Подкасти, їх творці та явище подкастингу: новий формат контенту з українським акцентом.
Якщо президенти дають інтерв'ю подкастерам, а слухають їх мільйони, - розберемося, що таке подкастинг і чим він цікавий для нас всіх
Президент України дав інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману. І те, що в деяких українських медіа Фрідмана скромно називають інтерв'юером лише доводить, - таке суперпопулярне світове явище як подкастинг в Україні все ще потребує окремого пояснення. Що таке подкаст (чи підкаст?), хто слухає і дивиться подкасти, чи є популярні українські подкасти - про все це далі. Час трохи детальніше глянути (чи тут доречніше: почитати), що ж таке цей незрозумілий подкастинг?
ПОДКАСТ МОВОЮ ЦИФР
У XXI столітті подкасти стали серйозною альтернативою традиційному радіо і нині змагаються з телебаченням. Вони пропонують свободу у виборі часу прослуховування, зручність споживання, відсутність жорстких сценаріїв і тематичних обмежень, а також цензури, що зробило їх одними з найзручніших медіа-продуктів. Тематика подкастів охоплює все: від музики і спорту до гумору, новин, здорового способу життя, кулінарних порад, політики та тривалих монологів, часто поєднуючи різні жанри. Сьогодні подкасти не обмежуються лише аудіоформатом, вони також включають відео — хоча навіть відеоподкасти зазвичай споживаються у форматі аудіо, де візуальний контент не є критично важливим.
Мільйони прослуховувань, продкастери-зірки та подкасти-мільйонники, одинаки та медіакорпорації продукують подкасти у величезних кількостях, вони ж формують великі рекламні ринки. Приміром, станом на травень 2024 року загальна кількість подкастів у світі досягла майже 4,2 мільйона. Щодня в подкастерний етер виходить від 600 до 2 800 подкастів. А кількість слухачів подкастів росте й росте.
Звичка моніторити платформи із подкастами, слухати і закачувати їх - одна з нових, але стабільно прогресивних у світі. І поки українці лише втрачають навички до читання паперових газет (яких вже й не лишилося, здається), слухання радіо, - у світі пандемія коронавірусу "запустила" популярність подкастингу до неймовірних показників.
Втім, американці у цьому сегменті найактивніші. Edison Research, компанія, яка випускає квартальні звіти про відстеження споживачів подкастів, підрахувала, що в останні роки 90 мільйонів людей у США слухали подкасти. Число таких слухачів зросло за 10 років у понад чотири рази. Двадцять три відсотки слухачів щотижневих подкастів витрачають 10 годин або більше на прослуховування подкастів щотижня, але не лише США - 58% населення Південної Кореї та 40% населення Іспанії слухали подкаст за останній місяць. 12,5% населення Великої Британії закачали та відтворили подкаст протягом останнього тижня, а кожен п'ятий американець слухає принаймні один подкаст щотижня.
А як щодо українців? Вони не змогли досягти навіть 10%. Єдине дослідження, яке було проведене у 2021 році командою Суспільного, показує поки що досить скромні результати — лише 8,3% українців слухають подкасти. Серед тих, хто слухає подкасти, більшість складають чоловіки — 57,2% (на відміну від США, де переважають жінки). Середній вік українських слухачів подкастів становить 31 рік, тоді як у світі це близько 30+.
Серед важливих питань, які постійно викликають дискусії, таких як: що з'явилося першим — курка чи яйце, яким боком краще розбивати — гострим чи тупим, є також одне, що стосується виключно України: подкаст чи підкаст. Виникає спокуса замінити "о" на "і", щоб отримати український префікс "під-" і додати до нього загадковий "каст". Але ні.
Термін "подкаст" виник шляхом поєднання двох англійських слів: "iPod", що є назвою популярного музичного плеєра компанії Apple, та "broadcasting", що перекладається як "радіотрансляція". Вперше це слово було вжито у 2004 році оглядачем і журналістом Беном Гаммерслі в його статті для видання The Guardian. Таким чином, журналісти знайшли новий термін для опису своєї діяльності та нового формату медіа.
