Польський парламентарій Коваль висловив думку щодо того, як вибори Трампа можуть вплинути на безпекову ситуацію в Україні та Польщі.
Дональд Трамп був обраний президентом США — чи означає це, що для безпеки України та Польщі настають несприятливі часи? Про те, як східна політика може конструктивно реагувати на ситуацію в Сполучених Штатах, міркує Павло Коваль, голова Ради з питань співпраці з Україною та голова Комітету з закордонних справ Польського Сейму.
Дональд Трамп був обраний 47-м президентом Сполучених Штатів. Ця подія створює нові виклики для Польщі та України, а світ опиняється в стані невизначеності та значних змін. Які, на вашу думку, причини такого вибору американців на користь Дональда Трампа?
Люди в США втомилися від демократів. Лише 28% американців вірять, що справи в Америці йдуть у правильному напрямку. Це велика рідкість у США. Та ніхто в Польщі чи Україні не повинен думати, що це були вибори про Польщу, Україну чи Центральну Європу загалом. Таке мислення -- це просто наша мегаломанія, на жаль. Вибори завершилися з таким результатом через погане управління великими містами, знижений рівень безпеки і безглуздий ріст податків
Саме тому й стала можливою перемога республіканців -- не лише Трампа, але й усього табору -- як в Сенаті, так і у Палаті представників. Республіканці всюди отримали перевагу -- і так буде до наступних виборів.
У Пенсильванії обидва претенденти на пост мали на меті залучити голоси польської та української діаспори, що проживає в цьому штаті та в інших, зокрема, в так званому "Іржавому поясі", де виборці були досить непередбачуваними до самого кінця. Чи знаєте ви, як в підсумку проголосували наші compatrioti і яким чином це вплинуло на остаточний результат виборів?
Точні цифри невідомі, але якщо ми говоримо про ці голоси, то це загалом 800 тисяч поляків, 100 тисяч українців, 80 тисяч литовців. Разом ці голоси могли б бути вирішальними. Та виявилося, що перевага республіканців була набагато більшою, і ці голоси меншості, скажімо так, не мали такого великого значення. У цих "плаваючих" штатах демократи практично ніде не перемогли. Це чудовий урок і великий холодний душ для американських демократів.
Проте, це не стосується конфлікту в Україні. Коли американці почули Трампа, який заявив: "Я принесу вам мир", вони відповіли: "Так, ми прагнемо миру", адже на запитання "Чи бажаєте ви миру?" кожна розумна людина скаже: "Так, я прагну миру". Але це не означає, що американські родини, що живуть в передмістях Детройта чи Піттсбурга, сидять удома, смакуючи індичку та обговорюючи, як виглядатиме ситуація в Україні. На жаль, це не так.
Камала Гарріс, разом зі своєю командою, невтомно відвідувала домівки американців, закликаючи їх підтримати демократів. У той же час, Ілон Маск, відомий своїми симпатіями до Трампа, напередодні виборів запустив лотерею, де можна було виграти мільйон доларів. Обидва кандидати отримали підтримку від світових зірок кіно та шоу-бізнесу. Чи стали певні елементи шоу у виборчих кампаніях обох кандидатів вирішальними факторами?
Президентські вибори завжди були справжнім видовищем, і це було так в усі часи. У 1920-х роках це виглядало одним чином, а в 1960-х - зовсім інакше, але суть залишалася незмінною. Які епохи, така й Мерилін Монро. Нічого дивного в цьому немає.
Наразі важливо усвідомити, що нам слід діяти прагматично у стратегічних аспектах і шукати спільні рішення з адміністрацією Дональда Трампа.
Перші висловлювання, які ми чуємо — чи це Помпео, чи відомий в Україні Курт Волкер — виглядають досить розумно. Політики, що представляють республіканську партію, чудово усвідомлюють, що завершення війни не повинно означати поступок Путіну. Сподіваюся, що це стане основою для подальшого розвитку відносин з Європейським Союзом та Європою загалом. Політика Трампа також передбачає збільшення витрат на оборону, і в цьому контексті Польща може бути надійним партнером у переговорах. Наша країна витрачає понад 4% на озброєння та військові потреби. Ми контролюємо кордон з Білоруссю і підкреслюємо, що питання, які піднімає Трамп, є для нас вкрай важливими.
