Неприємний сон може негативно позначитися на інтимному житті: на які аспекти слід звернути увагу, роз'яснюють фахівці.
Погіршення інтимного життя може мати різні причини, не лише пов'язані з великою зайнятістю, втомою чи наявністю маленьких дітей. Як зазначає доктор Філліс Зеє, завідувач кафедри медицини сну в Медичній школі Фейнберга при Північно-Західному університеті, важливо також враховувати звички сну обох партнерів, про що повідомляє CNN.
Низька якість сну має тісний зв'язок із зниженим рівнем статевого гормону - тестостерону, що стосується як чоловіків, так і жінок, оскільки він сприяє збільшенню лібідо. Зазвичай тестостерон досягає своїх найвищих показників приблизно о 3-4 годині ночі і пікує зранку. Проте, якщо режим сну порушується, його рівень може знижуватися.
Відповідно до проведених досліджень, жінки старше 50 років, які отримують менше семи-восьми годин сну за добу, частіше відзначають зниження сексуальної активності в порівнянні з молодшими жінками. Ця проблема стає більш вираженою з віком, оскільки якість сну набуває особливої ваги.
Чоловіки, що недосипають, мали нижчий рівень тестостерону, йдеться в дослідженні 2021 року. Ще одне дослідження засвідчило, що чоловіки з порушеним графіком сну мали не лише нижчий рівень тестостерону, а й більшу концентрацію кортизолу - гормону стресу.
Крім того, результати дослідження, проведеного серед студентів коледжів, свідчать про те, що кожна додаткова година сну сприяє підвищенню лібідо і веде до збільшення на 14% кількості сексуальних взаємодій на наступний день.
Гігієна сну. Перед тим, як лягати спати в спальню слід підготувати до відпочинку - зробити її темною й прохолодною і позбутись синього світла, як-от гаджетів. Бажано, щоб останній прийом їжі відбувався не пізніше, ніж за три години перед сном і не варто вживати алкоголь. Натомість допоможе розслабитись заспокійлива музика, вправи з йоги чи медитацій. Корисною буде і тепла ванна чи душ.
Обстеження на розлади сну. Такі розлади, як обструктивне апное сну (ОАС), безсоння, хропіння, бруксизм, надмірна пітливість, ранковий головний біль пов'язані з проблемами в сексуальному житті, як жінок, так і чоловіків. Заразом поганий сон підвищує ризик розвитку діабету, серцево-судинних захворювань в обох статей.
Типи сну. Порушення циркадних ритмів, яке виражається у неможливості заснути в необхідний час, негативно впливає не лише на продуктивність на роботі чи в навчанні, а також може мати серйозні наслідки для сексуального життя. Зокрема, працівники, які займаються зміною роботи в нічний час, часто стикаються з проблемами хронічної сексуальної дисфункції.
Так само невідповідність хронотипів сну, коли один з партнерів "сова", яка не лягає допізна, а інший - "жайворонок", готовий засинати вже о 21:00 -- може негативно впливати на статеве життя пари. Дослідження показують, що пари, які лягають і прокидаються разом, більше задоволені своїм сексуальним життям і краще висипаються.
"Більшість людей вважає, що секс це спонтанність, органічність, а сексуаьна хімія і сексуальні феєрверки мають просто раптом виникати. Однак це абсолютно не так у довготривалих стосунках. Хороший секс, як і хороший сон потрібно планувати й практикувати", - стверджує Ян Кернер, ліцензований сімейний психотерапевт у Нью-Йорку, письменник і автор статей на тему сексу і стосунків на CNN.
Кернер пропонує своїм клієнтам виконувати домашнє завдання, яке називається "вікно готовності".
"Я закликаю пари знайти час, щоб підготуватися до інтимної близькості один з одним. Це не завжди повинно завершуватися статевим актом. Це може бути всього лише 15 хвилин ніжних поцілунків чи ласк, щоб розслабитися та побачити, куди це призведе."
Кожен сексуальний контакт нагадує партнерам про те, що інтимність є невід'ємною складовою життя. Спільне збудження та флірт стають важливими кроками на шляху до майбутніх близьких стосунків.