У Києві відбувається фестиваль, присвячений музиці Бориса Лятошинського.
У день 130-річчя від народження видатного українського композитора Бориса Лятошинського в Національній філармонії України стартував фестиваль "Liatoshynsky Space 2025".
В рамках програми заплановано п’ять концертів, перед кожним з яких відбудеться обговорення актуальних тем української культури, інформує кореспондент Укрінформу.
У першому обговоренні на тему "Українська культура у часи глобальної кризи: можливості порятунку та самозбереження" взяли участь: Галина Григоренко, перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій, композитор і генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед, а також директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська-Люта.
Дискусія на тему "Культурна спадщина України в умовах глобальної кризи: стратегії виживання та самозбереження" в рамках фестивалю музики Бориса Лятошинського / Фото: Павло Багмут, Укрінформ
Галина Григоренко охарактеризувала ювілей композитора Бориса Лятошинського як важливу подію для збереження пам'яті та просування української культури і країни в цілому. Ця особистість втілює всі нюанси української історії XX століття.
Опера Бориса Лятошинського "Золотий обруч", основана на літературному творі Івана Франка "Захар Беркут", дозволила іноземцям зрозуміти, чому українці захищають свою землю та національну ідентичність, особливо в контексті повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Цей проєкт був реалізований у співпраці з Асоціацією оперних театрів "Опера Європа". Для створення фільму були використані ноти, партитури та записи окремих фрагментів "Золотого обруча".
У Києві проходить фестиваль музики Бориса Лятошинського "Lyatoshynsky Space" / Фото: Павло Багмут, Укрінформ
"Борис Лятошинський - композитор, який займає місце на світовій сцені. Ми повинні зробити все можливе, щоб його ім'я стало визнаним у глобальному контексті," - підкреслив генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед. Творчий спадок цього ювіляра налічує більше 170 композицій.
3 січня, в день старту фестивалю "Liatoshynsky Space 2025", у колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт під назвою "Пам'ять. Камерна музика". У програмі прозвучали композиції, які були представлені на ювілейному концерті композитора 3 січня 1965 року.
Цю програму 60 років тому складав особисто Борис Лятошинський, включивши, зокрема, "Скрипкову сонату" (1926) та "Український квінтет", написаний 1942 року.
У концерті-реконструкції виступлять: альтистка Валентина Буграк, піаністка Тетяна Гомон, а також камерний ансамбль "NotaBene chamber group", до складу якого входять Роман Лопатинський (фортепіано), Ігор Завгородній (альт), Максим Грінченко та Андрій Павлов (скрипка) і Артем Полуденний (віолончель).
У Національній філармонії України заплановано ще три концерти Фестивалю музики Бориса Лятошинського 2025 року. Завершальний концерт відбудеться в кабінеті-музеї самого композитора, розташованому в легендарному київському будинку "Роліт", який колись був домівкою для понад ста митців у радянський період.
Засновниками Фестивалю музики Бориса Лятошинського є Національна філармонія України та "Фундація Лятошинського".
Далі відбудуться наступні концерти та обговорення:
Почуємо Друга симфонію Бориса Лятошинського, яка в 1937 році зазнала жорсткої критики та була заборонена до виконання. Симфонічний оркестр Національної філармонії України під керівництвом Наталії Стець представить цей твір, а солістом виступить Андрій Павлов.
Експерти обговорять тему "Радянське чи українське? Українське мистецтво в епоху Радянського Союзу". У панелі виступить правозахисник Максим Буткевич, який у 2022 році вступив до лав Збройних Сил України і потрапив у полон 21 червня; його звільнення відбулося в жовтні 2024 року. До дискусії також приєднаються композитор і музикознавець Олексій Войтенко, а також письменник і літературознавець Ростислав Семків.
Поряд із емоційною сонатою сі-бемоль мінор Шопена прозвучить драматична та виразна Перша фортепіанна соната Бориса Лятошинського. Виконає цю програму піаніст Максим Шадько.
У панельній дискусії "Підземні ріки майбутнього: українське мистецтво 1920-х" обговорюватимуть творчість художників, які прагнули віднайти нові значення та інноваційні форми самовираження. Серед учасників — композиторка Алла Загайкевич, мистецтвознавиця Тетяна Руденко, літературознавиця Ярина Цимбал та журналіст і медіаексперт Андрій Куликов.
Після чергової ідеологічної розправи 1951 року Борис Лятошинський почав писати Фортепіанний концерт "Слов'янський", який знаменував повернення композитора до творчості. Четверта симфонія виросла з однієї теми - першої п'єси фортепіанного циклу 1920-х "Відображення".
Виконавці: Національний симфонічний оркестр України під керівництвом художнього керівника і головного диригента Володимира Сіренка, з сольним виступом Максима Шадька.
Перед концертом відбудеться обговорення, яке зосередиться на важливій темі, що стала актуальною з початку повномасштабного вторгнення: "Межа прийнятності: російська культура в сучасному українському контексті". У якості спікерів виступлять музикознавиця Анна Гадецька та філософ Вахтанг Кебуладзе.
Фінальний захід "Liatoshynsky Space 2025" проходитиме в кабінеті-музеї Бориса Лятошинського, розташованому в його приватній квартирі. Тут композитор проживав з 1939 року до своєї смерті в 1968-му, за винятком кількох років, коли він був змушений евакуюватися під час Другої світової війни.
У програмі - фортепіанна музика Бориса Лятошинського та його учнів Валентина Сильвестрова і Віталія Годзяцького. Твори виконуватимуть на роялі композитора. Вхід на подію, де спілкуватимуться з інтелектуалом-піаністом Євгеном Громовим, за запрошеннями.
Згідно з інформацією Укрінформу, 3 січня у колонній залі, названій на честь Миколи Лисенка, відбулося урочисте відкриття фестивалю Lyatoshynsky Space у Національній філармонії України. Цей захід був присвячений видатному композитору Борису Лятошинському.