7 листопада у Будапешті відбувся саміт, на якому європейські керівники зібралися для термінового обговорення питань безпеки на континенті в умовах президентства Трампа. Які новини ми можемо отримати з цього заходу?
Ця зустріч була запланована заздалегідь. Питання обговорювалися терміново, але збори були не терміновими, а плановими, як це й виглядає зазвичай у демократичному світі. Так, це була перша зустріч після обрання Трампа, а ще -- гостьова зустріч із Віктором Орбаном, дуже специфічним європейським політиком.
І Орбан тепер відчуває себе значно більш впевненим у статусі партнера президента найвпливовішої країни світу...
Не можу стверджувати, що Орбан стає ключовою фігурою у цій ситуації. Дональд Трамп — це політичний діяч, для якого емоції та симпатії мають скоріше другорядне значення і використовуються переважно в його промовах. Проте справжня політика залишається сутністю державного управління. Трамп налаштований на співпрацю з великими європейськими державами. Одна з основних проблем республіканців полягає в тому, що вони не усвідомлюють змін, які відбулися в ЄС; сьогодні європейські країни також активно витрачають кошти та надають підтримку у війні, не відстаючи від США. Проте це усвідомлення, безумовно, прийде з часом.
Орбан, Ле Пен, Сальвіні, Фіцо та інші лідери правих партій в Європі з нетерпінням очікують наслідків перемоги Трампа. Які трансформації відбуватимуться у внутрішній політиці країн Європейського Союзу за умов керівництва США під його егідою?
Психологічний вплив цих виборів вже помітний у Німеччині, де зниження реальної більшості може призвести до швидших виборів і до можливої перемоги християнських демократів.
І все ж може вийти, що після усіх побоювань Трамп проводитиме жорстку політику безпеки, дуже трансакційну й набагато менш емоційну, ніж демократи. Тож може вийти так, що в тих, хто зараз потирають руки, будуть проблеми, тому що вони раптом побачать, що діалог з Путіним є досить жорстким для їхнього друга.
Трамп, без сумніву, намагатиметься встановити зв'язок з лідером Кремля і швидко досягти миру. Проте, чи вдасться йому це, залишається під питанням. Також не зовсім зрозуміло, які умови можуть бути покладені в основу цього процесу.
Та подивіться, що говорять люди навколо нього. Наприклад, Курт Волкер каже, що це може виявитися дуже важкою операцією для Путіна. Трамп представляє себе переможцем, любить бачити себе таким і захоче представити себе переможцем у грі з Путіним. Чи справді Сальвіні всерйоз думає, що Трамп схилиться перед Путіним? Це нісенітниця. Вихід буде! Можливо, президенту Зеленському зараз нелегко це уявити, але ті, хто думають, що, увійшовши в Білий Дім, Дональд Трамп повернеться до старих стосунків з Путіним, гарантовано прорахуються. Цього не станеться.
Під час своєї промови перед виборцями Дональд Трамп оголосив про своє рішення взяти на себе президентські повноваження. Він підкреслив, що одним із його пріоритетів буде завершення всіх військових конфліктів, включаючи ситуацію в Україні. Яким чином Трамп планує досягти цього?
На даний момент ситуація залишається невизначеною. З початкових заяв видно, що Трамп може висунути певну пропозицію Путіну, в якій йтиметься про те, що якщо Кремль не вдасться до деескалації, то США забезпечать Україну настільки потужним озброєнням, що наслідки для Путіна стануть ще більш негативними, ніж тепер. Однак, перш ніж панікувати, давайте чесно визнаємо: політика, що стосується конфлікту та стримування Путіна, яку реалізовували демократи під керівництвом Байдена, зазнавала критики за свою м’якість, і залишалося невизначеним, на яких умовах можливе завершення війни. Також не було зрозуміло, хто після Байдена зможе детально продовжити цю політику.
