Київська незалежна газета представила документальний фільм, присвячений військовим медикам.

У матеріалі "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків" обговорюється важливість ментального здоров'я та психологічної реабілітації для тих, хто щодня рятує життя військовослужбовців.

12 грудня в кінотеатрі "Жовтень" у Києві відбувся прем'єрний показ документального фільму команди The Kyiv Independent, на який зібралася величезна кількість глядачів. Через це частині з них довелося займати місця на сходах.

Насичений глядачами зал під час демонстрації кінострічки.

Показ фільму успішно відбувся, незважаючи на відключення електрики та оголошену повітряну тривогу. Завчасне інформування від організаторів про наявність чутливих сцен, які є важливими для відображення реалій війни, не відлякало глядачів, які прийшли насолодитися стрічкою.

Співавтори документального фільму "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків", Френсіс Фаррелл і Олена Зашко, відобразили шлях команди військових медиків з гарячих точок українського фронту до спокійних та мальовничих краєвидів Швеції. Саме сюди вони приїхали на психологічну реабілітацію, організовану українсько-шведською благодійною організацією "Repower".

"Я мав унікальну можливість зустрітися з кількома українськими медиками, які брали участь у проекті "Repower". Вони прибули з фронту, тоді як я -- з власної комфортної обстановки. Їхній бойовий дух справляв враження, але я помітив, що вони дуже виснажені. Для людей, незнайомих із війною, важко уявити, через які випробування вони проходять. Я усвідомлюю, що боротьба за свободу вимагає великих жертв. Також розумію, що рани можуть бути не лише зовнішніми, але й глибоко внутрішніми. Це важливо обговорювати. Якщо ми зможемо хоч трохи полегшити їхні страждання -- я буду щасливий," -- зазначив Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні Мартін Оберг перед початком показу фільму.

Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні Мартін Оберг.

Перші кадри фільму переносять глядачів у Запорізьку область, де за 15 кілометрів від лінії фронту працюють військові медики Сергій Конюх і Тетяна Фарина. Далі відеографи фіксують роботу в минулому бійця 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, а нині військового медика Михайла Поруха в Донецькій області, за 12 кілометрів від лінії фронту. Відеоряд, відзнятий вже у шведському Стокгольмі, за 1634 кілометрів від лінії фронту, знайомить глядачів зі ще одним героєм цієї історії -- Максимом Ємельяненком. Він боєць "Азову", який боронив Маріуполь, пройшов через полон, із якого був звільнений у вересні 2022 року. Нині Максим Ємельяненко служить інструктором і бойовим медиком.

Усі персонажі стрічки зібралися на ретриті "Repower" у Швеції, де проходять десятиденну психологічну реабілітацію, аби відновити сили перед поверненням на фронт. Під час цього процесу оператор захоплює трансформації, що відбуваються з героями, їхнє відкриття, щирі сповіді про важливі етапи життя, а також відновлення бажання планувати своє майбуття.

Сцена з стрічки "Чуєш мене, приятелю? Невидима битва українських військових лікарів"

"Головна місія журналістів і документалістів полягає в тому, щоб зберігати події на плівці та ділитися історіями людей, які потрапляють у їхній об'єктив. Для мене це велика честь, що ті, хто з'явився на екрані, відкрили нам свої переживання, і я маю можливість донести їх до ширшої аудиторії. Дуже важливо, щоб міжнародна спільнота була в курсі подій, що відбуваються в Україні," -- поділилася враженнями співавторка фільму Олена Зашко після перегляду.

Олена Зашко і Френсіс Фаррелл

Френсіс Фаррелл повідомив, що незабаром фільм буде представлений в європейських країнах, "особливо в тих, хто має значення для підтримки України". Він також підкреслив важливість показу стрічки для українських глядачів.

"Ми прагнемо скоротити цю прірву, що існує між тиловими містами і фронтовими позиціями, між цивільним населенням і військовими. Коли війна завершиться, і всі повернуться додому, важливо навчитися жити поруч, розуміти та підтримувати одне одного. Для цього необхідно глибше усвідомлювати ці виклики," – зазначив Френсіс Фаррелл.

Команда, що створила документальний фільм "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків", витратила на проект дев'ять місяців. Зйомки проходили на передовій в Донецькій та Запорізькій областях, а також під час десятиденного ретриту в Швеції.

У створенні документального фільму "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків" брали участь не лише співавтори Френсіс Фаррелл та Олена Зашко, яка виконала роль головного оператора та режисера монтажу. Також над проектом працювали Олександр Голуб і Себастіан Ліндстром (друга камера), Наталія Цуприк (музичне оформлення), Олександр Климань (озвучення), а також Тома Істоміна і Гай Гелдієв (виконавчі продюсери) і Дана Лобода, відповідальна за графічний дизайн та кольорову корекцію.

