробничих витрат, який продакшн зазвичай додає до прямих видатків, -- "ДМ"). Натомість продакшни отримують можливість брати участь у розподілі доходів, який починається приблизно через три роки після випуску контенту. Тобто фокус усіх учасників процесу зміщується з короткострокових прибутків на довгострокову перспективу".
У виробничому процесі беруть участь також OTT-сервіси, проте після початку повномасштабної війни їхня діяльність стала більш обережною. Наприклад, Megogo наразі готовий співпрацювати з медіагрупами, але не виступає замовником оригінальних серіалів. Нагадаємо, що перший власний оригінал ще до початку великої війни замовив сервіс медіагрупи "Україна" Oll.tv – це була стрічка "Зломовчання" (спільне виробництво України та Хорватії за участю "Медіа Групи Україна", Star Media і Drugi Plan) з бюджетом 250 тисяч євро за епізод. Медіагрупа не встигла окупити цей проєкт на своїй платформі, оскільки Рінат Ахметов закрив її на початку повномасштабної війни.
OTT-сервіси, безумовно, ще не готові до таких бюджетів. Проте минулого року платформа "Київстар ТБ" зробила перший крок у цьому напрямку, замовивши оригінальний серіал у продакшн-студії Cinemagic UA. А вже на початку квітня цього року платформа Sweet.tv оголосила про свій дебютний оригінал — драму з елементами чорної комедії під назвою "Ховаючи колишню".
Ще одним важливим аспектом фінансування в умовах війни є підтримка з боку держави.
З вересня по грудень 2024 року Державне агентство України з питань кіно оприлюднило угоди на створення фільмів у системі "Прозорро", загальна вартість яких становить 518,84 млн грн. В умовах великої війни численні серіали та телефільми були зняті за державний рахунок і транслювалися на комерційних каналах, а також на каналі "Дім". Серед проектів, які отримали державне фінансування, варто відзначити серіал "Прикордонники" для НТН та "Кохання та полум'я" для СТБ.
У різних медіагрупах підхід до виробництва власними силами та на аутсорсі відрізняється. Наприклад, у Starlight Media сильний внутрішній продакшн. Інші більш активно співпрацюють зі сторонніми виробниками. Щоб зрозуміти, які продакшни зараз ключові на ринку, "Детектор медіа" розпитав канали про те, хто готував і готує для них проєкти у 2024 -- 2025 роках. У огляді переважно виробники серіалів. Звісно, цей перелік не є вичерпним, тому повідомляйте у коментарях під матеріалом про інших гравців на ринку продакшнів.
Cinemagic UA
Cinemagic UA нині є найбільшим виробником художнього контенту. Саме йому "Київстар ТБ" довірив свій перший originals -- драмеді "Вітя". Сюжет серіалу розповідає про молодого автослюсаря Вітю з Лубен, який мріє про психологічну карʼєру в Києві. Психолог-початківець стає місцевою знаменитістю завдяки нестандартному підходу -- консультувати клієнтів прямо на СТО, порівнюючи людську психіку з будовою автомобіля. Драмеді засноване на короткометражному однойменному фільмі режисера Максима Сусіди -- дипломній роботі в Українській кіношколі, що пізніше здобула нагороду на Eastern European Short Film Awards, а також була номінована на фестивалі "Миколайчук Open". ""Вітя" покаже реальні історії без підлаштувань під телевізійні стандарти -- життя таким, як воно є. Ми прагнемо зробити цей контент унікальним, гострим і чесним", -- каже Вікторія Ярмощук, СЕО Cinemagic UA Group.
Ще один примітний проєкт, який зараз обговорює СТБ з продакшном, -- це серіал з робочою назвою "Наша Галя", події якого відбуватимуться у 90-х роках. Зараз для цього проєкту якраз шукають бюджет.
Ще один проект в області продакшну — художній антологічний серіал "Зниклі", про який було оголошено минулого року. Наразі він знаходиться на стадії розробки, а зйомки планується розпочати у 2025 році. Серіал складатиметься з шести короткометражних епізодів. У ньому розглядаються питання зниклих цивільних осіб під час великої війни та їхніх родин, які, незважаючи на всі труднощі, продовжують шукати своїх близьких і знаходити сили продовжувати жити.
Компанія активно співпрацює з різними медіа-каналами та створює серіали в багатьох жанрах. Наприклад, для ICTV наразі розробляється проект "Справа НБР".
Elevate Center
Компанія займається виробництвом серіалів для телеканалу "1+1" і стала лауреаткою державного пітчингу. Її продукція також транслювалася на каналі "Дім". Одним із нещодавніх проєктів є "Тут і тепер", адаптований за романом Ірен Роздобудько. Крім того, продакшн реалізував другий сезон серіалу "Зломовчання" у співпраці з хорватськими партнерами, який спочатку був представлений на платформі Oll.tv.
