За новоюліанським календарем. Собор Пресвятої Богородиці в Україні: зміни дати, історичний контекст свята, звичаї та обмеження.
Свято Собору Пресвятої Богородиці є древнім святом, яке було започатковане в ранніх етапах існування Християнської Церкви. Це свято отримало свою назву завдяки тому, що в цей день відбувається загальне вшанування всіх, хто був близький до Ісуса Христа та Діви Марії. Окрім Богородиці, 26 грудня віряни також вшановують царя Давида, святого Йосипа Обручника (чоловіка Діви Марії) та святого Якова, брата Христа. Цікаво, що святий Яків супроводжував сім'ю під час їхньої втечі до Єгипту, що підкреслює його важливу роль в історії.
26 грудня жінки висловлюватимуть молитви за здоров'я та безпечні пологи, в храмах виконуватимуться хвалебні пісні про Діву Марію та запалюватимуться свічки за спокій душ померлих. Собор Пресвятої Богородиці довгий час служить особливим святом для жінок. Цей день часто називають бабиними кашами. Традиційно, на це свято, готували каші, пригощали гостей, виявляли повагу вагітним, тим, що народили, та їхнім опікунам. Їх обдаровували подарунками, пирогами та хлібом. Щоб забезпечити здоров'я новонародженої дитини, цього дня вагітним та їхнім чоловікам було заборонено працювати. Святкування проходило у веселих тонах, інструментальна музика грала, і всі насолоджувалися часом, проведеним разом.