Поняття подкасту охоплює серію цифрових аудіофайлів, а також, в останні часи, відеофайлів, які користувач має можливість завантажити на свій пристрій для подальшого прослуховування або перегляду. Подкасти доступні на різних платформах, як міжнародного, так і локального масштабу, а також у медіа компаній і радіостанцій. Весь процес створення та прослуховування подкастів відомий як подкастинг, а особи, які займаються їх виробництвом, називаються подкастерами.
Але. Адаптація назв до певної мови - нелінійний процес. Чому б і не підкаст українською? Якщо українському вухові миліше чути "плейлист", а не англомовне "плейліст", яке сприймається як русизм, то чому підкаст не може стати українським відповідником? Врешті, мова теж любить мовні жарти, а раптом за сотню років "телефін" замість "телефон" та "диктофін" замість "диктофон" теж стануть нормою?
Мовне питання, до речі, спливло і під час свіжого подкасту з Володимиром Зеленським. Під час підготовки до інтерв'ю виникла дискусія щодо мови спілкування. Лекс Фрідман, який має українське коріння і знає російську, запропонував провести інтерв'ю російською мовою. Проте Володимир Зеленський наполіг на використанні української або англійської, підкреслюючи важливість української мови як державної та російської як мови агресора. "Вони німі", - сказав президент.
Батько подкастів, опікун...
"...з літаком вартістю 16 мільйонів доларів, закріпленим за мною, і радіоконтентом нового покоління, що лунає в моїх вухах, я вирушаю в майбутнє", - так розпочав свій виступ перший у світі випуск подкасту. Daily Source Code (DSC), або українською "Щоденний початковий код", був створений Адамом Каррі, відомим як "Podfather" або "Подбатько", якого вважають піонером подкастингу. Це шоу стало першим у своєму роді і отримало своє гасло: "Живіть своїм життям із пристрастю, і поки триває ваш час, насолоджуйтесь свободою". І дійсно, свобода є одним із основних принципів подкастингу. Прощавайте, обмеження, краватки та формати!
Перший епізод дебютного подкасту (який доступний для прослуховування тут) вийшов у ефір 13 серпня 2004 року як живе шоу, що призначалося для тестування програмного забезпечення розробниками. У цьому подкасті Каррі ділився розповідями про своє життя, обговорював новини та враження, а також додавав музику та різноманітні звукові ефекти.
Історія подкастингу розпочалась всього два десятиліття тому. Це був період, коли в Україні відбувався Помаранчевий майдан, а люди боролися за свої політичні права, в той час як у Сполучених Штатах стартувала нова ера - ера свободи у виборі контенту.
ХТО І КОЛИ З УКРАЇНСЬКИХ ПОДКАСТЕРІВ ОТРИМАЄ ІНТЕРВ'Ю ВІД ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ?
Важливість подкаствування та ролі подкастерів не можна недооцінювати. Політики, науковці, підприємці, філософи, спортсмени, актори, стендап-коміки та музиканти – всі ці відомі особистості охоче погоджуються на бесіду з впливовими подкастерами.
Сфера контенту в Україні також активно прогресує. Існують рейтинги, спеціалізовані платформи для зберігання подкастів, сформувалася певна "пригодована" аудиторія, а також маємо лідерів у цій галузі й власну премію для подкастерів. Проте, є й свої "але"... Незважаючи на величезний потенціал аудиторії, вона лише починає звикати до цього формату. Кількість слухачів подкастів в Україні залишається на низькому рівні, а ринок явно недооцінений. Причин цьому кілька: певна обережність суспільства до нових явищ, відсутність культури слухання, а також недостатня увага до українського культурного та медійного контенту.
Заяви на кшталт "немає чого слухати" варто відкинути як малоефективні, оскільки сьогодні український подкастинг охоплює безліч тематик – від розваг до музики. Варто лише проявити цікавість.
Подкаст Лекса Фрідмана, американця з українським походженням, здобув популярність, набравши понад 4,5 мільйона підписників, а загальна кількість переглядів його відео перевищила 500 мільйонів. Успіх цього подкастера частково пов'язаний із підтримкою Ілона Маска, чий твіт став поштовхом для популяризації проекту Фрідмана. Ось так медіа створює нові зірки.