Олена Зашко розповіла "Детектору медіа", що робота з темою ментального стану військових була для неї викликом.

"Ми усвідомлюємо, що багато людей не готові обговорювати цю тему. Найбільшим викликом стало не лише уникнути порушення особистих меж, а й донести цю історію. Спочатку багато хто запевняв, що все в порядку, але ти відчуваєш, що це не так. Для мене найцінніше, що люди довірилися нам і були готові ділитися своїми розповідями на камеру," – ділиться своїми думками Олена Зашко.

Під час перегляду документального фільму в залі панувала тиша, після завершення глядачі аплодували стоячи. Оплесками зустрічали й героїв стрічки -- військових медиків, які також прийшли на перегляд.

Глядачі встали та щиро аплодують акторському складу стрічки.

Фото 0067: Військові медики -- герої фільму "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків"

"Хочу висловити вдячність усім, хто завітав на перегляд цього фільму, адже це свідчить про вашу небайдужість. Нагадую про наших товаришів, братів та сестер, які наразі перебувають у полоні і зазнають жорстоких тортур вже протягом тривалого часу. Вкрай важливо не забувати про них і піднімати це питання", – звернувся до присутніх Максим Ємельяненко.

Сергій Конюх говорив про важливість порушеної у фільмі теми.

"Ми ведемо боротьбу на своєму фронті, без нашої участі нічого не відбудеться. Цей фільм є важким, адже всі представлені сцени походять з нашого напрямку. Дякую, що ви висвітлюєте нашу реальність, що ми існуємо. Ми єдині з усіма нашими військовими, ми боремося і будемо боротися до самого кінця," -- зазначив Сергій Конюх.

Сергій Конюх і Тетяна Фарина

Військовий медик Тетяна Фарина поділилася з "Детектором медіа", що ще у 2014 році мала бажання стати на захист Батьківщини, проте через хворобу матері не змогла цього зробити. Але на початку повномасштабного вторгнення у неї не виникало жодних сумнівів — необхідно було вирушити на фронт.

"24 лютого війна застала мене в Києві. Наступного дня, 25 лютого, я вирушила до Вінниці, а вже 26-го звернулася до військкомату з проханням відправити мене на фронт. Проте мені відповіли, що жінок не беруть, записали мої дані і відправили додому. Через два тижні я знову прийшла туди, але знову отримала відмову. Пізніше я дізналася, що проводять набір медиків для роботи на передовій у хірургічному відділенні. І ось уже майже три роки я працюю тут," — розповідає Тетяна Фарина.

Про процес зйомок фільму бойова медикиня згадує з усмішкою: "Коли ми вперше приїхали, я подумала: 'Ну, якщо вже знімають, то й знімайте'. Потім ми поїхали на ретрит, і я подумала: 'Що ж, якщо з нами, то так і буде'. 'Ми хотіли б взяти у тебе інтерв'ю', - сказали мені. Я погодилася. А в результаті дізналася, що виконую головну роль".

Завдяки підтримці українського військового керівництва, благодійний фонд "Repower" реалізує поїздки для психологічної реабілітації медичних працівників у Швеції, Данії та Іспанії. З часу свого створення в 2023 році, 755 військових медиків скористалися можливостями цієї програми.

"Ми разом створюємо простір, де звертатися по допомогу не вважається ознакою слабкості. Навпаки, це свідчення сили та відваги. Військові медики стикаються з викликами не лише під час жахливої війни, але й у боротьбі з власними болями та переживаннями. Я прагну, щоб ми разом вибудовували для них середовище, куди вони можуть повертатися й відчувати підтримку," – зазначила Катерина Сердюк, співзасновниця фонду "Repower".

На прем'єрному показі фільму був присутній представник командування медичних сил Збройних Сил України – начальник міжнародного відділу Іван Стецько. Він висловив подяку як творцям фільму, так і організаторам ретриту для військових медиків.

"Сьогодні у кінострічці ми стали свідками смерті, сліз, страху та безвиході, але також відчули надію на життя і спасіння. Ми побачили ще один вражаючий приклад відваги наших воїнів, професіоналізму військових медиків і незламної сили українського народу," — зазначив Іван Стецько.

Фільм "Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків" доступний для перегляду українською на YouTube-каналі "Українська правда", а англійською версією можна насолодитися на каналі The Kyiv Independent.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.