1000 незабутніх днів. 10 документальних стрічок, які аналізують масштабне вторгнення Росії в Україну.
19 листопада, у вівторок, відзначається тисяча днів з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. NV підготував добірку з 10 документальних фільмів, які висвітлюють цю масштабну війну в Україні. Ці роботи слугують важливими свідченнями злочинів, вчинених Російською Федерацією на українській землі.
Фільм жахів "20 днів у Маріуполі" став одним із найпотужніших свідчень України на міжнародній арені, привертаючи увагу до війни та злочинів, скоєних Росією. Ця стрічка удостоїлася найпрестижнішої нагороди в кінематографії — Оскара, ставши першим українським фільмом, що отримав цю відзнаку. Однак, як зазначив його режисер Мстислав Чернов під час церемонії в Лос-Анджелесі, він би волів, щоб така стрічка ніколи не була знята.
Протягом 2,5 років, окрім 20 днів, проведених у Маріуполі, на міжнародних платформах було представлено безліч фільмів, які висвітлюють війну в Україні. Ці стрічки створені як українськими, так і закордонними режисерами. Наприклад, команда Суспільного випустила кілька фільмів у 2022 році, присвячених визволенню Києва, Чернігова, Харкова та Херсона. До річниці повномасштабного вторгнення ведучий та журналіст Дмитро Комаров підготував документальні фільми в рамках серії "Рік".
NV зібрав 10 документальних фільмів, які варто подивитися, щоб не забувати, що українці пережили за ці 1000 страшних днів.
Першими глядачами фільму "Мирні люди" режисерки Оксани Карпович стали відвідувачі кінофестивалю Берлінале 2024. Цей фільм є незаперечним свідченням злочинів, скоєних звичайними росіянами проти українського народу. Він створений на основі перехоплених розмов російських військових, які вторглися на українську територію, спілкуючись зі своїми родинами в Росії. Візуально підтримується кадрами руйнувань, які відбулися у Київській, Херсонській, Миколаївській та інших областях України під час першого року масштабної агресії.
Фільм режисера, а зараз військовослужбовця ЗСУ Олега Сенцова, дозволяє глядачу відчути війну, зрозуміти, що відбувається в українських окопах, що бачать і відчувають військові, як ухвалюють рішення. Це лише фрагмент одного бою за позицію Реал на південно-східному напрямку, випадково зафіксований на тактичну камеру режисера. Сам же бій тривав понад 19 годин. Першими фільм побачили гості кінофестивалю у Карлових Варах. Український глядач мав можливість подивитися фільм на фестивалі Київський тиждень критики.
Документальний фільм "Порцелянова війна" висвітлює історію трьох українських митців: Слави Леонтьєва, його дружини Ані Стасенко та Андрія Стефанова, які залишились у прифронтовому Харкові з початку масштабного вторгнення. Ця стрічка отримала Гран-прі на Міжнародному фестивалі незалежного кіно Санденс у 2023 році. Крім того, фільм був номінований на дві премії Американських кінокритиків, а видання Deadline вважає, що "Порцелянова війна" може претендувати на Оскар у 2025 році. Режисерами фільму виступили американець Брендан Белломо та Слава Леонтьєв. Наразі стрічка демонструється в обмеженому прокаті в Північній Америці. Вона показує, як попри небезпеку, митці наповнюють Харків мистецтвом, створюючи порцелянові фігурки та прикрашаючи ними зруйновані будівлі міста.
Документальний фільм тревел-блогера Антона Птушкіна розповідає в першу чергу про людяність українців під час війни. Його герої є тварини: коти, собаки, коні, ведмеді, лемури і навіть йєменський хамелеон на ім'я Ігор, та люди, які їх рятують під час війни. Саме цією людяністю українці здивували світ, коли тисячами перевозили через кордон своїх улюбленців, рятуючи їх від війни, їхали в охоплені війною регіони, щоб вивезти тварин в безпечні місця. Стрічка встановила рекорд українського прокату для документального кіно.
Ще один документальний фільм, що висвітлює людяність у ставленні до тварин, розповідає історію Ганни Куркуріної, жительки Миколаєва, яка є не лише спортсменкою, але й тренеркою, абсолютною чемпіонкою світу з пауерліфтингу у 2008, 2010 та 2012 роках, а також володаркою 14 рекордів. Під час повномасштабного вторгнення вона залишається у своєму рідному місті, де активно займається порятунком залишених домашніх тварин. Завдяки своїй популярності у спортивному світі, Ганна здатна залучити підтримку для тварин Миколаєва та навколишніх регіонів. Її основний слоган звучить: "Той, хто рятує одне життя, рятує цілий світ". Ця стрічка була створена в рамках копродукції між Польщею та Україною і була представлена на кінофестивалі DocuDays у Києві.
Документальний фільм Станіслава Капралова висвітлює перші місяці широкомасштабної агресії Росії проти України. Історія починається з його власного досвіду — рятування батьків з Ірпеня, розташованого на Київщині, коли його собака на ім'я Ніка в паніці через вибухи вирвалася з машини. Протягом кількох місяців пошуків Капралов зафіксував безліч зворушливих моментів, пов'язаних із порятунком тварин на звільнених від окупантів територіях України. Прем'єра фільму відбулася на фестивалі DOC NYC в Нью-Йорку (США), де його вперше побачили глядачі.
Хоча альманах "Культура vs. війна" був опублікований на початку 2024 року, його створення розпочалося в весняні місяці 2022 року. Для творчої команди, яку очолює режисер Кадім Тарасов, було важливо зафіксувати драматичні зміни, що відбуваються в українському суспільстві, через призму відомих культурних діячів. У серії, що складається з семи фільмів, постають такі герої, як гурт Антитіла, актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, поет, письменник і музикант Сергій Жадан, оператор Сергій Михальчук, кобзар Тарас Компаніченко та інші. Кожен з них став українським захисником: деякі - з початку вторгнення, інші - вже на третьому році війни.
Фільм Люди зі сталі режисера Сергія Фоменка (Фома з гурту Мандри) привертає увагу до захисників Азовсталі, більша частина з яких вже більше двох років перебуває в полоні росіян. Фільм складається зі спогадів захисників Маріуполі, яких вдалося визволити з полону та рідних полонених. Вони діляться спогадами про події в Маріуполі та на Азовсталі з лютого по травень 2022 року. Також фільм показує про боротьбу сімей військових, які досі перебувають у полоні, за їхнє звільнення. Мета фільму привернути увагу міжнародної спільноти до війни в Україні та звільнення українських військовополонених. Зараз фільм планується до показу у Канаді, Великій Британії, Нідерландах, Словаччині, Катарі, Румунії та В'єтнамі.
Документальний фільм, створений режисером Аланом Бадоєвим, під назвою "Довга доба", дебютував на українському телебаченні в день першої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У його основі лежать відеозаписи, зроблені українцями на мобільні телефони в перші дні та тижні війни. Для монтажу фільму Бадоєв переглянув 200 годин хроніки, вибираючи ті кадри, які найбільш яскраво ілюструють боротьбу, виживання та повсякденне життя українців у умовах війни.
Один з перших документальних фільмів про події повномасштабного вторгнення у грудні 2022 року випустив режисер Любомир Левицький. Стрічка розповідає про унікальну рятувальну операцію, яку за допомогою дрону провели бійці 93-ї бригади Холодний Яр під Ізюмом. Їм вдалося врятувати сімейну пару, що потрапила під шквальний вогонь й опинилась у ста метрах від російських позицій. У 2024 році Любомир Левицький випустив фільм-мотивацію для молодих людей, знятий в жанрі мок'юментері Ми були рекрутами, про підготовку бійців 3-ї окремої штурмової бригади. Зараз Левицький приступив до зйомок екшен-трилеру про події великої війни Кіллхаус.
Багато з цих фільмів доступні для перегляду на українських стрімінгових сервісах, а також на Netflix.
Нагадуємо, що актор, режисер та продюсер Шон Пенн випустив свій фільм про війну в Україні під назвою "Суперсила". Зйомки розпочалися ще до початку повномасштабного вторгнення, і він зафіксував перші дні конфлікту в Києві. Французький філософ, письменник і режисер Бернар-Анрі Леві також створив два фільми про український спротив: "Чому Україна" та "Слава Україні".
Два фільми про українських регбістів, які пішли захищати Україну зі зброєю в руках після початку повномасштабного вторгнення РФ NFL 360: Хто, якщо не ми та про українських музикантів на війні Озброєні піснею випустив американських режисер Райян Сміт.
У 2025 році планується прем'єра кіноальманаху "Війна очима тварин", який створив автор ідеї та продюсер Олег Кохан. Зйомки цього проєкту завершилися у вересні 2024 року. Альманах міститиме сім новел, режисерами яких є Мирослав Слабошпицький, Андрій Лідаговський, Юлія Шашкова, Макс Тузов, Святослав Костюк та Олексій Мамедов. У ролях з'являться вовк, білий кролик, корова, кіт, орел і навіть рибки.
Режисери художнього кіно вже почали експериментувати з темою повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Проте ці фільми викликали суперечливі реакції в українському суспільстві, яке все ще страждає від можливості повторної травматизації.
За 2,5 роки вийшло вже шість повнометражних фільмів, зняті у різних жанрах. Це драми Буча режисера Святослава Тіунова, трилер Лишайся онлайн режисерки Єви Стрельникової, фільм про помсту російським окупантам Конотопська відьма режисера Андрія Колесника та комедія Крашанка режисера Тараса Дударя. Безпосередньо першим дням війни присвячений мінісеріал Перші дні, який став першим українським серіалом знятим спеціально для Netflix. А мінісеріал Перевізниця режисера Євгена Туніка і Аркадія Непиталюка відзначений у 2024 році премією Золота дзиґа як Найкращий серіал.
Українські глядачі ще мають можливість відкрити для себе українські драми, що висвітлюють повномасштабне вторгнення: "Медовий місяць" від Жанни Озірної, "Донька" режисера Єгора Олесова та військовий трилер "Мишоловка" Сергія Касторних.