Ми продолжуємо говорити про важливіші культурні впливи. Іван Остапович – один з п’яти учасників цього випуску, присвяченого музикантам. Диригент назвав п’ять самих значних впливів в  своєму професійному становленні, а також обрав ще один напрямок мистецтва який, окрім музики, зіграв найвагомішу роль в його житті.  5+5 об’єктів музики і літератури, без яких Іван Остапович був би зовсім іншою людиною.

988931_797804026967425_4434807142417708248_n

Іван Остапович –дириґент, композитор. Засновник та диригент камерного оркестру Collegium Musicum. Арт-директор Бах Маратону 2015.та Lviv Hindemith Fest 2015 Автор та ініціатор проекту-платформи «Collegium Musicum Lviv» в рамкам якого у Львові з 2012 р. відбуваються концерти та читання за участю молодих талановитих українських виконавців.

[ytp_video source=»q8660ciuwLY»]

ЧАСТИНА ПЕРША: П’ЯТЬ НАЙВПЛИВОВІШИХ ОБ’ЭКТІВ МУЗИКИ

Йозеф Гайдн. Симфонія № 103

[ytp_video source=»OH-hlX_M3NY»]

Я виріс в невеликому містечку в Чернівецькій області, але мені дуже  щастило з вчителями. Люди, які мене навчали  по-справжньому любили музику. Хоча й на своєму рівні. Мені дуже передавався той трепет, з яким вони ставились до музики і мистецтва взагалі. Якось на уроці з музичної літератури викладачка Світлана Степанівна Остапович  (вона приходилась мені далекою родичкою) розповіла нам про жанр симфонії та про творчість Й.Гайдна.  Наскількии я розумію, запис для ілюстрації в школі був тільки один – 103 симфонія Гайдна у виконанні Тосканіні.  Пам’ятаю великий клас і велике дерево за вікном, все  в снігу (це була тополя здається) Тремоло літавр, потім баси, потім тутті. Головна тема, побічна. Розробка. Друга частина, варіації, Менует – золотий хід валторн. Фінал. Після цього уроку мені так ніби відкрилась якась завіса.  Напевно, зараз це трохи наївно, але тоді в мене було враження, ніби я долучився до чогось, чого в моєму житті ще ніколи не було, відчуття  світу, який є  не таким як те, що я бачу довкола.

 Опера «Борис Годунов» Мусоргського

[ytp_video source=»l1UYNokltsc»]

Я почув ії вперше в 11 річному віці. Це був єдиний оперний клавір в шкільній бібліотеці. Я взяв його. Позичив комплект платівок у вчительки. І слухав вдома сам. Було відчуття, знову ж таки інстинктивне, що це справжня музика. Стриманість засобів та багатогранність характерів дуже імпонувала. Це було щось таке, чого я ще ніколи не чув..

 Музика густава Малєра

[ytp_video source=»15WQNKhaCHY»]

Творчість цього композитора не  була близькою мені відразу, перші прослуховування не справили враження. Коли я прогулював уроки в школі,  бігав у фонотеку консерваторії. Там спочатку на мене подивились дивно, але потім з люб’язністю сприйняли хлопчика, який годинами сидів і щось слухав. І ось там я  взяв якось послухати 1-шу симфонію Малєра  у виконанні Кубеліка.  Уважно прочитав анотацію на платівці. Щось підказувало, що «Борис Годунов» тут недалеко… (посмішка). Третя частина, там де звірі хоронять мисливця, мене остаточно підкорила. Потім вже булла  5-та симфонія, 9-та. Гігантські сплави всіх емоцій на які здатна людина. Від глибокого трагізму до саркастичного глузування над власними ж, глибокоінтимними почуттями. І обов’язково катарсис. Так, музика Малєра в 16 років  булла для мене катарсисом.

Франц Шуберт. Симфонія No. 9 (до-мажор)

[ytp_video source=»KoSt_iPzcA0″]

Уроки Бориса Тіщенко

14102101

Колись на приватному занятті відомий російський композитор Борис Тіщенко порадив мені якомога більше зраджувати собі. В сенсі моєї композиторської творчості, палітри засобів та способів розвитку матеріалу. Дуже проста аксіома, але саме тоді її не вистачало. Мені до сих пір видається, що вміння подивитись на свою творчість зі сторони є дуже важливим  критерієм розвитку та вдосконалення, якщо слово «вдосконалення»  може бути прийнятним для творчості.

ЧАСТИНА ДРУГА: 5 НАЙВПЛИВОВІШИХ ОБЭКТІВ ЛІТЕРАТУРИ

Німа сцена із «Ревізора» М.Гоголя

В ранньому дитинстві мама читала мені цю п’єсу. Довго сміявся. Здалось дуже справжнім. Звідти, напевно, з’явилась  любов до крайніх психофізичних виявів людини.

Мої шкільні вчителі з української літератури

Якщо ми говоримо, про найбільш впливові моменти в моєму житті, то слід говорити і про негативні приклади. Моє знайомство з українською літературою в школі –  це звуження та спрощення спектру буття взагалі. Всі вони розуміли світ як доволі однобоку матерію, що, нажаль,  сильно відбилось на моєму  бажанні читати цю літературу в школі.

 С.Франк – «Фридрих Ницше и этика Любви к дальнему»

Мої  ліки від юнацького нігілізму. Більш мені до цього додати нічого

Б.І.Антонич – «Запрошення»

Вже спалюється день на вугіль ночі,
росою вечір трави з попелу полоще,
і ляк, мов свердел, твоє серце точіть,
і місяць тіні згублені полошить.

Самітний друже, мов у ночі пояс,
ти в таємничість світу оповитий.
В цей вечір весняний ходи зо мною
в корчмі на місяці горілку пити.

Як визначити те, чим для мене цей вірш? Одне лише слово – містика.

 С.Ріїтер –«Щоденники.Діалоги».

Самокритика та цілеспрямованість. Втеча від спокус. Енергетика без тиску. Природність. Чесність

Добавить комментарий