"Король клоунів" Денні Кей: українець, що завоював серця американців гумором.
Денні Кей займає почесне місце серед найвідоміших американських коміків, чиї виступи отримали високу оцінку не лише від глядачів, які вважають його фільми одними з найсмішніших у історії американського кінематографа, але й від критиків, які нагородили його численними престижними преміями, включаючи дві статуетки "Оскар" та три зірки на Алеї слави в Голлівуді. Подібно до персонажа одного з його фільмів, його часто називали "королем клоунів", хоча насправді він був не лише коміком, а й талановитим співаком, танцюристом, мімом і драматичним актором. Його життя було насичене цікавими подіями та добрими справами, про які він говорив, що "це велике полотно, яке потрібно заповнити яскравими фарбами, наскільки це можливо".
"Я не зміг утриматися від того, аби стати митцем."
Денні Кей, у паспорті записаний як Девід Камінскі, народився 18 січня 1913 року в Брукліні в родині єврейських емігрантів з українського Катеринослава, теперішнього Дніпра. Він був третім за рахунком дитиною в родині та єдиним, хто з'явився на світ у США. Його батько, Джейкоб Камінскі, працював кравцем, тоді як мати, Клара, займалася домашніми справами. Денні рано залишив школу, пробував себе в різних професіях, але зрештою усвідомив, що його справжнє покликання — акторство. Як він пізніше зазначав у інтерв'ю, його вибір стати актором був не просто можливістю, а необхідністю.
Від вуличного артиста до зірки театру в "єврейських Альпах"
Втікши з дому у віці 13 років, Девід став вуличним музикантом: він співав і танцював для перехожих, а зароблених таким чином грошей цілком вистачало на їжу та скромне житло. Свої перші кроки на сцені він зробив у так званих "єврейських Альпах" - курорті, на якому відпочивали емігранти та європейські країни. На той час Денні зустрів свою майбутню дружину, письменницю Сільвію Файн, яка складала йому комедійні тексти, мали великий успіх.
Магістр швидких фраз
Видатними Кея зробили російські композитори, чиї прізвища для американців звучать, як незрозумілий набір звуків. Його номер "Чайковський", в якому за 38 секунд він вимовляв 54 прізвища, викликав у глядачів безперервний сміх. Цей виступ відбувся в театрі на Бродвеї, куди Кея запросив відомий американський драматург і режисер Мосс Харт. Побачивши молодого актора в одному з нічних клубів Манхеттена, він був так вражений його комедійним талантом, що вирішив ввести його в свою виставу "Леді в темряві", створивши для нього невелику роль темпераментного фотографа, майстра скоромовок. Через його номер неодноразово доводилося зупиняти другий акт, щоб дати глядачам можливість заспокоїтися і відновити подих від сміху.
Як керувати оркестром за допомогою мухобійки.
Ще одним, не менш популярним номером у виконанні Кея стало "диригування оркестром", яке він демонстрував, лежачи на сцені та відбиваючи ритм ногами з мухобійкою в руках. Хоча сам актор зізнавався, що не знає нот, його унікальна форма та ритм виконання не порушували цілісності музики. Завдяки цьому його стиль керування оркестром отримав визнання навіть від професійних музикантів. Відомий індійський диригент Зубін Мета відзначав, що у Кея "дуже ефективний стиль диригування". Завдяки таким виступам Кей зміг зібрати 5 мільйонів доларів на підтримку пенсіонерів-музикантів.
Фільм...
У 1944 році Голлівуд, представлений Самюелем Голдвіном, звернув увагу на Кея. Після виходу фільму "Місяць над Манхеттеном" Денні став яскравою зіркою комедій та мюзиклів на ціле десятиліття. Його персонажі найчастіше були веселими і трохи безглуздими, але добросердими клоунами, що виголошували монологи, сповнені великою кількістю слів — іноді безглуздих, але сказаних дуже швидко. У його творчому доробку налічується понад тридцять фільмів, серед яких особливо відзначаються "Таємне життя Уолтера Мітті", "Ганс Християн Андерсен", "Світле Різдво" та "Шоу Кросбі".