За два дні інтерв'ю з Зеленським на YouTube-каналі Фрідмана зібрало вже понад 2 мільйони переглядів. Хоча розмова була в основному спрямована на американську аудиторію, сподіваємось, що в найближчому майбутньому українські політики та публічні діячі не уникатим зустрічей з українськими подкастерами. Підтримувати цей медійний формат значно ефективніше, ніж телеграм-проєкти. Так само, як важливо заохочувати читання, не менш важливо популяризувати активне слухання.
ПРО УКРАЇНСЬКІ ПОДКАСТИ
Що послухати, подивитись-почитати українською? Кількість українських подкастів величезна. Зорієнтуємо за популярністю. Станом на січень 2025 року, за даними Apple Podcasts, до топу україномовних подкастів входять:
"Тіло говорить" - це подкаст, який досліджує питання здоров'я, особистісного зростання та психологічних аспектів життя.
ЦЕЙВО ПОДКАСТ - це оригінальний проєкт Василя Байдака, в якому з гумором і іронією розглядаються різноманітні актуальні теми.
Фінансова терапія - це подкаст, який сприяє розумінню фінансових аспектів життя та сприяє поліпшенню фінансового стану кожного слухача.
Багатий внутрішній світ - обговорення тем саморозвитку, психології та духовного зростання.
"Саморефлексії" - це подкаст, створений Марією Куравською, який присвячений темам особистісного зростання та самопізнання.
В Україні існує премія для подкастерів "Слушно". Орієнтуючись на її переможців теж можна обрати собі до смаку. Тож у 2024 році журі і слухачі відзначили такі українські подкасти:
Гран-прі: "Перефарбований Лис" - подкаст, який досліджує психологію українців через літературу.
Найцікавіший бізнес-подкаст: "Не під запис" – це проект, в якому менеджерка та фахівчиня з комунікацій розглядають різноманітні інформаційні кейси, що зазвичай залишаються поза увагою під час запису.
Найцікавіший науковий подкаст "Буде тобі наука", в якому порушують актуальні проблеми в царині науки.
Подкаст "Чумаки" - незалежний проект, присвячений бігу та всьому, що з ним пов'язано. Це більше, ніж просто спортивний подкаст.
ДЕ СЛУХАТИ?
Існує безліч платформ, на яких можна знайти подкаст, що відповідає вашим уподобанням:
YouTube Music - завдяки широкій аудиторії та зручному інтерфейсу, YouTube Music є однією з провідних платформ для прослуховування подкастів в Україні.
Apple Podcasts - ця платформа залишається популярною серед користувачів пристроїв Apple, пропонуючи велику бібліотеку подкастів різної тематики.
Spotify, завдяки поєднанню музики та подкастів, залучає різноманітну аудиторію, пропонуючи доступ до великої кількості українських і закордонних подкастів.
Megogo - власне українська платформа, яка окрім відеоконтенту, пропонує розділ з подкастами, зокрема українською мовою.
SoundCloud - хоча ця платформа більше відома як музичний сервіс, багато українських подкастерів використовують її для розповсюдження свого контенту.
Подкасти також створюють "Українська правда", "НВ" та інші медіагрупи. Серед них знаходиться і "Укрінформ".
Хоча розділ "Подкасти" на сайті Укрінформу наразі містить лише матеріали, що були опубліковані рік тому, ми маємо великі плани на майбутнє, а у вас є можливість насолоджуватися слуханням та переглядом. На платформі Spotify ви знайдете наш подкаст, який відкриває нові горизонти, пропонуючи більше, ніж просто текстові версії новин від інформаційної агенції — "Розмови, які (не) стали текстами".
Зрештою, секрет успіху подкастів - у їхній здатності поєднувати сучасні технології, гнучкість формату та потребу людей у якісному контенті, який можна споживати у зручний для них спосіб. А ще - свободу з українським присмаком, яку ми з вами так цінуємо. Час слухати своїх.