Навіть у разі перемоги Гарріс, ніхто не стверджував, що Блінкен залишиться на посаді Державного секретаря. Вибори завжди призводять до зміни президента, нової адміністрації, нового Державного секретаря та нових політичних курсів. Таким чином, після перемоги Трампа кількість невідомих залишалася б майже такою ж, як і в іншому сценарії. Ми звикли вважати, що політичні погляди Гарріс будуть ідентичні поглядам Байдена, але ніхто не міг дати жодних гарантій щодо цього.
The Wall Street Journal висвітлює погляди оточення Дональда Трампа на конфлікт в Україні. Один з обговорюваних варіантів полягає в можливості замороження війни в обмін на відмову України від прагнення вступити до НАТО на наступні 20 років. Чи обере Трамп цей курс?
Я справді не знаю, який шлях він обере. Та мені здається, що заради власного ж іміджу він намагатиметься уникати створення враження, що він здався Путіну. І я думаю, що в першу чергу він захоче показати, що здатний бути переможцем. Побачимо, чи вдасться. Це великий знак питання.
Як ви думаєте, чи зможе Україна отримати підтримку та нові оборонні засоби для перехоплення російських ракет? Чи може ця зима, як зазначила Енн Епплбом, стати темною порою для демократії?
Ця зима стане випробуванням для України, яка, хоча й має певну підготовленість, все ж зіткнеться зі складними умовами. Енергетична інфраструктура країни зазнала серйозних пошкоджень, і, незалежно від того, якою буде погода, енергетичні труднощі залишаться актуальними. Навіть якщо зима видасться м'якою, стан інфраструктури все ще гірший, ніж два роки тому. Саме з цієї причини Польща розробила пакет допомоги та виділила кошти, щоб Україна могла забезпечити близько 8-10 відсотків своїх енергетичних потреб. Крім того, передбачено спеціальні системи для збільшення обсягів транспортування енергії в разі необхідності.
Безліч європейських аналітичних матеріалів вказує на можливість виникнення нової хвилі енергетичних мігрантів у разі кризи. Час покаже, чи справді це відбудеться, але ми маємо готовність до такого сценарію. Схоже, що й українці також належно підготовлені до потенційних викликів, а обсяги міграції в значній мірі залежать від ситуації на фронті.
Який фінальний акорд можна очікувати від Джо Байдена, і як буде розвиватися ситуація з запрошенням України до НАТО, а також участю самих Сполучених Штатів в Альянсі?
Сполучені Штати залишаться членом НАТО. Що стосується України, питання її вступу до Альянсу, терміни та умови цього процесу визначатимуться під час переговорів про мирне врегулювання конфлікту.
Хочу звернути увагу на те, що ми говоримо про припинення військових дій, а не про досягнення миру, адже мир виникає внаслідок укладення мирного договору.
На даний момент мир не має перспективи. Я важко уявляю, що хтось погодиться на силове перенесення кордонів. Проте існує шанс на припинення вогню та перемир'я. Це зовсім інша справа. Військові дії можуть зупинитися, відкриваючи можливості для відновлення. Це цілком реально, і в контексті переговорів, можливо, буде обговорено питання гарантій вступу України до НАТО.
Які виклики стоять перед українськими та польськими керівниками у зв'язку з новими тенденціями в американському керівництві, і де можна знайти оптимізм для обох народів?
Після цих виборів багато хто висловлює страхи, що стало досить поширеною темою. Але я переконаний, що потрібно діяти, а не піддаватися паніці та думати, що на виборах у Пенсильванії чи Північній Кароліні вся надія втрачена. Нам слід прагматично оцінювати те, що пропонує Трамп, і спробувати знайти спільні точки дотику в питаннях, що мають для нас значення. Це абсолютно реальна можливість.