Поза межами кризових наративів: естетика, потужність та витривалість в історії регіону Сахель.
Протягом багатьох років Сахель — регіон, що включає країни, такі як Буркіна-Фасо, Камерун, Чад, Гвінея, Мавританія, Малі, Нігер, Нігерія, Сенегал, Гамбія — часто асоціювався із злиднями. Цей район, який нерідко пов'язують із політичною нестабільністю, бідністю та екологічними труднощами, зазвичай зображується як арена кризи. Однак історія Сахелю, як і багатьох інших африканських країн, є набагато складнішою та багатограннішою, ніж те, що відображається в заголовках світових новин.
Незважаючи на те, що згадки про Сахель часто асоціюються з безплідними і бідними територіями, з екологічної перспективи цей регіон вражає своїм біорізноманіттям, яке включає в себе пустельні та саванні ландшафти. Оповідання про Сахель кореняться в колоніальних часах і нещодавніх геополітичних подіях.
Водночас цей регіон має багатий історичний спадок, який славиться активними міжрегіональними торгівельними зв’язками, а також існуванням легендарних королівств і імперій. Перед початком трансатлантичної работоргівлі цінні товари з вологих саван і лісових територій Африки переправлялися до Сахелю.
Сьогоднішній політично нестабільний транснаціональний регіон, що охоплює Буркіна-Фасо, Малі, Нігер, Сенегал, Судан, Мавританію, Чад та частини Нігерії, стикається з численними труднощами — від збройних зіткнень і військових переворотів до безперервних терористичних акцій. З 2020 року в Нігері, Буркіна-Фасо та Малі сталися шість переворотів, які суттєво паралізували діяльність цивільних урядів. Буркіна-Фасо також виступає з вимогою про виведення французьких військових, які перебувають у регіоні з часів колонізації.
У січні 2024 року Буркина-Фасо, Малі та Нігер вийшли з Економічного співтовариства західноафриканських країн (ЕКОВАС), що спричинило подальше загострення дипломатичних відносин у регіоні. Взаємини між США та цими державами також стали напруженими: адміністрація президента Джо Байдена призупинила їх доступ до американських ринків у рамках вільної торгівлі. У зв'язку з цими подіями в медіа активізувалися обговорення проблеми регіональної безпеки та нездатності країн самостійно вирішувати свої безпекові виклики.
Сахель, де 65% населення становлять молоді люди віком до 25 років, є наймолодшою територією на планеті. Це велике молодіжне населення представляє собою значний людський потенціал, здатний сприяти розвитку як у межах регіону, так і на глобальному рівні.
Після здобуття незалежності в 1960-х роках країни даного регіону успадкували інституції влади, які виявилися складними для ефективного управління, а також відбувся процес перерозподілу територій. Ісламістські повстанські групи наразі контролюють значну частину території, змушуючи цивільне населення опинятися між протиборчими силами. Це, в свою чергу, робить молодь більш вразливою до насильницького екстремізму і спонукає деяких вступати до збройних угруповань. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, близько 4,2 мільйона осіб вже змушені були залишити свої домівки. Більше 4 000 навчальних закладів і 150 медичних установ були закриті по всьому регіону.
У відповідь на ці безперервні виклики, декілька національних, регіональних та міжнародних акторів прагнуть трансформувати це сприйняття. Серед них варто відзначити Програму розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН), яка ініціювала кампанію #IAMSahel, метою якої є зміна наративів та контексту, в якому звучать голоси населення Сахелю.
Під час запуску кампанії помічниця Генерального секретаря ПРООН Ахунна Езіаконва заявила, що світ повинен змістити акцент зі слабких сторін Сахелю на його сильні сторони. Кампанія зосереджена на розкритті нового наративу про Сахель через стратегічне висвітлення у ЗМІ, розповідь історій на місцях та партнерство з місцевими громадами для кращого висвітлення потенціалу регіону, що може "допомогти змістити фокус і продемонструвати красу, силу і талант Сахелю", - додала пані Езіаконва.
На заході презентації музикант і посол доброї волі ПРООН Аліф Нааба акцентував увагу на тому, що музика, яка має глибокі корені в культурі цього регіону, є важливим чинником для досягнення стійкості та має бути використана для трансформації уявлень про Сахель.
Посол доброї волі ПРООН та музичний маестро Паторанкінг наголосив, що мистецтво та культура Сахелю є фундаментом африканської індустрії розваг. Він зазначив, що відзначаючи досягнення місцевих талановитих особистостей, регіон може створити власну унікальну історію та використати креативність своїх громадян.
Згадуючи про ініціативу "Велика зелена стіна", яка вважається однією з наймасштабніших програм на континенті, Паторанкінг підкреслив, що Сахель відкриває безліч перспектив.
Багато молодих людей взяли участь у кампанії через соціальну мережу X (раніше твіттер).
Одна користувачка, @EmilyJoof, розповіла, як її книга ("Халіма, принцеса-супергерой") пропагує грамотність і прославляє мультикультурне представництво:
Мене наповнює гордість, що я маю можливість розповісти свою історію та представляти нашу чудову, різноманітну, складну і багатий західноафриканську діаспору в рамках кампанії #IAMSAHEL #mbifebooks #mbife #Gambia #blackbooks #childsbooks #libraries #africanlibraries #blackculture #africanculture #westafricandiaspora #westafrica.
Інший учасник вказав:
Краса Сахелю з висоти не потребує коментарів; зелень говорить сама за себе.
Сахель є домом для деяких з найбільш амбітних екологічних проєктів у світі, включаючи ініціативу "Велика зелена стіна".#IAMSahel
Досліджуйте більше: @UNDPWACA
Кампанія #IAmSahel, окрім своїх зусиль щодо зміни сприйняття, має потенціал позитивно вплинути на життя близько 300 мільйонів молодих людей. Вона може створити нові можливості для повноцінної зайнятості, стимулювати підприємницьку активність та залучити молодь до участі у самоврядуванні й миротворчих ініціативах. Питання залишається відкритим: чи зможе ця ініціатива дати світу можливість знову оцінити красу, силу та креативність цього регіону, які давно залишалися в тіні історії?