...та телевізійної трансляції
Кей здобув популярність і на телебаченні, куди він вирушив після зниження успіху в Голлівуді. Протягом чотирьох сезонів він був ведучим музичного вар'єте-шоу, яке носило його ім'я - "Шоу Денні Кея". За цю роботу у 1963 році він був удостоєний престижної премії "Еммі". Варто зазначити, що саме на телебаченні актор зміг продемонструвати не лише свої комедійні таланти, а й драматичні здібності, виконуючи роль колишнього в'язня фашистського концтабору у телевізійному фільмі "Скокі".
Всесвітня популярність та невизнаність на рідній землі.
Популярність Кея та його вплив на глядачів яскраво ілюструє його гастрольний тур у Великій Британії, який розпочався в 1948 році. Під час одного з його виступів у лондонському театрі Палладіум королівська родина, прийшовши насолодитися шоу, вперше в історії вирішила переміститися з балкона до першого ряду, аби не пропустити жодної миті виступу. Місцеві журналісти охарактеризували його вплив на англійську публіку як "благоговійна істерія". Проте на батьківщині Кея, в Україні, яка тоді була частиною Радянського Союзу, його та його фільми були практично невідомими. Актор сам переконався в цьому під час свого візиту на Московський кінофестиваль у 1963 році. Однак, залишаючися непоміченим, він зміг насолоджуватися свободою прогулянок містом.
"Якщо ви не готуєте з радістю, щастям та любов'ю"
Акторством життя Кея не обмежувалося - мав багато різноманітних захоплень. Він любив готувати, в його домашній бібліотеці налічувалося 500 (!) Книг з кулінарії, і, за словами його дочки, всі їх він прочитав. Найбільше Кей любив китайську кухню, страви якої часто готував удома як для себе, так і для гостей, серед яких були такі зірки як Ширлі Майлейн, Кері Грант, Джон Денвер, Майкл Кейн та шеф-кухар китайського ресторану Поль Бокюз, який дуже високо оцінив кулінарні здібності актора. Сам Кей говорив про своє хобі так: "Якщо ви не готуєте з радістю, щастям і любов'ю, значить, ви готуєте погано".
Сертифікат для комерційного пілотування
Ще одне захоплення Кея – це авіація. Він пройшов навчання на пілота і здобув сертифікат комерційного пілота, що дозволило йому управляти літаками різних типів – від одно- до багатомоторних, а також літаками бізнес-класу. Одного разу, під час польоту над Канзасом, Кей відчув різкий біль у правому боці. Поставивши собі діагноз "апендицит", він благополучно приземлився в найближчому аеропорту, звідки його терміново відправили на операцію. Пізніше медики зазначили, що якби Кей затримався ще хоча б на півгодини, його життя могло б закінчитися трагічно.
Допомога тим, хто потребує
Але найзначнішою справою у своєму житті, окрім акторської кар'єри, він вважав свою діяльність у ЮНІСЕФ – дитячому фонді Організації Об'єднаних Націй. Протягом 33 років, до самої своєї смерті, він активно підтримував цю організацію, а після його відходу його місце зайняла дочка Дена. Тепер, завдяки його впливу, співпраця з ЮНІСЕФ стала справжньою честю для зірок світового масштабу, таких як Девід Бекхем, Х'ю Джекман, Вупі Голдберг, Льюїс Хемілтон, Новак Джокович та багатьох інших.
Доктор Сміх
Денні Кея пішов з життя 3 березня 1987 року в Лос-Анджелесі через серцевий напад. Йому було 74 роки. Його творчість стала справжнім лікуванням для багатьох глядачів, які вважали його своїм найкращим лікарем душі.