У Нью-Йорку відбудеться перша в історії повна посмертна ретроспектива творів Кіри Муратової.
"Кіра Муратова: Замальовки безладу" - Ретроспектива "Фактура 10"
Культурна ініціатива "Фактура 10" спільно з Довженко-Центром і Film at Lincoln Center (Нью-Йорк), представляють ретроспективу "Кіра Муратова: ескізи хаосу". Це перша повна посмертна ретроспектива режисерки у США.
Захід відбудеться з 16 по 25 травня 2025 року в Film at Lincoln Center у Нью-Йорку. У рамках програми буде представлено 16 фільмів Муратової, серед яких і відреставрована версія в 4K. Це значна міжнародна ініціатива, що відновлює популярність імені Муратової у світовій кінематографії та знайомить нову аудиторію з її творчістю.
16 травня, в п'ятницю, у "Walter Reade Theater" в Лінкольн-центрі (Нью-Йорк) відбудеться ретроспектива, на якій буде представлено відреставровану в 4K версію культового фільму "Астенічний синдром" режисера Муратової, підготовлену "Criterion Collection".
Загалом кар'єра одеської режисерки тривала від початку 60-х до моменту її смерті у 2018 році.
Ретроспективний проєкт "Кіра Муратова: ескізи хаосу" організовано Мартою Кузьмою, професоркою в Єльській школі мистецтв та головною кураторкою "Фактури 10", разом із кінознавцем та автором Іваном Козленком. Співорганізатором виступає Національний центр Олександра Довженка, розташований у Києві. Ця ретроспектива здійснюється за підтримки "Film at Lincoln Center", зокрема, за участю заступниці програмного директора Медді Віттл, а також у партнерстві з "Criterion Collection" та "Janus Films". Вона є невід’ємною частиною "Фактури 10", важливої ініціативи "RIBBON International".
Після тривалого часу, коли Муратова, як режисерка, залишалася без належного визнання, її творчість, раніше забута, знову з'явилася на публічній арені. Так, французька аудиторія відкрила для себе фільми "Короткі зустрічі" та "Довгі проводи". В пострадянську епоху роботи цієї авторки знайшли відгук у серцях глядачів і критиків, які високо оцінили її нетрадиційний підхід до соціально-політичних реалій та ритуалів суспільства в період змін. На думку Муратової, це був час невизначеності: після епохи ідеології і перед епохою ринку. Вершиною її творчості став "Астенічний синдром", де стан, що має таку ж назву, змушує людей засинати в моменти страждання, — пише кураторка проєкту Марта Кузьма.