Від "Чорті шо" Кондратюка до Євробачення: що відомо про тріумфаторів Національного відбору Ziferblat

Цього року на Євробачення від України виступатиме рок-група Циферблат, що складається з молодих музикантів з Києва.

Група формується з трьох музикантів: 28-річних близнюків Даниїла (вокал) і Валентина (гітара) Лещинських, а також 26-річного ударника Федора Ходакова. Молоді артисти позиціонують себе як представники української незалежної музики, тоді як деякі слухачі сприймають їх творчість як інтелектуальний рок.

Про становлення гурту і цікаві факти про учасників далі в матеріалі ТаблоID.

Близнюки Даниїл та Валентин Лещинські з дитинства були зацікавлені музикою.

"Коли нам було по 6 років, ми пішли до музичної школи. Планували йти на фортепіано, але нам сказали, що туди збирається дуже багато дітей. І показали нам віолончель. Середня музична освіта у нас є, ми віолончелісти. А далі з нами трапився підлітковий рок. Нам стала цікава гітара. Даня почав грати на клавішах. Ми логічно розділили ролі", - згадував Валентин про їх з Даниїлом дитинство.

Зазвичай, Даниїл займається створенням музичних композицій, тоді як Валентин фокусується на написанні слів.

Свою музичну діяльність брати розпочали після 9 класу, створивши гурт Runnin' Blue. А вже у 2015 році утворився Ziferblat.

"Свою першу команду ми створили з друзів по класу і вирішили назватися Runnin' Blue, що є посиланням на популярну пісню від The Doors. Коли ми стали старшими, усвідомлено обрали шлях написання пісень українською мовою. Так народився гурт 'Циферблат', - ділиться спогадами Валентин."

У 2017 Циферблат випустили свій перший міні-альбом "Кіносеанс", в якому, крім близнюків Лещинських, взяли участь басист Євген Шевченко, барабанщик Валентин Олійник, клавішник Віктор Ніколенко та саксофоніст Андрій Мартиненко.

Однак сьогодні цей альбом недоступний на стримінгових платформах, оскільки музиканти припинили співпрацю з колишнім лейблом Moon Records.

Більш того, близнюки вважають свою першу роботу свого роду "експериментом".

"Проте, ми з братом маємо навіть позитивний погляд на те, що 'Кіносеанс' прибрали -- в ньому не вистачає якісної лірики, концепція виглядає недопрацьованою, а музичний супровід значно поступається очікуванням. Якщо хтось справді хоче його послухати, вони можуть знайти його на інших платформах і зіпсувати собі настрій," - поділився думками Валентин.

Хлопці вважають свій перший альбом музикою "підліткового штибу" та спробою робити артрок, а зараз рухаються у бік попмузики.

"У "Кіносеансі" все організовано так, щоб задовольнити власні естетичні смаки і насолодитися своєю творчістю. Проте цей підхід не є тим, що ми прагнемо в зрілому житті. Бажаємо зберегти це як приємний спогад із дитинства та важливу частину нашої історії. У рамках концертної програми ми плануємо використовувати матеріали з "Кіносеансу" у вигляді особливого попурі", - зазначив Даниїл.

Група "Циферблат" вирішила випробувати свої таланти на шоу "Х-фактор" у 2019 році. Виконавши свою композицію "Вночі", вони отримали змішану реакцію від журі. Настя Каменських підтримала їх, тоді як Ігор Кондратюк оцінив виступ, сказавши "Чорті шо". Незважаючи на деякі позитивні відгуки від інших суддів, колективу не вдалося пройти до прямих ефірів.

"Нас навчила беззмістовна участь у "Х-факторі", коли ми думали, що мусимо збирати навколо себе широку аудиторію. Однак, на відміну від "зірок" сучасної байрактарщини, хочемо збирати навколо себе людей, які залишаться з нами назавжди, не забудуть про нас після одного інфоприводу.", - ділився Валентин.

Завдяки участі в шоу близнюки нарешті дійшли висновку, у якому складі і яким чином їм комфортніше працювати далі. Так склалося тріо: вокаліст і клавішник Даниїл, гітарист Валентин і барабанщик Федір Ходаков.

"Утрьох -- це ідеальний формат, щоб вигадувати музику, але живе виконання -- це й справді проблема. У мене не шість рук, не чотири і навіть не три, тож я не можу одночасно грати й співати все, що записую у студійній роботі. Валя теж, тому наживо кличемо сесійних музикантів", - розказував Даниїл.

У 2022 році гурт "Циферблат" вперше вирішив взяти участь у Національному відборі. Хоча їм вдалося потрапити до лонглиста, до фіналу команда не змогла дійти.

"Ми не підготувалися і запізно подали заявку. Найсильніші пісні засвітили до конкурсу, а це суперечить правилам. Інших підходящих на той момент не мали. На півфінал запропонували "Дуру" (пісня з альбому "Перетворення"). Але нам сказали, що це не пісня, а лайка", - пояснював Федір.

Однак хлопці не зупинилися на досягнутому і у 2023 році представили свій альбом "Перетворення", що дозволило їм здобути перемогу на Muzvar Awards у категорії "Найкращі нові імена альтернативної музики".

У 2024 році хлопці вдосконалили свою підготовку і врешті-решт досягли фіналу Національного відбору з композицією "Place I Call Home", що відображала переживання розлуки з близькими під час війни. Проте, знову не вдалося здобути омріяну перемогу – гурт зайняв друге місце.

Здається, для Ziferblat Євробачення - принципове питання, бо у 2025 році вони знову взяли участь і на цей раз перемогли.

"Ця композиція є своєрідною рефлексією, назва якої може бути переведена як "Птах благословення" або "Молитвений птах". Це подорож, яка нагадує сповідь. Я намагався передати в ній весь той хаос, тривогу, емоції та надії, що переповнюють моє серце з 2022 року," - поділився Валентин.

Believe - це французький дистриб'ютор, з котрим Циферблат співпрацює для розповсюдження їхньої музики на цифрових майданчиках. Відомо, що компанія продовжує працювати на російському ринку. Тож цей факт викликав обурення у деяких людей.

Хлопці самі зазначили, що не планують продовжувати співпрацю, але наразі не мають можливості розірвати контракт.

"У компанії 'Циферблат' укладено п'ятирічний контракт на дистрибуцію. Якщо ми вирішимо його достроково розірвати, нам доведеться виплатити компенсацію, яка є досить значною і якої ми не можемо дозволити собі. Зі свого боку, компанія не має підстав для завершення угоди", - зазначив Валентин.

Учасники гурту розуміють обурення українців і зазначають, що розірвати контракт - також в їхніх інтересах.

Нагадуємо, що ТаблоID систематично досліджує захоплюючі історії про молодих українських таланти. Дізнайтеся, як юний репер YAKTAK пройшов шлях від участі в дитячому "Голосі" до співпраці з Вакарчуком. А також ознайомтеся з історією співака SHUMEI, якому Тіна Кароль передала права на свої композиції.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.