До повномасштабної війни Elevate Center мав назву "Стар медіа". "Історично торгова марка "Стар медіа" народилася та використовувалася в Україні. При цьому ми вже давно не маємо жодного стосунку до російської компанії, яка використовує цей торговий знак. Це були абсолютно незалежні одна від одної компанії ще задовго до війни. Ми не входимо до однієї структури, в нас різні власники. Ми не маємо жодного стосунку до того, що робили та роблять вони, так само як і вони не мають стосунку до того, що робимо ми. З початку війни ми остаточно відмовилися від бренду "Стар медіа". Бізнес, який виріс в Ukrainian Producers Hub (Elevate Center), давно (ще задовго до війни) належить людям, які його розвивають у команді з нашими українськими продюсерами та кінопрофесіоналами -- зокрема, мені, Олексію Терентьєву, Юрію Артеменку та Сергію Литвиненку", -- розказувала в інтерв'ю "Детектору медіа" у 2022 році генеральна директорка та співвласниця продакшну Ольга Пантелеймонова. Вона запевнила, що компанія не має жодного стосунку до Влада Ряшина. Ряшин свого часу заснував компанії StarMedia і Star Media Distribution. Одна працювала в Україні, інша -- в Росії. Він зокрема знімав пропагандистський російський контент.
"Студія Квартал 95" і "Дизель студіо"
Ці два продакшни є творцями найулюбленіших гумористичних програм, таких як "Дизель шоу" та "Вечірній квартал". Виглядає на те, що їхня діяльність не зупиниться найближчим часом, адже проєкти демонструють високі рейтинги. До початку великої війни продакшни активно експериментували з різними форматами та серіалами. Наприклад, "Дизель студіо" створював комедійні серіали "Медфак" для каналу Новий та "Папаньки" для СТБ. Також були спроби з "Дизель найт" для СТБ та плани щодо відкриття власного каналу. Проте зараз продакшн зосередив свої зусилля на основному проєкті, який виходить в ефір з 2015 року.
Студія "Дизель" була заснована за ініціативою колишніх учасників команди КВК "Банда Дизель" – Єгора Крутоголова, Михайла Шинкаренка, Олександра Бережка та Євгена Гашенка. Серед керівників студії – Михайло Шинкаренко, Єгор Крутоголов та Олексій Бланар.
Студія "Квартал 95" не лише створює традиційне шоу для каналу "1+1", але й працює над проєктом "Вік на вік" для Нового каналу. Окрім того, вона продовжує виробництво фільмів, зокрема комедії "Раша гудбай". Продакшн, який раніше належав президенту Володимиру Зеленському, нині контролюють Тімур Міндіч, Сергій Шефір та Андрій Яковлев.
Mamas Movie Studio
Ця компанія, заснована продюсерками Мариною Квасовою та Аллою Липовецькою, вже понад десять років успішно працює на ринку. Їхня спеціалізація - створення детективних серіалів. Серед їхніх проектів для ICTV можна згадати "Дільничий з ДВЗ", "ДВРЗ. Повітряна тривога 2", "Розтин покаже" та "Рубан". Крім того, для каналу СТБ вони реалізували серіал "Код кохання", який дебютував в ефірі восени 2024 року.
Cosmic Manufacturing
Продакшн продюсерок Дарії Легоні-Фіалко та Катерини Ласкарі знімає проєкти у різних жанрах (детективи, бойовики, комедії, спортивні драми, документальні драми). Після початку повномасштабного вторгнення продакшн на певний час припинив роботу і зосередився на створенні документалістики разом з Об'єднанням українських продюсерів. Але згодом виробництво художнього контенту відновилося. За словами Дарії, зараз основна бізнес-модель полягає у додатковій монетизації (ютуб, продаж прав, платформи). Інакше створювати контент нерентабельно: "Ми розуміємо, що вже неможливо так, як це було до війни, -- ввійти у виробництво і заробити на цьому". Саме тому Cosmic Manufacturing орієнтується на пошук партнерів і розвиток монетизації у ютубі. Зараз у виробництві -- нові сезони "К.О.Д.", "Сліпої" та нові детективні серіали для СТБ й "1+1". Ключовим проєктом у виробництві є серіал про українську художницю Аллу Горську, який створюється для "1+1".
IQ-продакшн
Цю компанію у 2012 році створили екссценаристи "Великої різниці по-українськи" Віктор Медведський, Сергій Атрощенко й Оксана Іванюк. Віктор і Сергій у 1998 -- 2005 роках -- сценаристи й актори команди КВК "ЧП Мінськ". Зараз продакшн виробляє контент для Нового каналу. Зокрема, серіал "Будиночок на щастя". На осінь плануються ще два нові проєкти для Нового: "Сімʼя по неділях" і "Кохання, як воно є". IQ-продакшн співпрацює і з "1+1", колись виробляв для них ситком "Сидоренки-Сидоренки". Максим Кривицький і далі називає його одним із партнерів каналу.
