— Big brother is watching you
— Fuck you big brother

ArtMisto оголошує мідл останнього червневого тижня антиутопією. Літніми днями 25 червня 1903 року та 26 червня 1894 року на світ з’явилися Джордж Орвелл та Олдос Хакслі. Є щось безумовно привабливе в тому, що два найбільших майстра антиутопії народилися з різницею в один день.
В 2009 в інтеренеті з’явився комікс, в якому Хакслі з Орвеллом змагаються, хто достовірніше описав майбутнє. Перемогу звідусіль отримував Хакслі, бо ж напророкував контроль суспільства через задоволення. Крізь призму української ситуації комікс треба переглянути, «1984» і «Дивний новий світ» перечитати, російську владу порішити.
Насправді, і Джордж, і Олдос мали рацію, але Хакслі більш актуальний у мирний час, коли люди сповна закидаються і-мотлохом і зникають у потоці інформаційного бруду, Орвелл же навпаки дуже доречний у смутні часи, він акцентує увагу на силі зброї, безмежній владі і яскраво описує, як можна нищити правду за допомогою ЗМІ.

Пропонуємо Вашій увазі декілька цитат з «1984» без коментарів.

*Війна — це спосіб розбивати вщент, розпорошувати в стратосфері, топити в морській безодні матеріали, які могли б поліпшити народу життя і тим самим в врешті-решт зробити його розумнішим.

*Якщо всі сприймають брехню, якщо скрізь одна і та сама пісенька, то тоді ця брехня поселяється в історії, стає правдою. Той, хто керує минулим, керує майбутнім. Той, хто керує сьогоденням, керує минулим.

*(Про засоби масової інформації) Вперше з’явилася можливість домогтися не тільки повного підпорядкування волі держави, а й повної єдності думок з усіх питань.

*Німецькі нацисти і російські комуністи […] ніколи не мали хоробрості, щоб визнати власні мотиви.

*Ми розірвали зв’язок між батьком та дитиною, між чоловіком та жінкою, між одним гоєм та іншим. Ніхто вже не довіряє ні дружині, ні дитині, нікому. А скоро ні дружин ні друзів не буде.

Не дарма кажуть, що основна ознака хорошого письменника — це вміння читати майбутнє. Джордж Орвелл і Олдос Хакслі — відмінники в галузі пророкування. Щоправда, думаю вони самі бажали помилитися. Але як казав перший президент України Леонід Кравчук «маємо, те шо маємо»

Добавить комментарий