Київ відчуває розчарування у зв'язку з бесідою між Трампом і Путіним.
Телефонна бесіда між президентами США та Росії в Україні отримала назву "імітації переговорів". Фахівці зазначають, що Путін майстерно експлуатує слабкості Трампа, затягуючи час, який планує використати для агресії проти України.
Офіційний Київ відверто розчарований результатами телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом та президентом Росії Володимиром Путіним, яка відбулась у понеділок, 19 травня. Після дзвінка Путіну Трамп оголосив, що Росія та Україна мають негайно розпочати прямі переговори, а про умови перемир'я домовляться самі.
В пізні години вечора український лідер Володимир Зеленський висловив свою думку щодо бесіди між президентами США і Росії, зокрема, відзначивши заяви Путіна про можливий меморандум між Україною та Росією. "Не можу сказати, що саме міститиме цей меморандум... Якщо Росія ставить умови, які вимагають відведення наших військ з нашої території, це свідчить про те, що вони не прагнуть до мирного вирішення конфлікту та завершення війни", - зазначив Зеленський.
Телефонна бесіда між Трампом та Путіним не призвела до жодних змін, вважає радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, про що він повідомив у своєму Telegram-каналі. "США, як і раніше, виступають глобальним посередником, який все ще переконаний, що Росія здатна на переговори і може вийти з війни задля своїх бізнесових інтересів... Водночас, позиція Росії залишається незмінною — країна продовжує прагнути до конфлікту, руйнувань і вбивств, вважаючи це єдиним шляхом для свого подальшого існування", - підкреслив Подоляк.
Українські аналітики підкреслюють, що те, що мало стати значним кроком у переговорах про припинення вогню та мирне вирішення конфлікту, лише погіршило ситуацію, викликавши ще більше розчарування та невизначеність щодо участі США в цьому процесі.
"Телефонні переговори не принесли жодної ясності, а, навпаки, лише підкреслили невизначеність щодо справжньої готовності Росії до миру. Зусилля України та її європейських партнерів отримати чіткі сигнали від американського уряду про можливі рішучі дії у випадку, якщо Росія продовжить затягувати процес та зловживати миротворчими ініціативами, виявилися безрезультатними. На даний момент видно, що Дональд Трамп не має наміру чинити тиск на Кремль", - зазначив в коментарі DW аналітик Центру "Нова Європа" Сергій Солодкий.
Депутат з опозиційної партії "Європейська солідарність" Микола Княжицький також констатує, що після телефонної розмови Трампа й Путіна нічого принципово не змінилось й жодної домовленості про припинення вогню немає. "Трамп навіть не згадав про неї... Зі слів Трампа складається враження, що Росія лише й чекає, щоб закінчити війну й одразу розпочати масштабну торгівлю зі США. Але очевидно: Путін не починав війну, щоб торгувати з Америкою. Росія й до війни торгувала. Торгівля його не цікавила тоді, не цікавить і тепер. Усе, що йому було потрібно від Трампа, він уже отримав і йому зараз головне не зіпсувати ці здобутки", - написав Княжицький у Facebook, очевидно маючи на увазі затягування часу для продовження війни в Україні.
Княжицький вважає, що результат цих телефонних розмов був заздалегідь відомий. "Жодне "мистецтво угоди" не може зрівнятись з майстерністю КДБ", – підкреслює депутат Верховної Ради. Цю думку також поділяють експерти. Політолог Ігор Рейтерович, доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, зазначає, що російські спецслужби ретельно вивчили Дональда Трампа та вміло маніпулюють його емоціями, натискаючи на "потрібні кнопки".
"Є певний ірраціональний страх Трампа перед Росією, як перед країною, яка володіє найбільшим ядерним потенціалом. Росіяни просто дуже добре вивчили Трампа. Вони знають, що це за людина і як себе з ним поводити. Тож вони на ньому грають. В політичному аналізі є метод когнітивного картирування, коли на політика складається когнітивна карта: його плюси, мінуси, речі, на які він звертає увагу. Цими КДБшними штуками росіяни вдало користуються", - каже Рейтерович. В коментарі DW він зазначає, що телефонна розмова Трампа і Путіна стала підтвердженням цього. "США замість того, щоб запровадити жорсткі санкції проти Росії, яка затягує припинення вогню та мирне врегулювання війни, "домовилися далі домовлятися", - констатує Рейтерович.
Голова Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко в Telegram відзначає, що Росія виграла час для проведення наступальних операцій, відмовившись від термінового припинення вогню на фронті. Він підкреслює, що затягування часу стало частиною початкової стратегії Путіна, і без тиску з боку США та європейських союзників він просто продовжить свою агресію. "Для нього слова нічого не варті, він маніпулює ситуацією, щоб виграти час, завжди так робив, починаючи з 2014 року", - зазначає Коваленко.
Для Дональда Трампа Україна виступає як бар'єр на шляху до "перезавантаження" відносин між США та Росією, а також до розмежування російсько-американських зв'язків від української проблематики. Таку думку висловив виконавчий директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара. Він вважає, що в контексті нинішньої адміністрації Трампа пріоритетами є стримування Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні та ситуація на Близькому Сході, тоді як Європа і Україна не є ключовими інтересами. Хара також зазначає, що з часом Трамп може почати втрачати інтерес до конфлікту в Україні та відсторониться від цієї проблеми.
Замість цього, Путін лише й сподівається на це, продовжив Хара. "Росія не зупинить бойові дії, поки Україна не прийме її умови щодо втрати територій, обмеження суверенітету і втручання у внутрішні справи. "Нам необхідно зберігати національну єдність, розвивати наш оборонний промисловий комплекс і збройні сили, а також активно взаємодіяти з європейськими партнерами. Це є найважливішим у нашій нинішній дипломатії — працювати з європейцями, щоб вони не тільки не зменшили, а й збільшили свою підтримку Україні," — зазначив Олександр Хара в інтерв'ю DW.