У Львівському театрі опери та балету відбулася прем'єра постановки "Соляріс".
У Львівській національній опері відбулася прем'єра балету Олександра Родіна, заснованого на романі Станіслава Лема "Соляріс". Ця вистава виявилася однією з найуспішніших у театральному репертуарі та запам'яталася як одна з найяскравіших новинок сезону.
Роман "Соляріс", написаний у 1961 році уродженцем Львова Станіславом Лемом, є дуже відомим твором. З одного боку це мало би полегшити задачу, адже більшість глядачів знає, про що йдеться. З іншого боку популярність твору несе певні виклики. Тим більше, що у лібрето допрацьовані та розвинуті історії деяких другорядних персонажів та ввести такого персонажа як Штучний Інтелект.
У романі йдеться про космічну станцію, розташовану біля загадкової планети, вкритої розумним Океаном. Люди, що працюють на станції, у спробах дослідити його стикаються зі своїми спогадами, які матеріалізуються під впливом загадкової сили Океану.
У Львові спробували розповісти цю історію мовою танцю. І спроба вдалась.
Композитор Олександр Родін написав музику для балету. Нещодавно він презентував свою "Романтичну" симфонію у Львові. На сцені Оперного театру також виступав Kyiv Modern Ballet із балетом "Вій". Тепер на черзі - "Соляріс".
Балет "Соляріс" став для мене не лише важливим етапом у моєму творчому шляху та світогляді, а й справжнім відкриттям у музичному і філософському сенсах. Ідеї, які порушує Станіслав Лем у своєму романі, глибоко мене захопили. Роздуми про місце людини у Всесвіті, її здатність сприймати новизну та невідоме, межі нашого розуму і саму суть існування – всі ці теми знайшли своє відображення у музиці цього балету, ‒ ділиться композитор.
Музика "Родіна" звучить яскраво, енергійно та вражаюче, ставши однією з ключових складових вистави. Цей твір по-справжньому сучасний, проте не відкидає класичних традицій. Динамічні, майже шаманські ритми, у поєднанні з мелодіями, що запам'ятовуються, створюють атмосферу, яка захоплює слухачів.
В кінцевому підсумку, всі елементи вистави мають однакове значення. Кожен аспект знаходиться на своєму місці, виконаний на високому рівні і сприяє досягненню загального результату.
Музичний керівник театру та диригент Іван Чередніченко, який також виконує роль диригента-постановника у співпраці з Юрієм Бервецьким, висловлює думку, що "як у романі Станіслава Лема, так і в балеті Олександра Родіна простежується спроба зрозуміти, що насправді являє собою ця вища істота - Океан планети Соляріс, а також як вона взаємодіє з людством".
У виставі "Вія" основну роль виконувала балерина Катерина Курман з Kyiv Modern Ballet. У "Солярісі" вона взяла на себе обов’язки хореографа-постановника. Хореографія цієї роботи відзначається емоційністю та виразністю.
Автор лібрето та режисер-постановник Василь Вовкун поділився, що нова прем'єра, здійснена в межах творчої програми "Український прорив", торкатиметься суттєвих тем, пов'язаних з існуванням людини, любов'ю та відповідальністю.
"Своєю постановкою Львівська опера намагатиметься переконати себе і переконати всіх, хто дивитиметься балет О. Родіна "Соляріс", про єдність Всесвіту, в якому любов є найвищою ціннісною категорією не тільки життя, а й безсмертя. Ми відповідальні за все, що робить людина, як на Землі, так і за її межами", ‒ наголосив він.
Візуальний аспект також має важливе значення у балеті. Сценограф і костюмер Світлана Рейніш раніше працювала з Оперою над постановкою "Лис Микита". Її робота над "Соляріс" стала дипломною роботою в Лондонському університеті.
"Зважаючи на те, що хореографія балету має сучасний та нестандартний характер для класичного оперного балету, я намагалася розробити сценографію, яка також перевищує звичні рамки. Це не просто мальовані задники, а великі, масивні структури, які створюють єдиний, мінімалістичний простір," – поділилася своїми думками художниця.
Окрім лаконічної, проте виразної сценографії художниця велике візуальне навантаження поклала на мапінг. І це була ще одна вдала ідея.
Сцени, що розгортаються за величезним ілюмінатором на ар'єрсцені, відкривають вид на безмежний Океан. Тут, за допомогою артистів балету, виявляється загадкова сила, яка притягує увагу і не дозволяє відірвати погляд.
У загальному, спектакль викликає сильні емоції, іноді навіть спонукання до вигуків. Це дійсно вражаюче шоу в усіх його складових.
Але якщо спробувати притримати емоції та розібратись по суті, то, мабуть, "Соляріс" наразі є вершиною театральних пошуків, які велися у театрі останніми роками, проривом.
Це дуже зріла та водночас актуальна та сучасна вистава і у музиці, і у візуальному ряді, і у хореографії.
Театр встановив для себе надзвичайно високі стандарти. Тож з великим нетерпінням і надією очікуємо нові вистави. А "Соляріс" можна буде переглянути 25 квітня.