Сяйво в темряві

Ми зустрілися з режисеркою, акторкою та співачкою Зоряною Починайко у Львові. Зоряна є творцем інтуїтивного психологічного театру Живаго, а також музичного проєкту MRYAKA, який функціонує в його рамках.

Ми провели розмову із Зоряною щодо зйомок відео на трек "Зберімося роде". Інформацію про це опублікували Контракти.UA.

Пані Зоряна, поділіться, будь ласка, якою є основна концепція вашого нового музичного альбому в рамках проєкту "MRYAKA"?

Новий альбом "Atomic Tribe" від MRYAKA вражає своїм нестандартним підходом до стилістики проєкту, адже він включає численні фолькові елементи. Хоча в альбомі є одна народна пісня в новій обробці, його не можна вважати класичним фольклором. Інші композиції – це оригінальні твори, що представляють собою імпровізацію на теми заклинань та народних текстів, виконану в унікальному темному стилі MRYAKA. Весь альбом, незважаючи на англійську назву, повністю виконаний українською мовою. "Atomic Tribe", що перекладається як "атомне плем'я", є метафоричною подорожжю залишенця з невідомого племені в кінці епохи через "пустелю" спустошеного світу, де цей мандрівник намагається відшукати нове "я" та нову реальність.

Альбом вже можна знайти на всіх музичних сервісах.

- Коли було започатковано проєкт Мряка? Які фактори спонукали до його виникнення?

Проєкт існує вже досить тривалий час — з 2017 року. Ідея визрівала протягом значного періоду, і склад учасників змінювався неодноразово. Спочатку в нашій команді було чотири людини: окрім мене, саксофоністка, гітарист і барабанщиця, і ми планували грати у жанрі даркджаз. Саме тоді виникла назва "Мряка (MRYAKA)", що є характерним львівським словом, яке описує туманну погоду з незначним дощем. Це слово здавалося нам ідеальним символом атмосфери даркджазу — туманної, глибокої та трохи загадкової. З часом проєкт еволюціонував: до нас приєдналися хлопці, які створювали мінусовки, і ми відійшли від даркджазу та даунтемпо, хоча саксофон і похмура атмосфера залишилися в нашій музиці. Оскільки учасників стало багато, і стилів також, ми вирішили називати нашу музику арт-вейв, не прив'язуючись до якогось конкретного жанру. Наразі я займаюся написанням усієї музики, що дозволило досягти більшої однорідності стилю, хоча я продовжую експериментувати з різними напрямками електроніки.

Як переплітаються проєкт MRYAKA і Театр Живаго?

MRYAKA — це музичний проект, що діє при театрі, який відзначається своєю перформативною складовою. Кожен концерт перетворюється на театралізоване шоу, де актори Театру Живаго активно залучаються до створення кліпів MRYAKA та іноді виступають у перформансах.

В даний момент ви займаєтеся розробкою відеокліпу для композиції "Зберімося роде", що є частиною вашого нового альбому. Це ваш перший досвід у створенні кліпів?

- Насправді ні. Перший кліп я зрежисувала для фольк-гурту "Жива" ще у 2016 році. Потім був ще ряд кліпів власне для MRYAKA, так що ось цей для мене четвертий.

Знятий він на старовинну народну пісню в сучасному аранжуванні "Зберімося роде", котра зазвичай вважається застільною і несе в собі дух єдності та спільної боротьби проти ворога. Але відеорядом ми вирішили розповісти іншу, паралельну історію. Сюжет кліпу -- певне марево, можна сказати, сон наяву маленької людини, котра має амбіції стати великою. Це історія, як ідея може стати руйнівною. Власне, таку "високу ідею" втілює слово GOD, намальоване на стіні -- максимально абстрактне і спеціально англійською, як відсилка до сучасного глобалізованого світу. Сп'янівши від ідеї, персонаж уявляє себе жерцем умовного постапокаліптичного племені, котрий підбурює його жителів битися на смерть заради жертви богові насильства. Коли воно сягає апогею, "маленька людина" опам'ятовується і стирає зі стіни фатальне слово, що сп'янило його. У фіналі кліпу бачимо чисту стіну -- як новий листок паперу, на якому можна написати іншу, нову, не руйнівну ідею.

- Який новий досвід ви отримали під час зйомок кліпу?

- Мабуть, досвід максимальної свободи та фрістайлу. Звісно, була розкадровка, хронометраж і так далі, але всі актори настільки багато і вдало імпровізували, що ми подекуди замінили кадри з розкадровки цими спонтанними знахідками. У зйомках брали участь актори Живаго, а також студійці з курсу імпровізації від Art&music school.

У відео присутня велика кількість персонажів, але чи є актори, чия гра заслуговує на окрему увагу? У колективних проектах завжди є ведучі та відомі особистості, тож на яких учасників варто акцентувати?

У сценах з великою кількістю учасників завжди є актори, які беруть на себе ініціативу. Вони змінювалися між різними моментами, і це відбувалося дуже спонтанно. Складається враження, що артисти зуміли вивільнити всі емоції, які накопичили за останній час. Кліп вийшов досить жорстким, тому було достатньо простору для прояву емоцій. Особлива подяка хлопцям, які виконували ролі бійців: жодної репетиції не було, вони вперше побачили один одного, але на майданчику настільки глибоко занурилися в свої ролі, що створили абсолютно правдоподібний поєдинок.

- Як вам подобається робота Victor Vikonti в цьому кліпі? Коли гурт "Гоа" на межі 2020-2021 рр. зняв свій кліп на пісню "Шум" в першому варіанті, мені здається, що саме на динамічному танці Віктора там трималася основна конструкція кліпу. І той кліп набрав на ютубі більше 12 мільонів переглядів.

У нас із оператором Остапом Олексином з Basement studio Lviv, який вперше спробував себе в ролі оператора під час зйомок цього кліпу, є особливий момент, який ми обидва дуже любимо. Це крупний план Віктора, який з захопленням стежить за перебігом матчу. Його емоції в цьому кадрі просто вражаючі! Щодо кліпу "Гоа" - він справді вийшов класним.

Чи маєте намір презентувати кліп на різних платформах?

Так, безумовно, найближчим часом відео буде доступне в інтернеті.

Спілкувалася Анна Лобановська, мистецтвознавець

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.