Від стрічок про Кузьму та Яремчука до "Конотопської відьми": 10 найзначніших українських фільмів 2024 року.

Цього року кінематографісти активно документували та досліджували тематику війни.

Український кінематограф поповнився цікавими стрічками у 2024 році. Найчастіше творці знімали кінороботи про війну Росії проти України, злочини окупантів та життя нашого народу у складні часи. Водночас були й комедії, мелодрами та історичні стрічки.

"Телеграф" зібрав добірку 10 найкращих фільмів 2024 року, які варті вашої уваги.

Це документальний фільм про життя й творчість видатного українського співака Назарія Яремчука. Він був першою попзіркою на українській естраді, збираючи стадіони як на батьківщині, так і по всьому світу.

У цьому фільмі розповідається про шлях Яремчука у музику, його приєднання до ансамблю ВІА "Смерічка", а також про тріумф на конкурсі "Пісня-71", де він виконав знаменитий хіт "Червона рута" разом із Володимиром Івасюком і Василем Зінкевичем.

Також є можливість дізнатися більше про особисте життя митця, його дітей та захоплення. Спогадами про Яремчука поділилися учасники ВІА "Смерічка" Павло Дворський, Володимир Прокопик, Мирослава Єжеленко, його дружина Дарина та інші люди, які з ним співпрацювали.

Станом на серпень 2024 року, "Яремчук. Незрівнянний світ свободи" став найкасовішим фільмом в Україні, зібравши у прокаті 9,9 мільйона гривень.

Це перша масштабна художня стрічка про повномасштабне вторгнення Росії проти України, яку створювали вже під час війни. У ній йдеться про громадянина Казахстану, котрий їздить на тимчасово окуповані території та займається евакуацією мирних жителів.

Зокрема, у фільмі відтворили поїздки головного героя в окуповану Бучу. Там чоловік бачить страшні злочини росіян і опір українців окупантам. Стрічку зняли на реальних подіях.

У центрі уваги -- досвідчена відьма з Конотопу, що на Сумщині. Жінка вирішила попрощатися з власними надприродними силами, коли зустріла своє кохання.

Проте, ситуація кардинально змінилася через кровопролитну війну, яку розв'язала Росія проти України. Окупанти увірвалися в Конотоп і безжально забрали життя її коханого. Відьма вирішує відновити свої сили та покарати агресорів.

У стрічці зображені події 90-х років в Україні. Два приятелі – детектив міліції та судовий психіатр – беруться за розслідування вбивства свого товариша по службі. Це трапляється за п’ять місяців до введення мораторію на смертну кару. Їх об’єднує не лише професійна діяльність, але й спільні почуття до однієї жінки.

Отже, у фільмі представлені роздуми персонажів щодо їхньої діяльності, особистих стосунків, виховання дітей та суспільно-політичної системи, до якої вони належать.

"Ля Палісіада" була удостоєна нагороди від Міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI, отримала дві відзнаки на фестивалі Ukraina! 8. Festiwal Filmowy, здобула перемогу на 41-му фестивалі Torino Film Festival, а також була номінована на премію Європейської кіноакадемії в категорії "Відкриття року" -- приз FIPRESCI.

Ця історія присвячена Петру Франку, сину відомого українського літератора Івана Франка. Петро став співзасновником національного руху "Пласт", вчений, що зробив значний внесок у розвиток авіації в Галицькій армії, а також обіймав посаду народного депутата.

Глядачі стануть свідками зустрічі Петра Франка з його давнім товаришем Андрієм Грищуком. Разом вони заснували "Пласт", змагалися за одну й ту ж жінку та пережили втечу з полону.

Тепер друзі зустрілися під час Другої світової війни. Головну роль -- Петра Франка -- виконав В'ячеслав Довженко, тоді як Грищука -- Ахтем Сеітаблаєв, також у стрічці зіграли Ірина Кудашова, Андрій Федінчик та інші.

У фільмі продемонстровано зруйновані села та міста Донбасу, Київської, Харківської та Миколаївської областей, які постраждали від російської окупації. Творці також включили в стрічку аудіозаписи розмов між російськими військовими, які хваляться своїми жахливими вчинками проти українців та крадіжками майна у місцевих жителів. У відповідь, їхні родичі висловлюють підтримку цим діям.

Такі телефонні розмови перехоплювали українські спецслужби у 2022 році. Подивившись стрічку, українці мають змогу ще раз переконатися, що боремося з нелюдами. Стрічку "Мирні люди" показували на міжнародному кінофестивалі "Берлінале" у лютому 2024 року.

Фільм "Я, Побєда і Берлін" створено за мотивами однойменної повісті Кузьми Скрябіна. Історія розповідає про подорож співака та його товариша Барда до Берліна на старенькому автомобілі "Побєда". Їхня мета — обміняти машину на шестисотий "Мерседес" у німецького колекціонера.

Молодий Кузьма мріє повернутися в Україну на новенькому авто, щоб вразити свою кохану Барбару. Окрім цього, йому необхідно встигнути на виступ свого музичного колективу. Але його плани зазнають змін через різноманітні пригоди, які трапляються із ним і його другом.

Харків, 20-30-ті роки XX століття. У будинку "Слово" оселяють українських авторів з метою підпорядкувати їх радянській ідеології. Не всі з них готові вихваляти партійних вождів у своїх творах.

Одного дня до будинку поселяється молодий автор на ім'я Володимир Акімов, чия дивна поведінка викликає підозри у всіх мешканців. Незабаром починаються гоніння та репресії проти творчої інтелігенції, і стає зрозуміло, що Акімов — насправді не письменник, а агент НКВС.

Головна героїня, Варя, працює кухарем у невеличкому придорожньому кафе. Однак вона мріє створювати вишукані та оригінальні страви, що зрештою призводить до її звільнення. Варя вирішує відправитися далеко від рідного дому, аби реалізувати свої амбіції у світі високої кулінарії. Її життя набуває нового сенсу, коли вона натрапляє на кулінарну книгу Ольги Франко, дружини відомого письменника Івана Франка, яка мала справжню пристрасть до приготування їжі.

В епіцентрі сюжету знаходиться далекобійник Андрій, який вже два роки перебуває на борту космічного вантажного корабля. Його маршрут веде до найближчої чорної діри, а єдиним супутником у цій подорожі є бортовий комп'ютер на ім'я Максим. Завдання Андрія полягає в тому, щоб скинути контейнер з ядерними відходами у безодню чорної діри.

Проте іноді Земля зазнає катастрофічного вибуху, і Андрій опиняється самотнім у безмежному Всесвіті. І раптом до нього виходить на зв'язок лаборантка з французької космічної станції, Катрін. Вони вирішують вирушити назустріч один одному.

Раніше видання "Телеграф" інформувало про те, які світові знаменитості стали на рушник щастя у 2024 році. Ми підготували для вас підбірку весіль найвідоміших зірок Голлівуду.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.