"Скандал спровокував зняття з виробництва серії статуеток під назвою 'На злобу дня', - поділилася колекціонерка Людмила Карпінська-Романюк."

Серія "На злобу дня", створена Владиславом Щербиною в 1957 році на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, є справжнім витвором мистецтва, -- зазначає Людмила Карпінська-Романюк. -- Вона складається з п’яти унікальних фарфорових фігурок: "Ведмідь-бюрократ", "Вовк-стиляга", "Лисиця-агрономка", "Заєць-базіка" та "Пильний сторож".

У 2018 році мені випала нагода провести інтерв'ю з Владиславом Щербиною. Він поділився, що образ Вовка-стиляги став своєрідним відображенням його самого. У ті часи він вражав всіх своїм яскравим і екстравагантним стилем. Владислав носив модні туфлі на товстій підошві, які завозили з-за кордону, вузькі картаті штани насиченого канаркового кольору та блакитний піджак. Його зачіска була справжнім витвором мистецтва! Він згадував, як за ним ганялися хлопці, кричачи: "Стиляга! Стиляга!" "Я був абсолютно вільним, без жодних комплексів – жив так, як мені хотілося," – підкреслив Владислав Щербина.

Ось чому я вирішив створити цю серію. Стиляги стали першими в Радянському Союзі, хто не побоявся виділитися з маси та мислити інакше. Цю молодіжну субкультуру можна було зустріти в великих містах. Стиляги черпали натхнення з життя в капіталістичних країнах. Яскравий одяг, захоплення закордонною музикою та танцями, нігілістичні погляди та відкидання традиційного способу життя – все це стало характерною рисою цієї молодіжної групи. Їхній підвищений інтерес до західної та американської поп-культури не раз ставав об'єктом критики та насмішок з боку комсомольців. Поведінка стиляг обговорювалася на комсомольських зібраннях, де намагалися їх "перевиховати". Прихильники радянських цінностей говорили про стиляг: "Сьогодні він слухає джаз, а завтра зрадить батьківщину". Вовк-стиляга в скульптурній групі – це вільна у своїй поведінці молода людина в піджаку з широкими плечима, краватці кольору "вогонь у джунглях", укорочених штанах-дудочках, строкатих шкарпетках та черевиках на підошві "манна каша".

Ця серія вражає своєю яскравістю та виразністю.

Після появи "Вовка-стиляги" на світло вийшли й інші сатиричні образи: сонливий пес на ім’я "Пильний сторож", пустун "Заєць-базіка", модна лисичка "Лисиця-агрономка", а також підприємливий "Ведмідь-бюрократ". Ці фігурки можна було придбати як поодинці, так і в наборах. У алегоричному стилі Владислав Щербина створив портрети сучасників.

Неперевершена скульптура під назвою "Лисиця-агрономка" вражає своєю яскравістю.

Отже, на цьому зображенні ми бачимо дівчину-стилістку, яка, очевидно, після завершення університету отримала направлення в колгосп і вирушила в село, щоб оформити відкріплення. Отримати такий дозвіл було практично неможливо, адже кожен випускник мав відпрацювати два роки за направленням. Ця дівчина, вся в сяйві, нагадує новорічну ялинку, адже її яскравий одяг доповнений біжутерією і модною сумочкою. Невипадково, що для випускниці столичного вузу робота в колгоспі виглядає абсолютно несумісною. Ця фігурка є частиною серії "На злобу дня" і, до речі, є моєю улюбленою. Я завжди захоплювалася фарфоровими фігурками модниць. У колекції таких робіт можна знайти творчість Ольги Рапай, Валентини Трегубової та Оксани Жникруп. Кожна з цих робіт стала справжнім художнім раритетом, який розповідає про моду свого часу. У кожній фігурці цікаво досліджувати деталі: прикраси, сумки, взуття, що надає особливого шарму цим витворам мистецтва.

- Дуже колоритний образ і "Ведмедя-бюрократа", -- продовжує Людмила Карпінська-Романюк. - Представник вищого партійного керівництва зображений в добротному костюмі у смужку, з яскравою краваткою, портфелем у руці та автоматичною золотою ручкою в нагрудній кишені.

На жаль, доля цієї серії, за словами Владислава Щербини, склалася трагічно: "Одна жінка вирішила подарувати фігурку 'Ведмедя-бюрократа' в макінтоші з портфелем високопосадовцю. Мабуть, він впізнав у цій фігурці самого себе і страшенно розлютився. В результаті, з центрального комітету партії на Київський експериментальний кераміко-художній завод надійшов терміновий дзвінок з вимогою негайно припинити виробництво цієї серії."

Отже, "Ведмідь-бюрократ" став справжнім втіленням свого епохи, в якій держслужбовці легко впізнавали свої риси. Їм важко було змиритися з іронічним зображенням себе. В результаті, затверджена на художній раді серія була вилучена з виробництва з великим скандалом. Вона випускалася на заводі лише короткий час, що робить її вкрай рідкісною.

Раніше у "ФАКТАХ" колекціонерка Людмила Карпінська-Романюк розповідала про незвичайні фарфорові фігурки малят-"укутишів".

До речі, запрошуємо читачів "ФАКТІВ", які є поціновувачами краси порцеляни, до першого в Україні Музею фарфорових фігур ShvetsMuseum. У колекції музею ви зможете побачити найкращі зразки світових фарфорових мануфактур. Неймовірна порцелянова подорож подарує вам чимало позитивних емоцій та запам'ятається на все життя!

На зображенні, зазначеному в заголовку, представлений В. Щербина. Скульптурна композиція "На злобу дня". КЕКХЗ, 1957 рік.

Зображення з колекції Людмили Карпінської-Романюк.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.