PRO Television
Продакшн PRO Television Віктора Приходька знімає для каналу ICTV2 серіал "Пес Альф". Канал і продакшн вирішили оновити свій детективний формат про оперів і собаку, оскільки у серіалі "Пес", який багато років був популярний на каналі, брали участь російські актори й він зараз не годиться навіть для повторів. Для СТБ продакшн знімає серіал "Слідча", який стартував в ефірі цієї весни.
Також PRO Television створював і інші детективні формати. Наприклад, "Коп з минулого". В ефірі вже були 4 та 5 сезони. PRO Television своїм партнером називає і Максим Кривицький з "1+1".
"Київтелефільм"
Цю компанію очолює Валентина Опалева, і вона успішно функціонує на ринку вже більше 20 років. До початку повномасштабної війни в її виробництві реалізувалося безліч проєктів. Продакшн створював драми та детективи для телеканалів "Україна" та СТБ. У 2024 році "Київтелефільм" випустив один із перших серіалів, замовлених НТН. Цей проєкт, що складається з 60 серій, розповідає про службового собаку та його взаємодію з правоохоронцями і має назву "Дрон". Це досить тривалий серіал, враховуючи сучасні тенденції, коли зазвичай виробляють проєкти на 8-16 серій.
ТОВ "Далі буде філмз"
Компанія належить режисеру Івану Яснію. Найбільш примітним проєктом став серіал "Прикордонники" про українських курсантів, на виробництво якого держава спрямувала понад 9 млн грн. Серіал готували для НТН, його дистрибуцією займалася Cinemagic UA. Серіал стартував на платформі кіно і телебачення "Київстар ТБ" 1 жовтня на до Дня захисників і захисниць України. А згодом повна версія стартувала на НТН, який значиться в титрах виробником, на "Київстар ТБ" та на Netfliх.
Sphere Cinema
Продакшн займається створенням серіалів для телеканалу "2+2". В основному це детективи, які користуються великою популярністю на сьогоднішньому ринку, оскільки є попит на вертикальний контент, здатний приносити прибуток через повторні покази. Серед проектів компанії для цього каналу – серіали "Охоронець" (робоча назва "Без проблем"), "Відступники", військова драма "Фортеця", а також новорічний детектив "Бісова пательня".
Solar Media Entertainment can be rephrased as "Sunlit Media Productions."
Компанія працює над другим сезоном історичного костюмованого серіалу "Кава з кардамоном. Сила землі" для каналу СТБ, отримуючи підтримку від Держкіно. Також в її планах – серіал "Обмежено придатні", прем'єра якого запланована на 2025 рік. Для ICTV2 була створена сатирична комедія "Уроки толерантності". Заснована в 2016 році, компанія має на чолі генерального продюсера Сергія Лавренюка та спеціалізується на виробництві художніх фільмів.
"Базис кіновиробництва"
Цей продакшн свого часу знімав серіали "Мама" та "Мама-2" для СТБ і "Хазяїн" для "1+1". Тепер компанія готує серіал для СТБ -- "Дрібне пташа", зйомки якого стартували у березні, а прем'єра планується у 2025 році. "Основа фільм" була заснована у 2019 році продюсерами Тетяною Куц і Вікторією Горенштейн.
"Френдс Креатив Лаб"
Продакшн Олексія Гончаренка створив документальний серіал під назвою "Шлях солдата. Мобілізація" для телеканалу "Ми -- Україна+". Згідно з даними каналу, цей проєкт пропонує глядачам унікальний погляд на події, що розгортаються після отримання повістки або коли людина вирішує піти захищати свою країну добровільно.
Arena Clan
Це ще один продакшн, який, зокрема, співпрацює з "Ми -- Україна+". Компанія виробляла оригінальні проєкти "Розряд" і "Між нами". Належить продакшн Тімуру Міндічу та Володимиру Мартинцю. "Ми -- Україна" співпрацювала ще з іншими маленькими українськими продакшнами, але деталі співпраці, за інформацією пресслужби, залишаються комерційною таємницею.
Newly created output
Компанія працює на ринку з 2005 року, а її генеральною продюсеркою є Юлія Чернявська. Основна частина її проєктів присвячена створенню повнометражних та документальних фільмів. У 2024 році продакшн здобув перемогу в мистецькому конкурсі Суспільного мовника і наразі виробляє документальний серіал під назвою "Лицарі правозахисту".
Крім цієї організації, Суспільний мовник співпрацював з десятьма іншими виробниками, які стали переможцями мистецьких змагань. Серед них: