Пишнота та стереотипи на Ямайці

Обкладинку розробила Janine Mendes-Franco, використовуючи елементи з Canva Pro.

У червні, коли по всьому світу проходить Місяць гордості, ЛГБТК+ спільноти та їхні союзники на Ямайці продовжують відзначати квір-ідентичність і різноманітність, виступаючи за рівні права та справедливість, які є нормою для багатьох гетеросексуальних спільнот. Однак, незважаючи на святкування та постійну діяльність у суспільстві, гомофобія все ще впливає на щоденне життя квір-індивідів, які лише прагнуть отримувати справедливе ставлення без будь-якої дискримінації.

В минулому місяці під час політичного мітингу Деріл Ваз, міністр науки, енергетики, телекомунікацій та транспорту Ямайки, висловив підтримку виконанню пісні "Chi Chi Man" від танцювальної групи T.O.K., яка набула популярності близько 2000 року. Ця композиція містить текст, що закликає до насильства щодо ЛГБТК+ спільноти.

Відтоді міністра критикують правозахисні групи, зокрема Фонд "Рівність для всіх" (EFAF) (колишній J-FLAG), і вимагають вибачень, заявляючи, що його дії підривають інклюзивність. Наразі жодних вибачень не надійшло.

Це не перший випадок, коли антигейські висловлювання з'являються на політичній сцені Ямайки. Під час виборчої кампанії 2007 року Брюс Голдінг, який на той час очолював Лейбористську партію Ямайки (JLP) - нинішню правлячу партію - заявляв, що "гомосексуалісти не отримають жодної підтримки в уряді, який я очолюватиму". В результаті його партія здобула перемогу на виборах.

Ваз, як і багато інших урядових та опозиційних політиків, перебуває у розпалі "сезону дурниць". Загальні вибори на Ямайці за конституцією мають відбутися цього року, хоча дата виборів ще не оголошена. Однак на попередніх виборах в країні, за словами виконавчого директора EFAF Гленроя Мюррея, "обидві політичні партії дуже публічно заявляли, що гомофобія є недоречною під час передвиборчої кампанії":

Минуло п'ять років, і ми бачимо, як на черговому мітингу знущаються над гомофобною піснею. Існує очевидна потреба в більш чітких рекомендаціях щодо того, чого слід очікувати під час передвиборчої кампанії. І питання, яке ми повинні собі поставити, чому така риторика взагалі потрібна?

Симбіоз політичних мітингів і використання ретельно підібраних музичних плейлистів - це тенденція в усьому світі, коли політичні лідери асоціюють себе з піснями, які, на їхню думку, зарядять їхніх виборців енергією для виступів під час передвиборчої кампанії, або з мелодіями, які, на їхню думку, несуть послання про цінності, які вони відстоюють.

На Ямайці використання пісень і "дабів", в яких музичні твори виконавців можуть звучати на підтримку певних партій на політичних мітингах, не є чимось новим. Однак останніми роками лунають заклики припинити експлуатацію артистів в ім'я політичних кампаній, до того ж, залежно від пісні, що використовується, іноді ця практика відбувається також за рахунок вразливих спільнот.

У статті 2011 року, опублікованій американською неприбутковою організацією Southern Poverty Law Center, що спеціалізується на захисті прав людини, йдеться про те, що "навіть політики іноді легітимізують" те, що називається "музикою вбивств". В документі стверджується, що пісня танцювального гурту TOK "Chi Chi Man", яка викриває теми вбивств і спалення геїв, у 2001 році стала неофіційним гімном Ямайської лейбористської партії. Крім того, стаття підкреслює, що ця проблема стосується не лише однієї політичної сили: "У 2002 році Народна національна партія використовувала гасло "Log On to Progress", яке було пов'язане з танцювальною композицією "Log On" гурту Elephant Man, що також містить агресивні антигейські послання".

На Ямайці вибір музичних творів часто намагається вразити політичних супротивників і порушити суспільно значущі питання. У розмовній мові терміни, що позначають гомосексуальність, такі як "беттімен" або "чі-чі-мен", не завжди служать прямим коментарем про сексуальну орієнтацію особи. Іноді ці слова використовуються лише для того, щоб принизити людей і вразити їх емоційно, що може призводити до зневаги до текстів пісень і їх первісного контексту. Це, в свою чергу, може сприяти подальшій дискримінації та насильству стосовно ЛГБТК+ спільноти.

Активісти регулярно висловлюють своє обурення щодо ямайських політиків, які не можуть ефективно боротися з дискримінацією, що призводить до різноманітних проблем, від соціальної ізоляції до проявів насильства. В умовах значного впливу релігійних інститутів на острові, політики зазвичай уникають обговорення цієї теми, позиціюючи себе як супротивників будь-яких реформ.

У 2018 році уряд, який наразі перебуває при владі, заборонив в'їзд до країни пастору-фундаменталісту. Це викликає певну надію, адже у відповідь на дії Ваза та інших політиків під час виборчої кампанії, Рада церков Ямайки висловила своє засудження. Хоча країна має сильні християнські традиції, які не сприймають квір-культуру, її представники наголосили на тому, що поведінка політиків лише поглиблює розбрат у суспільстві.

Такі кроки роблять висловлювання міністра Ваза ще більш дисонуючими, незважаючи на те, що інші політики роками увічнювали антигейську риторику. У 2009 році тодішній член JLP Ернест Сміт заявив: "Ми не говоримо, що геїв треба стерти з лиця землі... але оскільки ваша поведінка суперечить будь-яким нормам пристойності... не намагайтеся нав'язати свій бруд іншим, і не змушуйте інших приймати вас і ваш бруд".

Того ж року Сміт виступив проти J-FLAG, заявивши, що його слід оголосити поза законом: "Як можна легітимізувати організацію, яка створена з метою вчинення кримінальних злочинів?" "Багері", як це називається в законодавстві, є незаконним згідно із Законом Ямайки про злочини проти особи (OAPA). Це вже давно є спірним питанням на Ямайці та в ширшому регіоні, де точаться дебати про його скасування та права ЛГБТК+.

Чи може в майбутньому на Ямайці відбутися декриміналізація законів, що стосуються гомосексуальності, та забезпечення рівноправності для ЛГБТК+ спільноти? Адвокаційні організації вважають, що необхідно вжити більше заходів, особливо з огляду на заяви лідерів на публічних форумах. У 2018 році прем'єр-міністр Ендрю Холнесс зазначив під час виступу на шоу "Доброго ранку, Британії": "Я хочу, щоб світ усвідомив, що ми проходимо через правовий процес щодо декриміналізації, і це суттєво сприяє, коли ми ведемо подібні дискусії, намагаючись зберегти повагу до цього процесу".

Через три роки Міжамериканська комісія з прав людини (МКПЛ) постановила, що Ямайка порушує права ЛГБТК+ через криміналізацію одностатевих інтимних стосунків. У рішенні містився заклик скасувати закон про бугерію, але Ямайка його не виконала, і в 2023 році Верховний суд відхилив судовий позов місцевого ЛГБТК+ активіста Моріса Томлінсона, який послався на суперечливу "ощадну клаузулу", що захищає закони колоніальної епохи від скасування на конституційних підставах.

Враховуючи постійне використання антигейської риторики і нездатність скасувати гомофобні закони в країні, вітання "Щасливого прайду" на Ямайці все ще може бути дещо оксюмороном.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.