Сторетняя деятельность Никодима Дызмы: важный контекст для Польши, значимый для Украины.

У польській мові термін "дизмізм" існує вже близько століття. Він позначає успішну кар'єру в державних структурах особи, яка не має ні моральних якостей, ні таланту.

Польська література завжди займала особливе місце в серцях українських читачів. Класик цієї літератури, нобелівський лауреат 1905 року Генрік Сенкевич, неодноразово ставився до перевидання своїх творів. Також залишається популярним мандрівник Томек Вільмовський, герой дев'ятикнижкового циклу Альфреда Шклярського (1912-1992). Хоча захоплюючі пригоди, які колись викликали черги серед школярів 40-50-х років, вже не мають такої ж популярності, українське видавництво "Астролябія" випустило три книги в українському перекладі: "Томек у країні кенгуру", "Томек на Чорному континенті" та "Томек на стежці війни". Можливо, в майбутньому вони зможуть надати читачам і решту пригод.

Сучасна польська література продовжує розвиватися і радувати читачів новими виданнями. Однією з найбільших літературних сенсацій початку 2000-х став роман Януша Леона Вишневського "Самотність у Мережі", який вже двічі перевидавали. Важко уявити, що перше видання побачило світ у 2001 році, коли соціальні мережі ще не набули сьогоднішньої популярності. Цікаво, що події роману розгортаються у 1996-1997 роках, а персонажі переживають свою любовну драму в онлайн-просторі за допомогою електронної пошти та ICQ (чи хтось ще пам’ятає цю платформу?). Також українською мовою вийшло продовження "Самотності" — книга "Зміщення спектра", написана тим же автором.

Історія Тадеуша Доленги-Мостовича (1898-1939), класика польської літератури, є досить складною. Багато людей старшого покоління знають його завдяки роману "Знахар", особливо його екранізації 1982 року, знятої Єжи Гоффманом. У ті часи хороші іноземні фільми були рідкістю, тому кожна така стрічка ставала справжньою культовою подією. Варто зазначити, що польських екранізацій цього твору було три: у 1937, 1982 та 2023 роках. Що стосується самого роману, то за часів радянського Союзу його не перекладали ані українською, ані російською мовами. Тільки у 1993 році книга вперше з'явилася російською, і з тих пір її перевидавали кілька разів у різних перекладах, зокрема через "Клуб сімейного дозвілля", де вона успішно позиціонувалася як романтична література. Лише у 2016 році роман був переведений на українську мову і виданий у львівському "Урбіно". Проте обставини написання цього твору були далеко не романтичними. Історія, в основі якої лежить випадок втрати пам'яті лікарем через побиття, має реальний життєвий контекст автора. У 1927 році, за десять років до написання "Знахаря", Доленга-Мостович став жертвою насильства: його викрали в ліс, жорстоко побили і залишили помирати. Хоча "невідомі" насправді були добре відомі — на той момент майбутній письменник працював журналістом у газеті Rzecz Pospolita і активно критикував режим Юзефа Пілсудського.

Одночасно пан Тадеуш не виступав як ідейний опонент польського лідера, залишаючись прихильником правих поглядів. Це не завадило йому створити різкий, практично розгромний роман "Кар'єра Никодима Дизми" (1932). У центрі сюжету — безробітний авантюрист, який випадково потрапляє до вищих ешелонів варшавського суспільства на початку 30-х років. Його несподіване злетіння розпочинається після того, як він опиняється на рауті за чужим запрошенням. Сюжет частково базується на реальних подіях: в уряді Пілсудського працював чоловік, який, незадовго до приходу маршала до влади, вчасно підніс йому запальничку, що згодом забезпечило йому кар'єрний ріст. Никодим Дизма, колишній музикант у дешевих закладах, швидко піднімається по кар'єрній драбині, вдаючи з себе експерта в складних економічних питаннях, хоча насправді нічого не розуміє. Особливо цікаво, що події розгортаються навколо польських селян, роль яких у політиці українці добре знають. "Не промисловість, не шахти, не торгівля, а саме сільське господарство — ось основа всього. Добробут хлібороба забезпечує добробут усіх — і фабриканта, і купця, і робітника", — стверджує компаньйон Дизми, який допоміг йому інтегруватися в еліту, але згодом дорого за це заплатив. Загалом, нахабність цього персонажа, його жорстокість (після здобуття влади він розправляється з потенційними ворогами, які знали про його минуле, за допомогою кримінальних елементів і поліції) у поєднанні з пихатістю та глибоким невіглаством спричинили виникнення терміна "дизмізм" (польською — dyzmizm), який досі вживається в Польщі.

Незважаючи на серйозність теми, "Кар'єра Никодима Дизми" скоріше є комедійним твором, що легко та захопливо читається. Читач мимоволі задумується, яких вершин досягне цей хитрун і чи не буде розкрито його скромне походження та відсутність освіти, які він так старанно приховує, намагаючись вписатися у світ вищого суспільства міжвоєнної Польщі. Цей світ не чужий й автору: змінивши журналістську кар'єру на письменницьку, Доленга-Мостович здобув фінансову стабільність, що дозволило йому насолоджуватися розкішним життям. Але його доля обірвалася трагічно – у 1939 році його застрелили радянські солдати на польсько-румунському кордоні біля Черемоша в прикарпатському селищі Кути, де він служив мобілізованим офіцером. У білоруському маєтку, де приховані родинні таємниці, власник виявляється також шахраєм, хоча й меншого калібру; його пристрасна друга дружина, донька, що майже однолітка, та божевільний брат дружини, аристократ, швидко розкривають справжню суть Дизми. Читач також потрапляє у сумнівні напівкримінальні заклади Варшави та до таємничої сатанинської секти, куди затягують головного героя одержимі представниці вищого суспільства. Тут можна провести паралелі з таємничими містеріями Артура Шніцлера (зокрема, "Із широко заплющеними очима" – Відень столітньої давнини). І, зрештою, пригоди у вищих міністерських кабінетах обіцяють бути не менш цікавими.

Популярність "Кар'єри Никодима Дизми" серед польських читачів підтверджується трьома екранізаціями цього твору: односерійним фільмом 1956 року, восьмисерійним телевізійним проектом 1980-го та новою адаптацією, що відбулася у 2002 році на фоні сучасної Польщі. Крім того, на основі книги було створено численні театральні постановки та мюзикли, а також кілька літературних версій, адже п’ятеро авторів вирішили написати свої продовження або навіть приквели до оригіналу. Перший російський переклад книги з’явився у 1935 році, а у 1966-му її перевидали після того, як автора вивели з повоєнного забуття. У 1968 році українською мовою твір перевів Олексій Федосенко, і цей переклад можна безкоштовно знайти в онлайн-бібліотеці UABooks. У 2019 році видавництво "Фоліо" випустило нову версію перекладу від Тараса Ярмолюка, яка досі доступна в паперовому та платному електронному форматах.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.